Kolejne dobre dane z USA zwiększają odpływ kapitału w stronę dolara.

(poniedziałek, 25-07, 8:00)
Najwyższy od roku wstępny wynik indeksu PMI dla przemysłu z USA (52,9 pkt vs. prognoza 51,6 pkt.) opublikowany w piątek potwierdza obraz przyspieszającej gospodarki amerykańskiej. Konsekwencją tej informacji jest ponowny wzrost zainteresowania dolarem, który zyskiwał m.in. w relacji do euro osiągając wartość najniższą od marca br. (EUR/USD min.: 1,0955 o g. 20:30). Zgoła odmienne nastroje panowały w Wielkiej Brytanii, gdzie wynik analogicznego wskaźnika był najniższy od kwietnia 2009 roku oraz w Eurolandzie, gdzie ten sam wskaźnik wyprzedzający spadł do poziomu nienotowanego od stycznia 2015 roku.  W kulminacyjnym momencie wyprzedaży funta kurs GBP/USD spadł do poziomu 1,3079 ( o g. 17:30). Zdaniem wielu analityków wzrost oczekiwań na podwyżkę amerykańskich stóp procentowych przesuwa uwagę inwestorów na rozbieżność polityki pieniężnej Banku Rezerwy Federalnej i pozostałych największych banków centralnych na świecie, co powinno w najbliższym czasie działać na korzyść dolara (najbliższe punkty wsparcia dla rynku EUR/USD: 1,0955 oraz 1,0920). Wzrost prawdopodobieństwa normalizacji stóp procentowych za oceanem wpływa również na notowania złotego. Przepływ kapitału w stronę amerykańskiej waluty spowodował najpierw wyhamowanie umocnienia złotego, a następnie wzrost kursu na rynkach EUR/PLN do 4,3664 (max. o g. 22:50) oraz USD/PLN do 3,9832 (max. o g. 20:30). Dalsza gra "na dolara" może przemawiać za nieco słabszym złotym (punkty oporu EUR/PLN: 4,4000, USD/PLN: 3,9840). W przeciwnym scenariuszu umocnienie polskiej waluty będą limitować bariery 4,3500 dla EUR/PLN i 3,9500 dla USD/PLN. Jeszcze dziś przed nami publikacja lipcowego wyniku indeksu Instytutu Ifo z Niemiec (o g. 10:00). Z  perspektywy całego tygodnia najważniejszymi wydarzeniami ekonomicznymi będą z pewnością decyzje w sprawie stóp procentowych banków centralnych USA (środa) oraz Japonii (piątek). Szanse na podwyżkę stófunduszy federalnych w lipcu są wyceniane przez rynek blisko zera, jednak wśród uczestników rynku rośnie przekonanie, że FED podniesie stopy procentowe jeszcze w tym roku. O wiele większe oczekiwania dotyczą bieżącej polityki monetarnej Kraju Kwitnącej Wiśni. 78% ekonomistów ankietowanych przez Bloomberga spodziewa się w piątek dalszych działań stymulujących gospodarkę japońską.
Kalendarz ekonomiczny ...
Komentarze i prognozy ... 
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.