⚫ Radykalna włoska koalicja i zawieszenie wojny handlowej USA-ChRL umacniają dolara kosztem G10 i EM.

(poniedziałek, 21-05, 8:00)

Za nami
[Euro] Piątkowa sesja rozgrywała się wokół geopolityki. Lider włoskiego Ruchu Pięciu Gwiazd Luigi Di Maio poinformował o osiągnięciu przez jego partię porozumienia z Ligą Północną ws. finalnego kształtu umowy koalicyjnej. Oprócz wyjścia Włoch ze strefy euro i umorzenia włoskiego zadłużenia w ECB, przyszły rząd planuje również obniżyć podatki i zwiększyć wydatki socjalne. Według analityków agencji ratingowej DBRS, te propozycje mogą negatywnie wpłynąć na ocenę wiarygodności kredytowej Włoch. Zdaniem politologów obecna sytuacja na Półwyspie Apenińskim jest największym wyzwaniem dla UE, od kiedy Wielka Brytania zdecydowała o opuszczeniu Wspólnoty dwa lata temu. Obawy inwestorów odzwierciedla znaczny spadek cen włoskich obligacji 10-letnich, które w całym poprzednim tygodniu stopniały najbardziej od trzech lat. Pesymistyczne sygnały z trzeciej co do wielkości gospodarki europejskiej (Włochy stanowią 15,4% PKB EZ) uderzyły w euro. Kurs EUR/USD pokonał silny punkt wsparcia 1,1750 (min. 1,1738 dziś o g. 8:15). Tym samym wspólna waluta ma za sobą piąty z rzędu spadkowy tydzień notowań wobec dolara, co jest najdłuższą taką serią od stycznia 2015 roku. Negatywne nastawienie do europejskiej waluty obrazują statystyki agencji CFTC, według której inwestorzy w dalszym ciągu redukują kontrakty na zakup euro. W ostatnich 5 dniach ich liczba spadła o 4,47% (z 120 505 do 115 114). [Dolar] Straty wspólnej waluty w stosunku do dolara mogły być większe, ale do zakupów amerykańskiej waluty nie zachęcała protekcjonistyczna wypowiedź Donalda Trumpa. Prezydent Stanów Zjednoczonych oświadczył, że jest zdeterminowany, aby powstrzymać Chiny przed "zabieraniem naszej pracy i pieniędzy". Podobny, deprymujący dla dolara skutek odniosła korekta na rynku obligacji USA. Dochodowość dziesięciolatków spadła w piątek do min. 3,058%.[Juan, rubel, złoty] Włoski populizm oraz amerykański protekcjonizm pogorszyły nastroje na rynkach wschodzących. W odwrocie pozostały: chiński juan (USD/CNH max. 6,3754), rosyjski rubel (EUR/RUB max. 73,6575) oraz złoty. Kursy EUR/PLN i USD/PLN pokonały psychologiczne bariery techniczne: 4,3000 i 3,6500. Dzięki temu nasi eksporterzy w najkorzystniejszym momencie sprzedawali euro po 4,3060 (dziś o g. 8:30) tj. najdrożej od 9 października, a dolara po 3,6675 (dziś o g. 8;30) tj. najlepiej od 7 listopada. W sobotę amerykański sekretarz skarbu Steven Mnuchin oraz Larry Kudlow (doradca ekonomiczny Trumpa) ogłosili, że wojna handlowa pomiędzy dwoma największymi mocarstwami gospodarczymi została „zawieszona”, co od rana inwestorzy dyskontują na korzyść dolara.
Przed nami
[Złoty] Początek tygodnia przyniesie bardzo ważne dane GUS nt. polskiej produkcji przemysłowej (o g. 10:00). Analitycy spodziewają się jej wzrostu z 1,8% w marcu do 9,5% w kwietniu. Taki scenariusz będzie zachęcał inwestorów do kupna złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2700, USD/PLN: 3,6250). Z kolei powtórzenie negatywnego scenariusza z poprzedniego miesiąca, kiedy produkcja była najniższa od maja 2017 roku, może zepchnąć złotego do głębokiej defensywy (punkty oporu EUR/PLN: 4,3200, USD/PLN: 3,6700). ⚫ [EUR/USD] Z uwagi brak istotnych publikacji makroekonomicznych z Eurolandu i USA oraz nieobecność inwestorów z Niemiec (Zielone Świątki), poniedziałek nie wróży wielkich emocji na rynku EUR/USD. Zmianę na korzyść dolara będzie ograniczać punkt wsparcia 1,1700, zaś wahania na rzecz euro będzie limitować punkt oporu 1,1840 ⚫ [Na horyzoncie] W dalszej części tygodnia najważniejszymi wydarzeniami ekonomicznymi będą krajowe wyniki sprzedaży detalicznej (jutro), publikacje protokołów FED (środa) i ECB (czwartek) oraz piątkowe wystąpienie prezesa Rezerwy Federalnej Jerome'a Powella. Warto również śledzić na bieżąco informacje nt. nowej koalicji rządowej we Włoszech oraz rozwój negocjacji handlowych pomiędzy USA a Chinami.
Kalendarz ekonomiczny ... 
Punkty wsparcia i oporu ... 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.
Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.