Informacje z Ankary, Buenos Aires i Waszyngtonu zwiększają niechęć do EM.

(czwartek, 30-08, 8:00)

Min. fin. Turcji: nie widzę żadnego ryzyka dla tureckiej gospodarki, nawet ze strony USA.
Bloomberg: Liikanen nowym liderem wyścigu na fotel prezesa ECB.
Gospodarka USA urosła w II kw. bardziej niż oczekiwano.
Premier Kanady: są szanse na osiągnięcie porozumienia ws. NAFTA już w piątek.
Negocjator Brexitu z UE: jesteśmy gotowi do zaoferowania UK takiego partnerstwa, jakiego nigdy wcześniej nie było.
Kalendarz Eko: inflacja w DE (HICP) i USA (PCE core) oraz PKB Kanady.
 
Za nami
Po udanym początku tygodnia, środa przyniosła odwrócenie sytuacji
polskiej waluty.   [Lira, ARS]   Jednym z powodów zmiany nastawienia inwestorów do złotego (oraz innych walut CEE i EM) była kolejna przecena tureckiej liry (USD/TRY: +2,73%). Listę argumentów za jej sprzedażą wydłużyło obniżenie przez Moody's ratingu dwudziestu instytucji finansowych w Turcji. Podobny efekt wywołała lekceważąca wypowiedź ministra finansów i skarbu Berata Albayra (prywatnie zięcia prezydenta Erdogana), który oznajmił wczoraj, że „nie widzi żadnego ryzyka dla tureckiej gospodarki, nawet ze strony USA.” Nie-najlepsze nastroje nad Bosforem odzwierciedlają najnowsze dane z gospodarki tureckiej, które pokazały najniższy od marca 2009 poziom zaufania ekonomicznego (tj. 83,9 pkt). Słabym ogniwem wśród walut EM okazało się także argentyńskie peso, które ucierpiało z powodu spadku zaufania inwestorów do prezydenta Mauricio Macri (USD/ARS: +2,01%). Argentyna wystąpiła wczoraj o przyspieszenie wypłaty środków w ramach wartego 50 mld USD programu pomocowego.  
[ECB]   Europejskim aktywom zaszkodziła także zmiana lidera w wyścigu na fotel prezesa ECB. Według najnowszego sondażu agencji Bloomberga, następcą Mario Draghi'ego zostanie prezes Banku Finlandii Erkki Liikanen. Jeszcze w marcu Fin mówił, że inflacja w strefie euro pozostaje poniżej oczekiwań, stąd polityka pieniężna Rady musi być "cierpliwa, wytrwała i rozważna". Obok wspomnianej ankiety, obciążeniem dla wspólnej waluty były doniesienia dziennika La Stampa. Według gazety, włoski rząd w obawie przed obniżeniem ratingu planuje zwrócić się do Europejskiego Banku Centralnego o kolejną rundę programu skupu aktywów (QE).   [Rynek PLN, SEK]   Oprócz euro i złotego (max.: EUR/PLN 4,2935, USD/PLN 3,6777), traciła także korona szwedzka (EUR/SEK max. 10,7247 tj. najwyżej od stycznia 2009), której szkodziły obawy o wynik zbliżających się wyborów powszechnych w Szwecji. Ryzyko związane z tym wydarzeniem wynika z wysokiego poparcia w sondażach przedwyborczych dla Szwedzkiej Partii Demokratów, która wzywa do referendum w sprawie członkostwa w UE.   [Dolar]   Diametralnie odmienne emocje towarzyszyły w tym czasie dolarowi (EUR/USD min. 1,1652), wspieranemu wyższym od oczekiwań, zrewidowanym wynikiem PKB USA w II kw. (4,2% vs prognoza 4%), który potwierdził najlepszy kwartał amerykańskiej gospodarki od czterech lat. Głębszą korektę wzrostową zielonej waluty uniemożliwił jednak niespodziewany spadek indeksu podpisanych umów kupna domów w lipcu (-0,7% m/m vs prognoza 0,4). [Ropa] Z kolei odwrotnie skorelowany z dolarem rynek paliw pozytywnie przyjął informację z agencji EIA o większym niż zakładano spadku zapasów komercyjnych ropy za oceanem w ubiegłym tygodniu (-2,57 mln baryłek vs prognoza -0,5). Ceny czarnego złota podbiły także słowa premiera Kanady widzącego "szansę na osiągniecie porozumienie ws. NAFTA już w piątek" oraz deklaracja przywódcy Iranu, który uważa, że "negocjacje z USA nie są możliwe na żadnym poziomie" (Brent: +1,53% do 77,46USD/bbl; Crude: +1,43% do 69,51 USD/bbl).   [Brexit]   Jednocześnie wcześniejsze straty wspólnej waluty zredukowała (EUR/USD max. 1,1714) wypowiedź Michela Barniera. Główny negocjator warunków Brexitu z ramienia Komisji Europejskiej powiedział: "jesteśmy gotowi do zaoferowania Wielkiej Brytanii takiego partnerstwa, jakiego nigdy wcześniej nie było z państwem trzecim". Obudzone na nowo nadzieje na tzw. miękki Brexit dodały paliwa rakietowego funtowi, który zanotował wczoraj najlepszy dzień od siedmiu miesięcy (GBP/USD: +1,23%).
Przed nami
   [Kalendarz Eko]   W dniu dzisiejszym tendencje na rynkach globalnych będą kształtować dane nt. inflacji z Niemiec (HICP) oraz USA (PCE core). Analitycy spodziewają się spadku dynamiki wzrostu cen konsumpcyjnych u naszych zachodnich sąsiadów (z 2,1% do 2%) oraz ich zwyżki w Stanach (z 1,9% do 2%).   [Scenariusze dla EUR/USD]   Realizacja tego scenariusza może zachęcać inwestorów do sprzedaży euro i zakupu dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1650). Odwrotna kombinacja skieruje rynek EUR/USD z powrotem w stronę punktu oporu 1,1740.   [Kanada]   Wśród publikacji mogących wpłynąć na zmianę układu sił w G10 znajdują się także dane z Kanady dot. PKB w II kw., które mogą rzutować na przyszłotygodniową decyzję BoC ws. podwyżki stóp.   [Scenariusze dla PLN]   Pod kątem notowań polskiej waluty najbardziej optymistyczny wariant zakłada gorsze od prognoz wyniki z obu stron Atlantyku (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2650, USD/PLN: 3,6300). W przeciwnym przypadku zakupy USD, EUR czy CAD mogą być finansowane ze sprzedaży PLN (punkty oporu EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,6900). Dodatkowym argumentem do zmniejszenia ekspozycji w złotym mogą być mało optymistyczne prognozy dot. jutrzejszych publikacji GUS nt. inflacji i PKB w II kw. (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko).   [Ryzyko]   Nie bez znaczenia będzie globalna sytuacja polityczna. Największym zagrożeniem dla rynków wydaje się teraz rosnące przekonanie inwestorów, że amerykańsko-chińska wojna handlowa nie zakończy się szybko. Nowa odsłona tego konfliktu nastąpi w dniu 5 września, na kiedy Biały Dom zapowiedział uruchomienie podwyższonych taryf celnych na kolejne produkty Państwa Środka, których import w zeszłym roku wyniósł 200 mld dolarów.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.
Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.