Złoty dyskontuje korzystną decyzję Fitch. Dziś wyniki sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej z Polski.

(wtorek, 19-07, 8:00)
Nowy tydzień rozpoczął się na rynku walutowym wyjątkowo spokojnie. Mniejszej aktywności inwestorów sprzyjały uspokajające informacje z Ankary ws. nieudanego przewrotu wojskowego oraz pusty kalendarz makroekonomiczny. Spadek geopolitycznego napięcia powodował stopniowe umocnienie euro w stosunku do dolara (EUR/USD min.: 1,1037 o g. 11:50, max.: 1,1084 o g. 17:10). W obronie pozycji, dolarowi przeszkadzały niekorzystne informacje z NAHB nt. pogorszenia nastrojów na rynku nieruchomości w USA. Mimo nieobecności inwestorów z Japonii (obchodzących Święto Morza) na rynku jena panowała wysoka zmienność spowodowana spadkiem płynności i odpływem kapitału z bezpiecznej japońskiej przystani. Waluta Kraju Kwitnącej Wiśni znalazła się w odwrocie (USD/JPY min.: 105,27 o g. 15:40, max.: 106,26 o g. 19:10) m.in. pod wpływem informacji o toczących się w Tokio rozmowach ws. ewentualnego bezpośredniego finansowania wydatków rządowych przez Bank Japonii za pomocą tzw. helicopter money. Stabilizacja sytuacji w Turcji szybko przełożyła się na odblokowanie umocnienia złotego, który mógł swobodnie dyskontować piątkową decyzję agencji Fitch o pozostawieniu ratingu Polski na dotychczasowym poziomie. Dzięki odreagowaniu wcześniejszych obaw przed obniżeniem oceny wiarygodności kredytowej, polska waluta stała się wczoraj liderem wzrostów na rynku Europy Środkowo-Wschodniej (CEE) oraz jedną z najmocniejszych walut z koszyka rynków wschodzących (EM). W najniższym punkcie kurs EUR/PLN osiągnął poziom 4,3670 (o g. 23:20), pokonując wcześniej ważne punkty wsparcia na poziomie 4,3900, 4,3840, a rynek USD/PLN w kulminacyjnym momencie umocnienia złotego spadł do wartości 3,9437 (o g. 23:00). W tym kontekście dziś warto zwrócić uwagę na dane z polskiej gospodarki dotyczące sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej (g. 14:00). Jeśli optymistyczne prognozy na ich temat potwierdzą się polska waluta może kontynuować wczorajsze wzrosty (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3660, USD/PLN: 3,9430). W przeciwnym scenariuszu barierą przeceny złotego będą punkty oporu EUR/PLN: 4,4000, USD/PLN: 3,9840. Presja na waluty rynków wschodzących może wzrosnąć z powodu rosnącej liczby prognoz wskazujących na groźbę pogłębienia spadku cen ropy (Brent: -2,00 % do 47,02 USD/bbl;  Crude: -0,76 % do 45,94 USD/bbl) spowodowanej wzrostem jej zapasów. Na świecie największe zainteresowanie budzą dziś dane z Niemiec (indeks instytutu ZEW o g. 11:00) oraz z USA (pozwolenia na budowę domów i rozpoczęte budowy domów o g. 14:30), ale nie należy przeceniać ich wpływu na obecną sytuację na rynkach walutowych.
Kalendarz ekonomiczny ...
Komentarze i prognozy ... 
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.