Nieśmiała decyzja BoJ zmniejsza globalny apetyt na ryzyko i popyt na PLN. Dziś dane z USA nt. PKB w II kw. oraz wyniki stress testów ECB dla banków europejskich.

(piątek, 29-07, 8:00)
Konsekwencją asekuracyjnego komunikatu FED było wczoraj pogłębienie spadku wartości dolara wobec euro oraz jena (EUR/USD max.: 1,1120 o g. 9:35, USD/JPY min.: 104,48 o g. 8:10). Dodatkowym czynnikiem, który wspierał japońską walutę były doniesienia agencji Reuters, która powołując się na swoje źródło w BoJ poinformowała o planowanych działaniach stymulacyjnych o wartości 7 bilionów JPY. Wiadomość ta ostudziła wysokie oczekiwania inwestorów ws. skali zwiększenia luzowania polityki pieniężnej Kraju Kwitnącej Wiśni. W ankiecie przeprowadzonej przez Reutersa 2/3 ekonomistów spodziewało się, że BoJ znów obniży ujemną stopę depozytową i zwiększy program ETF, a ponad 50% z nich przewidywało podwyższenie programu QE (obecnie 80 bilionów jenów). Dzisiejsze decyzje Banku Japonii zawiodły te nadzieje. Bank zdecydował się na pozostawienie stóp procentowych na niezmienionym poziomie oraz na podwyższenie programu skupu funduszy ETF o 6 bilionów jenów. Jednocześnie prezes Haruhiko Kuroda zlecił ocenę kolejnych działań BoJ, które mogą być podjęte na kolejnym posiedzeniu we wrześniu br. Na reakcję walutowych graczy nie trzeba było długo czekać. Kurs USD/JPY spadł o 1,8% do 102,71, ale rynek EUR/USD pozostał na dotychczasowym poziomie w pobliżu zamknięcia sesji w Nowym Jorku (1,1076). Inwestorzy wciąż nie mogą zapomnieć ostatniej lekcji ostrożnej polityki pieniężnej Banku Rezerwy Federalnej, która negatywnie wpływa na wartość amerykańskiej waluty. Dolarowi nie pomogły również najnowsze dane nt. liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (266 tys.), które okazały się gorsze od oczekiwań. Odpływ kapitału z rynku USD wsparł wycenę relatywnie wysoko oprocentowanych aktywów rynków wschodzących, w tym polskiej waluty. W najniższym punkcie kurs EUR/PLN spadł do poziomu 4,3574 (o g. 15:00), a rynek USD/PLN do 3,9256 (o g. 15:00). Dalsze zyski złotego i walut EM limitują dzisiejsze decyzje BoJ faworyzujące jena oraz kolejna fala przeceny ropy. Najbliższe punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3500, USD/PLN: 3,9000. W dniu dzisiejszym tendencje rynkowe będą kształtować m.in. ważne informacje z gospodarki amerykańskiej dotyczące wstępnego wyniku PKB za II kw, inflacji PCE core oraz deflatora PKB (o g. 14:30). Apetyt na ryzyko inwestycyjne będzie także zależny od wyników stress testów jakim ECB poddał największe banki europejskie (51). Wśród nich na szczególną uwagę zasługują banki włoskie. Zdaniem agencji Fitch to właśnie banki z półwyspu Apenińskiego charakteryzują się najniższą jakością aktywów w Europie. Złe wyniki stress testu będą przemawiać za osłabieniem euro i wzrostem awersji do ryzyka. Najbliższe punkty wsparcia dla rynku EUR/USD to: 1,1035. Technicznymi barierami oporu dla EUR/PLN są teraz: 4,4000, a dla USD/PLN: 3,9840.
 
Kalendarz ekonomiczny ...
Komentarze i prognozy ... 
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.