Złoty robi dwa chińskie kroki do przodu i jeden turecki w tył.

(poniedziałek, 20-08, 8:00)

Turecki sąd odrzucił apelację ws. uwolnienia amerykańskiego pastora Andrew Brunsona.
Eurostat: Inflacja HICP w strefie euro wzrosła w VII’18 do 2,1% r/r.
WSJ: Przywódcy USA i Chin mogą spotkać się w XI’18.
Kalendarz Eko: produkcja przemysłowa z PL oraz wystąpienia Bostica (FED) i Weidmanna (ECB)
 
Za nami
   [USA-ChRL]   Perspektywa wznowienia rozmów handlowych USA-ChRL zmniejszyła nerwowość inwestorów i ich popyt na bezpieczne aktywa. Wcześniejsze informacje w tej sprawie potwierdził w piątek dyrektor Narodowej Rady Ekonomicznej Larry Kudlow, a gazeta The Wall Street Journal doniosła, że urzędnicy średniego szczebla z Waszyngtonu i Pekinu mają jeszcze w tym miesiącu rozpocząć kreślenie mapy drogowej, mającej na celu przygotowanie spotkania Trump – Xi w listopadzie br.   ● [EUR/USD]   Taki scenariusz siłą rzeczy zmniejszył atrakcyjność dolara i amerykańskich obligacji. Jednocześnie popyt na euro stymulowały dane Eurostatu, które pokazały w lipcu wzrost inflacji HICP w strefie euro do 2,1% r/r (tj. powyżej celu ECB). Kombinacja tych informacji doprowadziła do wzrostu kursu EUR/USD do max. 1,1445.   ● [Turcja]   Normalnie w takich okolicznościach wzrosłyby notowania walut rynków wschodzących, jednak na drodze takiego scenariusza znów stanęły doniesienia z Turcji i z rynku naftowego. Agencja prasowa z Ankary podała w piątek, że apelacja ws. uwolnienia amerykańskiego pastora Andrew Brunsona została odrzucona przez turecki sąd w drugiej instancji. Ta wiadomość zrodziła obawy przed nałożeniem kolejnych sankcji USA na Turcję i doprowadziła do negatywnego zwrotu kursu tureckiej liry (USD/TRY max. 6,2592).   ● [Ropa]   Niekorzystne sygnały napłynęły także z rynku ropy, której amerykańska odmiana Crude zakończyła siódmy tydzień z rzędu ze stratami (- 2,47%). Przyczyną pogłębienia naftowego spadku cen były dane wskazujące na dalszy wzrost wydobycia i zapasów ropy za oceanem. Nie bez znaczenia były utrzymujące się obawy przed negatywnym wpływem handlowego sporu USA vs. Chiny na globalny popyt na ten surowiec.   ● [PLN i EM]   W tej sytuacji złoty podążał za euro pozostając w dość wąskim przedziale na rynku EUR/PLN (min. 4,2922, max. 4,3202) i odzyskując grunt wobec dolara (USD/PLN min. 3,7509). Podobnie zachowały się inne waluty rynków wschodzących (z wyłączeniem liry), wśród nich juan (USD/CNH min. 6,8301).
Przed nami
   ● [Wydarzenie dnia]   Dziś w kalendarzu ekonomicznym zaplanowano publikacje danych nt. krajowej produkcji przemysłowej w lipcu (o g. 10:00).   [Scenariusze dla PLN]   Analitycy spodziewają się lepszych wyników w stosunku do czerwca, co może pozytywnie stymulować notowania złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2900, USD/PLN: 3,7500). Jednak warunkiem koniecznym dla tego scenariusza będzie stabilizacja notowań tureckiej liry oraz brak złych informacji z frontu wojny handlowej USD - ChRL. W przypadku gorszych danych GUS należy się liczyć z osłabieniem polskiej waluty (punkty oporu EUR/PLN: 4,3200, USD/PLN: 3,8000).   [Jackson Hole]   Wartość walut rynków wschodzących będzie ograniczać niepewność związana ze zbliżającymi się piątkowymi wystąpieniami bankierów centralnych FED (J. Powell) i ECB (M. Draghi), na dorocznym sympozjum w Jackson Hole, w stanie Wyoming USA.   ● [Rubel]   Uczestnicy rynku RUB powinni także nastawić radary na informacje z Waszyngtonu dotyczące ew. wprowadzenia nowych sankcji na Moskwę.   ● [Scenariusze dla EUR/USD]   Spośród nielicznych wydarzeń, mogących dziś wpłynąć na sytuację walut z koszyka G10 są wystąpienia prezesa oddziału FED z Atlanty Raphaela Bostica oraz prezesa Bundesbanku Jensa Weidmanna. Przy braku innych ważnych czynników zwycięzcę na rynku EUR/USD wskaże większy optymista (wsparcie: 1,1340, opór: 1,1450).


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.
Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.