Goldman Sachs: ryzyko tureckiej zarazy jest ograniczone.

(wtorek, 14-08, 8:00)


Rynek CDS: Ryzyko niewypłacalności Turcji wynosi 25%.
CBRT obniża rezerwy obowiązkowe dla banków tureckich i ogranicza spekulacyjną sprzedaż liry.
Wzrosły obawy o wzrost gospodarczy i popyt na ropę na rynkach wschodzących.
GS: dalsze skutki uboczne wyprzedaży liry dla EM powinny być ograniczone.
Kalendarz Eko: PKB za II kw. i inflacja z Polski, PKB EZ oraz niemiecki indeks ZEW.
 
Za nami
   ●
[Turcja cd.]   W poniedziałek głównym bodźcem do działania dla inwestorów były obawy przed rozprzestrzenieniem się tureckiego kryzysu walutowego na sektor bankowy i rynki wschodzące (EM). Na potwierdzenie skali zagrożenia agencja Bloomberg zwraca uwagę na historycznie najwyższą różnicę między cenami kupna i sprzedaży liry. Tureckie kontrakty CDS (credit default swap), stanowiące swego rodzaju polisę ubezpieczeniową na wypadek niewypłacalności Turcji, w ciągu najbliższych 5 lat wskazują na 25% prawdopodobieństwo takiego zdarzenia. Wzrost obaw w tej sprawie znów podbił wczoraj kurs USD/TRY (do max. 7,2400) i rentowności obligacji tureckich (np. 10-letnich powyżej 21%).   ● [Juan, rand, złoty]   Wydarzenia nad Bosforem po raz kolejny uruchomiły reakcję łańcuchową na innych rynkach wschodzących m.in. w Chinach (USD/CNH max. 6,9094), RPA (USD/ZAR max. 15,0472 tj. najwyżej od listopada 2016) i Polsce (max.: EUR/PLN 4,3243, USD/PLN 3,7957).   ● [Ropa]   Taki rozwój sytuacji zwiększył obawy o popyt na ropę w krajach EM, co w połączeniu z prognozowanym przez Genscape znacznym wzrostem zapasów ropy w punkcie przesyłowym w Cushing (Oklahoma), przełożyło się także na spadki cen na rynku naftowym (Brent: -0,27% do 72,61 USD/bbl; Crude: -0,64% do 67,20 USD/bbl).   ● [Korekta]   Nieco ulgi i niewielką korektę przyniosły działania Centralnego Banku Republiki Turcji oraz wypowiedź tureckiego ministra skarbu i finansów. CBRT zapowiedział m.in. dostarczenie płynności krajowym bankom komercyjnym poprzez obniżenie rezerwy obowiązkowej oraz ograniczenie transakcji swap, co ma ukrócić spekulacyjną sprzedaż liry. Z kolei Berat Albayrak oznajmił, że Ankara przygotowała plan działań mających na celu przywrócenie zaufania inwestorów oraz pomoc dla banków i przedsiębiorstw, które najbardziej odczuwają wahania kursów walutowych. Wsparciem dla walut rynków wschodzących okazał się najnowszy raport banku Goldman Sachs, który uważa, że "z fundamentalnego punktu widzenia dalsze skutki uboczne wyprzedaży liry dla EM powinny być ograniczone".   [Giełdy]   Obok walut rynków wschodzących nadal traciły główne indeksy giełdowe (DAX: -0,53% do 12358,74 pkt; DJI: -0,50% do 25187,70 pkt). Czwartą spadkową sesję zaliczył Dow Jones ale skala jego strat wyraźnie spadła.   ● [Jen, frank, dolar]   Kapitał wciąż płynął do bezpiecznych przystani, za które inwestorzy uważają japońskiego jena (USD/JPY min. 110,15), szwajcarskiego franka (EUR/CHF min. 1,1290) oraz dolara. W efekcie kurs EUR/USD utrzymał się w okolicy granicy 1,1400.
Przed nami
   ● [Wydarzenia]   Poza śledzeniem rozwoju wydarzeń wokół tureckiej waluty, dziś warto zwrócić uwagę na nowe dane makro. Dla inwestorów z rynków globalnych najciekawiej zapowiadają się publikacje wstępnego wyniku PKB Eurolandu w II kwartale raz niemieckiego indeksu ZEW.   ● [Scenariusze dla EUR/USD]   Dobre wyniki mogą odwrócić uwagę od zagrożeń spowodowanych tureckim kryzysem i przywrócić nadwątloną wiarę we wspólną walutę (punkt oporu EUR/USD: 1,1450). Z kolei gorsze dane ze strefy euro pogłębią wątpliwości ws. perspektyw jej rozwoju (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1360).   ● [Scenariusze dla PLN]   Zanim poznamy nowe informacje makro z Eurolandu będziemy emocjonować się wstępnymi danymi GUS nt. wzrostu polskiej gospodarki w II kw. oraz finalnego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu. PKB >5% r/r + CPI >2% r/r + korzystne wyniki z EZ poprawią pozycję złotego przed świąteczną środą w naszym kraju (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2800, USD/PLN: 3,7500). Odwrotna kombinacja może oznaczać ciąg dalszy kłopotów dla polskiej waluty (punkty oporu EUR/PLN: 4,3250, USD/PLN: 3,8000).   ● [Środa]   Dodatkowym czynnikiem ryzyka dla złotego jest środowa publikacja amerykańskiej sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej. Wyniki lepsze od prognoz (a te nie są wysokie) mogą wywołać kolejny przepływ kapitału w stronę dolara (kosztem EM i PLN).


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.