Zamach stanu w Turcji ogranicza zyski złotego z korzystnej decyzji ws. ratingu Polski.

(poniedziałek, 18-07, 8:00)
Czwartkowy atak terrorystyczny w Nicei spowodował zmniejszenie aktywności inwestorów i obniżył ich skłonność do otwierania nowych pozycji. Nastrojów rynkowych nie poprawiły nawet bardzo korzystne dane makro z Chin. Dopiero wraz z publikacją zaskakująco dobrych wyników  gospodarki amerykańskiej powrócił apetyt na dolara. Zarówno sprzedaż detaliczna, jak i produkcja przemysłowa wzrosły za oceanem w czerwcu o 0,6%, znacząco przekraczając  oczekiwania analityków (odpowiednio 0,1% i 0,2%), natomiast dane dotyczące inflacji CPI były zbliżone do prognoz. Uwadze analityków nie umknął fakt, że amerykańska sprzedaż detaliczna rośnie już trzeci miesiąc z rzędu przewyższając wyniki sprzed roku o 2,7%. Po tak dobrych informacjach na reakcję uczestników rynku EUR/USD nie trzeba było długo czekać. Kurs spadł z maksymalnego pułapu 1,1149 ( o g. 10:20) do minimalnego poziomu 1,1025 (o g. 22:45).  Informacje nt. ożywienia gospodarczego w USA spowodowały także wzrost oczekiwań na podwyżkę stóp procentowych FED w 2016 roku. Rynek terminowy wycenia obecnie jej szansę na poziomie 42% wobec 37% dzień wcześniej i 20% dwa tygodnie temu. Późnym wieczorem Fitch, trzecia największa agencja ratingowa, opublikowała nową ocenę wiarygodności kredytowej Polski pozostawiając rating naszego kraju na dotychczasowym poziomie A- (7 wynik w 22-stopniowej skali) z perspektywą stabilną. W swoim raporcie agencja zaznacza, że co prawda zmiany w Trybunale Konstytucyjnym zwiększyły dystans między Polską a Unią Europejską, jednak dodaje, że najbardziej kontrowersyjnych zmian zapowiedzianych przez PiS w kampanii wyborczej udało się uniknąć. Według Fitch aktualny rating odzwierciedla solidne fundamenty makroekonomiczne polskiej gospodarki. Agencja zwróciła uwagę na ryzyko związane z ewentualnym przewalutowaniem kredytów frankowych i zaznaczyła, że każde zbyt kosztowne dla banków rozwiązanie naraziłoby stabilność finansową RP. Decyzja Fitch jest bardzo korzystna dla złotego jednak wzrost zainteresowania polską walutą może być dziś ograniczony z powodu piątkowej próby zamachu stanu w Turcji, który psuje nastroje wokół rynków wschodzących (np. USD/TRY wzrósł w piątek do max. 3,0421 tj. o +5,04 %). Najbliższe punkty wsparcia dla EUR/PLN to: 4,3900, a dla USD/PLN: 3,9430. Skutki ewentualnej eskalacji ryzyka będą ograniczać punkty oporu 4,4370 (EUR/PLN) i 4,0000 (USD/PLN). W trakcie dzisiejszej sesji nie są planowane, żadne istotne publikacje ekonomiczne, stąd o przebiegu notowań na rynkach bazowych mogą decydować czynniki techniczne. Najbliższe bariery dla rynku EUR/USD to: 1,1000 (wsparcie) i 1,1160 (opór). Wśród najważniejszych wydarzeń przypadających w tym tygodniu warto zwrócić uwagę na posiedzenie ECB (czwartek). Natomiast dla rynku PLN interesujące będą także najnowsze dane nt. produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w Polsce (wtorek).
Kalendarz ekonomiczny ...
Komentarze i prognozy ... 
Punkty wsparcia i oporu …
              
Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.