Waszyngton podnosi stawkę.

(środa, 1-08, 8:00)


 Bankier: zgodnie ze statystyczną prawidłowością złoty zyskał w lipcu 1,83% wobec euro i 2,62% do dolara.

W II kw. gospodarka Eurolandu rosła najwolniej od ponad roku.
Strefa euro: Inflacja HICP w najwyższa od 6 lat. 
Bloomberg: USA planują zwiększyć do 25% zapowiadane cła na produkty z Chin o wartości 200 mld USD.
Kalendarz Eko: wyniki indeksów PMI/ISM dla przemysłu z Francji, Niemiec, Eurolandu i USA, raport ADP oraz decyzja FED. 

Za nami
   
[Złoty w lipcu]   Według „Bankiera”, w pierwszym miesiącu wakacji sprawdził się kalendarzowy wzorzec sezonowości złotego. Statystyki, na które powołuje się portal dowodzą, że lipiec jest historycznie najlepszym miesiącem dla polskiej waluty. W latach 2000-2017 średnia zmiana kursu EUR/PLN w VII wyniosła -1,05%. W lipcu tego roku zgodnie z tą prawidłowością, wartość euro stopniała w stosunku do złotego o 1,83%. Podobnie zachowywał się kurs USD/PLN, który w okresie od 2-07 do 31-07 stracił 2,62%. Oczywiście nie stało się to samoistnie. W tym czasie na wartość złotego pozytywnie oddziaływały: wyhamowanie trendu wzrostowego dolara, poprawa stosunków handlowych USA-EU, rosnące szanse na miękki Brexit oraz liczne interwencje walutowe PBoC w obronie juana. Lipcowy finisz naszej waluty mógł być jeszcze lepszy gdyby nie ogłoszone wczoraj dane GUS o niższej od oczekiwań inflacji CPI (2% vs prognoza 2,1%).   ● [Made in China, EU]   Na niekorzyść rynków wschodzących, CEE i złotego zagrały gorsze wyniki makro z Chin (najniższy od 13 miesięcy wzrost aktywności w przemyśle tj. 51,2 pkt) oraz z Eurolandu. Negatywną niespodzianką okazała się informacja o najmniejszej od ponad roku dynamice PKB strefy euro w II kwartale (2,1% r/r). Jeszcze gorzej wypadł wynik w ujęciu kwartalnym (0,3%), który był najniższy od dwóch lat. W wyniku tych informacji kurs EUR/PLN ponownie zameldował się powyżej granicy 4,2800 (max. 4,2841), a rynek USD/PLN wzrósł do max. 3,6692.   ● [EUR/USD]   Mimo pesymistycznych wiadomości ze Starego Kontynentu, całkiem dobrze radziła sobie wspólna waluta (EUR/USD max. 1,1746), wspierana najwyższym od 6 lat wynikiem inflacji HICP w Eurolandzie (2,1% r/r). Po południu w sukurs dolarowi przyszła publikacja wyższych od oczekiwań wyników amerykańskich indeksów: Chicago PMI (65,5 pkt vs prognoza 62,3 pkt) oraz zaufania konsumentów - Conference Board (127,4 pkt vs prognoza 126 pkt). Za dolarem przemawiały zniżkujące ceny ropy (Brent: -1,77% do 74,21 USD/bbl; Crude: -1,95% do 68,76 USD/bbl), które negatywnie dyskontowały informacje o znacznym lipcowym wzroście wydobycia w Rosji i krajach OPEC.   ● [USA vs. ChRL]   Dodatkowym wsparciem dla zielonej waluty (EUR/USD min. 1,1672) były także rosnące ceny akcji na Wall Street (DJI: +0,43% do 25415,19 pkt; S&P500: +0,49% do 2816,29 pkt; NASDAQ: +0,55% do 7671,79 pkt). Popyt na te aktywa (w szczególności spółek międzynarodowych jak 3M, Caterpillar, Boeing, Deere) napędzały sensacyjne doniesienia Bloomberga. Agencja podała, że amerykański sekretarz skarbu Steven Mnuchin i chiński wicepremier Liu He, rozmawiają nt. ew. powrotu do stołu negocjacyjnego w sprawach handlowych. Naturalnym wygranym tych rewelacji był chiński juan (USD/CNH min. 6,7788). Jednak wkrótce te wydarzenia usunęła w cień kolejna informacja Bloomberga, wg. której zapowiadane nowe cła na chińskie towary o wartości 200 mld USD mają wynieść, nie 10% ale 25%. Pod jej wpływem rynek USD/CHH wzrósł do max. 6,8395.
Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   Makroekonomiczny sierpień rozpoczyna się z wysokiego C. Obok wyników indeksów PMI dla sektorów przemysłu Francji (o g. 9:50), Niemiec (o g. 9:30), całej strefy euro (o g. 10:00) oraz USA (o g. 15:45/ISM o g. 16:00), poznamy m.in. amerykański raport ADP. Jego publikacja może okazać się cenną wskazówką ws. piątkowych, oficjalnych danych z rynku pracy USA. Przysłowiową wisienką na dzisiejszym "ekonomicznym torcie" będzie wieczorna publikacja komunikatu z posiedzenia Federalnego Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku (o g. 20:00). Co prawda wycena podwyżki stóp w tym miesiącu jest bliska zera, ale inwestorzy będą bardzo uważnie czytać tekst komunikatu FOMC, szukając w nim wskazówek ws. ścieżki podwyżek stóp FED w drugiej połowie roku.   ● [Scenariusze]   Wyższy od prognoz wynik zatrudnienia w sektorze prywatnym (tj. > 185 tys.) + optymistyczne sygnały z FED zwiększające szanse na jeszcze dwie podwyżki stóp w 2018 roku mogą zwiększyć apetyt na dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1650). Taki ew. rozwój sytuacji stanowi zagrożenie dla walut rynków wschodzących i złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,3350, USD/PLN: 3,7000). Jeśli jednak okaże się, że raport ADP wzbudzi obawy dot. wyniku piątkowego raportu Departamentu Pracy a przekaz z FED będzie ostrożny, należy być przygotowanym na spadek wartości zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,1750). Wygranymi tej sytuacji mogą być aktywa EM, w tym PLN (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2600, USD/PLN: 3,6400).
Kalendarz ekonomiczny ... 
Punkty wsparcia i oporu ... 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.