Sprawa OFE i globalny wzrost obaw przed negatywnymi skutkami Brexitu spychają złotego do defensywy. Dziś wyniki sprzedaży detalicznej w EZ i zamówień w USA.

(wtorek, 05-07, 8:00)
Nowy tydzień rozpoczął się na zwolnionych obrotach z powodu Święta Niepodległości w Stanach Zjednoczonych. Nieobecność inwestorów amerykańskich stanowiła naturalną zachętę do domykania pozycji i realizacji zysków. Na rynki finansowe powróciły obawy związane z Brexitem co wywołało spadki na giełdach w Europie przerywając kilkudniową serię zwyżek (DAX: -0,69 % do 9709,09 pkt; CAC40: -0,91 % do 4234,86 pkt; FTSE100: -0,84 % do 6522,26 pkt). W cenie były metale szlachetne jak złoto i srebro, którego cena po raz pierwszy od 2 lat wzrosła powyżej 21 USD za uncję. Nerwową reakcję rynku walutowego wywołała publikacja indeksu Sentix, który pokazał znaczny spadek zaufania wśród inwestorów europejskich (1,7 pkt. vs. 9,9 pkt w poprzednim miesiącu). Kurs EUR/USD spadł do min. 1,1097 o g. 10:40. Znacznym wahaniom podlegał funt (GBP/USD min.: 1,3240 o g. 13:05, max.: 1,3342 o g. 17:20). Jego wartość obniżają m.in. najniższy od 7 lat wynik indeksu PMI dla sektora budowlanego UK, pesymistyczne prognozy IMF dla gospodarki Zjednoczonego Królestwa oraz spadek rentowności brytyjskich obligacji skarbowych dyskontujących cięcia stóp procentowych Banku Anglii w drugim półroczu. Na korzyść funta przemawia zapowiedź brytyjskiego ministra finansów UK George Osborne'a dotycząca obniżenia podatku CIT z 20% do co najmniej 15%, co ma na celu powstrzymanie odpływu kapitału oraz firm z Wielkiej Brytanii. Klimat wokół złotego popsuła informacja o planach rządu RP ws. OFE. Program ujawniony w poniedziałek zakłada m.in. przekazanie od 1 stycznia 2018 roku 75 % aktywów OFE na Indywidualne Konta Emerytalne wszystkich 16,5 mln uczestników OFE, a także przekazanie pozostałych 25 % aktywów OFE do Funduszu Rezerwy Demograficznej. Informacja ta zaskoczyła inwestorów powodując wyprzedaż polskiej waluty. Wczoraj złoty okazał się najsłabszą walutą w regionie, a dziś kontynuuje spadki (max. EUR/PLN: 4,4571 o g. 8:45, USD/PLN: 4,0025 o g. 8:35). Barierami jego osłabienia będą punkty oporu EUR/PLN: 4,4800, USD/PLN: 4,0500. Sprawa OFE może zwiększyć podatność złotego na ewentualne kolejne złe informacje ws. zagrożeń płynących z Brexitu i podnieść obawy przed obniżeniem oceny wiarygodności Polski przez agencję Fitch (15 lipca br.). Dziś do gry powracają inwestorzy zza oceanu, a klimat inwestycyjny będą kształtować nowe dane z gospodarki europejskiej (PMI dla usług, sprzedaż detaliczna) i amerykańskiej (zamówienia). Uwaga na liczne wystąpienia bankierów centralnych (Mark Carney z BoE – dziś, Mario Draghi z ECB - śr.). 
 
Kalendarz ekonomiczny ...
Komentarze i prognozy ... 
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.