Rośnie atrakcyjność dolara dzięki ożywieniu w gospodarce USA. Plany obniżenia wieku emerytalnego hamują dalsze umocnienie złotego.

(środa, 20-07, 8:00)
Apetyt na wspólną walutę wypalił się, a punktem zwrotnym, w którym rozpoczęła się wczorajsza realizacja zysków na rynku EUR/USD była publikacja najsłabszego od listopada 2012 roku wyniku indeksu instytutu ZEW (- 6,8 pkt vs. prognoza 9,1 pkt). Ze znacznym pogorszeniem nastrojów dotyczących rozwoju sytuacji gospodarczej w Niemczech kontrastują najnowsze bardzo dobre dane z amerykańskiego rynku nieruchomości nt. nowych pozwoleń na budowę domów (+1,5%) i rozpoczętych budów domów (+4,8%) w czerwcu. Po zaskakująco wysokim wzroście zatrudnienia, to kolejne informacje wskazujące na przyspieszenie wzrostu w największej gospodarce świata. W związku z tym znów wzrosły oczekiwania na podwyżkę stóp FED przed końcem roku. Prawdopodobieństwo podjęcia takiej decyzji mierzone cenami kontraktów terminowych wzrosło wczoraj do 50%, podczas gdy jeszcze 3 tygodnie temu wynosiło zaledwie 20%. Konsekwencją tych wydarzeń był spadek kursu EUR/USD z maksymalnego pułapu 1,1081 (wczoraj o g. 5:45) do minimalnego poziomu 1,0997 (dziś o g. 4:50). W dalszym ciągu słabnie pozycja japońskiego jena (USD/JPY max.: 106,53 o g. 14:40), którego deprecjację wspierają spekulacje na temat zbliżającego się posiedzenia Banku Japonii (29-07). Według ankiety agencji Reuters 23 z 27 przepytanych ekonomistów spodziewa się luzowania polityki monetarnej BoJ jeszcze w tym miesiącu. Na tle wydarzeń na rynkach globalnych sytuacja na rynku PLN jest bardziej stabilna. Kurs EUR/PLN pozostaje w przedziale konsolidacji od max. 4,3915 (o g. 9:45) do min. 4,3667 (o g. 14:40), natomiast rynek USD/PLN waha się w zakresie od min. 3,9442 (o g. 6:45) do max. 3,9869 (o g. 17:10). Obok korzystnej decyzji Fitch za złotym przemawiają teraz także pozytywne sygnały z polskiej gospodarki (np. wczorajsze dane nt. zaskakująco wysokiej sprzedaży detalicznej w czerwcu 4,6% vs. prognoza 3,7%). Ryzyko osłabienia polskiej waluty stwarza wczorajsza wypowiedź ministra Henryka Kowalczyka, który stwierdził, że jest zdeterminowany aby obniżyć wiek emerytalny już od lipca przyszłego roku. Warto zwrócić uwagę że podczas ostatniej rewizji oceny wiarygodności kredytowej naszego kraju agencja Fitch dała jasno do zrozumienia, że utrzymanie ratingu i jego stabilnej perspektywy bazuje na oczekiwaniu, iż rząd wstrzyma się z kolejnymi działaniami wpływającymi negatywnie na perspektywę fiskalną. Barierami osłabienia złotego są obecnie EUR/PLN: 4,4000, USD/PLN: 3,9840, a jego umocnienie będą hamować punkty wsparcia odpowiednio: 4,3660 i 3,9430. W trakcie dzisiejszej sesji poznamy cotygodniową zmianę zapasów paliwowych w USA (o g. 16:30), która będzie rzutować na sytuację na rynku ropy oraz notowania walut EM.
Kalendarz ekonomiczny ...
Komentarze i prognozy ... 
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.