Bezpieczny dolar przyciąga więcej kapitału.

(piątek, 10-08, 8:00)


 Waszyngton: Turcja kolejny raz odmawia uwolnienia pastora Brunsona.
Kurs EUR/RUB po raz pierwszy od 16-IV zameldował się powyżej granicy 77,0000
USA: ceny producentów rosną mniej niż się spodziewano .
Indeks dolara najwyżej od 13 miesięcy.
Rynek USD/PLN pokonał punkt wsparcia 3,7030.
Kalendarz Eko: PKB UK za II kw. oraz amerykańska inflacja CPI. 
 
Za nami
Czwartek upłynął na rynkach walutowych pod znakiem kolejnej przeceny tureckiej liry oraz rosyjskiego rubla. Waluty Turcji oraz Rosji pozostały pod presją rosnącego napięcia geopolitycznego w stosunkach tych krajów z Waszyngtonem.   ● [Lira]   Według źródeł w Białym Domu, turecka delegacja odmówiła zwolnienia z wiezienia amerykańskiego pastora, którego aresztowanie za szpiegostwo było przyczyną nałożenia amerykańskich sankcji na Ankarę. Od tego czasu lira straciła już ok 8%. W przypadku braku uwolnienia Brunsona inwestorzy spodziewają się, że dojdzie do pogłębienia kryzysu. Groźba takiego scenariusza podbiła rynek USD/TRY do nowych, historycznych szczytów (max. 5,9351).   ● [Rubel]   Nieco mniej spektakularne straty poniósł wczoraj rosyjski rubel, któremu ciążyły ogłoszone w środę, amerykańskie sankcje wymierzone w Moskwę i groźba nałożenia kolejnych dyskutowanych w Kongresie (więcej informacji na ten temat w naszym wczorajszym Alercie FX24). Na tej fali rosyjska waluta straciła w czwartek do dolara 2,56% (USD/RUB max. 66,8955), a do euro 2,34%. Kurs EUR/RUB po raz pierwszy od 16 kwietnia zameldował się powyżej granicy 77,0000 (max. 77,2784). Z kolei kontrakty CDS (credit default swap), stanowiące swego rodzaju polisę ubezpieczeniową dla posiadaczy rosyjskich papierów skarbowych znalazły się wczoraj na najwyższym poziomie od roku.   ● [Dolar]   Na wycenę liry i rubla (oraz innych walut EM) niekorzystnie oddziaływał silny wzrost apetytu na dolara (EUR/USD min. 1,1432 tj . najniżej od lipca 2017, a indeks zielonej waluty najwyżej od 13 miesięcy – max. 96,14) wywołany wzrostem napięcia w stosunkach handlowych USA-Chiny i przeświadczeniem, że gospodarka amerykańska jest bardziej odporna na stres spowodowany zmianą warunków wymiany międzynarodowej. Do odbudowy długich pozycji w amerykańskiej walucie zachęcała także niższa od oczekiwań liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA (212 tys. vs prognoza 220 tys.). Ale gorzej wypadły wyniki amerykańskiej inflacji cen producentów (szczegóły w naszym kalendarzu Eko).   ● [Złoty]   Wydarzenia wokół Turcji i Rosji oraz powrót zainteresowania dolarem zwiększyły straty złotego w ostatnich dniach. Kurs EUR/PLN zbliżył się do granicy 4,3000 (max. 4,2991), a rynek USD/PLN z impetem sforsował bariery 3,7030 i 3,7500 (max. 3,7597). 
Przed nami
  [Wydarzenie dnia i tygodnia]   Dziś inwestorzy z całego świata w napięciu czekają na publikację lipcowych danych nt. amerykańskiej inflacji cen konsumpcyjnych (o g. 14:30).   ● [Scenariusze dla EUR/USD, PLN]   Wynik CPI wyższy od prognoz (tj. > 0,2% m/m) zwiększy szanse na kolejne dwie podwyżki FED w tym roku oraz będzie argumentem za kolejnym zwiększeniem ekspozycji w dolarze (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1430). Konsekwencją takiego scenariusza może być dalsza redukcja pozycji na rynku PLN przed zbliżającym się świątecznym tygodniem w Polsce (punkty oporu EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,7700). Niższy wynik zza oceanu (<0,2% m/m) może ostudzić pro-dolarowe nastroje (punkt oporu EUR/USD: 1,1510), co powinno pozytywnie oddziaływać na złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2450, USD/PLN: 3,6600).   ● [Funt]   Pod kątem funta warto zwrócić uwagę na publikacje wstępnych danych dotyczących wzrostu gospodarczego Wielkiej Brytanii w II kwartale. Ew. gorsze dane mogą zwiększyć obawy o negatywny wpływ potencjalnego twardego Brexitu na brytyjską gospodarkę. Według najnowszej ankiety agencji Reutersa, w przypadku opuszczenia UE przez UK bez jakiejkolwiek umowy kurs GBP/USD spadnie do poziomu 1,2000.
Kalendarz ekonomiczny ... 
Punkty wsparcia i oporu ... 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.