Rosnąca liczba przeciwników Brexitu poprawia notowania złotego.

(poniedziałek, 20-06, 8:00)
Czwartkowe zabójstwo Jo Cox, brytyjskiej parlamentarzystki i przeciwniczki Brexitu, wywołało wśród inwestorów wątpliwości ws. sensu utrzymywania strategii nastawionych na wzrost ryzyka rynkowego. Spadek prawdopodobieństwa wystąpienia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej oraz spekulacje ws. możliwości odroczenia referendum w tej sprawie spowodowały w pierwszej kolejności umocnienie funta, którego wartość w stosunku do dolara wzrosła z min.: 1,4016 (w czwartek) do 1,4623 (dziś o g. 5:50). Wraz z brytyjską walutą drożała ropa oraz giełdowa wycena spółek naftowych i banków. Mimo niezłych danych z amerykańskiego rynku nieruchomości dolar tracił wobec euro. Obok spadku ryzyka Brexitu, powodem wyprzedaży amerykańskiej waluty stała się wypowiedź Jamesa Bullarda, który stwierdził, że scenariusz szybkich podwyżek stóp procentowych w USA w okresie 2017-2018 (wynikający z ostatniej projekcji FED dla stóp funduszy federalnych) jest nierealistyczny. Choć spodziewana przez niego tylko jedna podwyżka stóp do końca 2018 roku jest bliższa aktualnym cenom kontraktów terminowych, tak otwarte podważenie sensu prognoz Banku Rezerwy Federalnej wpłynęło na spadek atrakcyjności zielonej waluty. Suma tych czynników spowodowała wzrost kursu EUR/USD z min.: 1,1131 (w czwartek) do max.: 1,1382 (dziś o g. 6:42). Poprawa globalnego klimatu inwestycyjnego nie ominęła rynku PLN. Wartość złotego rosła w ślad za odradzającym się popytem na waluty rynków wschodzących, ale jego zyski umniejszały słabsze od prognoz wyniki produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej z polskiej gospodarki. Kurs EUR/PLN spadł z max.: 4,4491 (w pt. o g. 12:10) do min.: 4,3946 (dziś o g. 8:05), a USD/PLN z max.: 3,9546 (w pt. o g. 11:50) do min.: 3,8654 (dziś o g. 6:40). W najbliższych dniach referendum na Wyspach pozostanie ekonomicznym tematem numer jeden na świecie. Najnowsze sondaże pokazują wzrost liczby zwolenników pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Inwestorzy czekają na informacje z Londynu, gdzie dziś, po raz pierwszy od tragicznej śmierci Jo Cox, swoje obrady wznawia parlament brytyjski. Ostatnie wydarzenia udowodniły, że ryzyko Brexitu ma charakter symetryczny. Najbliższe bariery na rynku EUR/PLN to wsparcie: 4,3840, opór: 4,4435, natomiast dla USD/PLN wsparcie: 3,8800, opór: 3,9200. Dodatkowe ryzyko dla wspólnej waluty stwarza jutrzejsze orzeczenie niemieckiego sądu konstytucyjnego ws. dopuszczalności skupu niemieckich obligacji skarbowych przez Europejski Bank Centralny (EUR/USD wsparcie: 1,1300, opór: 1,1420).

Kalendarz ekonomiczny ...
Komentarze i prognozy ... 
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.