Zmęczony dolar otwiera pole dla akcji i EM.

(środa, 22-08, 8:00)

Bloomberg: ekonomiści oczekują w tym roku największego wzrostu gospodarki USA od 2005.
Amerykański indeks giełdowy S&P500 najwyżej w historii.
Minister UK: jestem przekonany, że w X’18 osiągniemy porozumienie ws. Brexitu.
Kalendarz Eko: sprzedaż detaliczna w PL, zmiana zapasów paliw w USA oraz protokół FED. 
 
Za nami
    [Trump vs FED]   Od początku tygodnia amerykańska waluta pozostaje pod presją krytycznych komentarzy Donalda Trumpa pod adresem Banku Rezerwy Federalnej i jej prezesa. Polityk „nie jest zachwycony“ z podwyżek stóp w USA i zarzuca członkom FOMC, odpowiedzialnym za amerykańską politykę monetarną brak wsparcia jego polityki handlowej. Jak podkreślają analitycy Reutersa, amerykańscy prezydenci rzadko krytykują FED, którego niezależność jest ważna dla stabilności gospodarki. Ich zdaniem warto jednak pamiętać, że jednym z priorytetów Trumpa jest redukcja deficytu handlowego, co przy połączeniu rosnących stóp i drożejącej waluty stwarza ryzyko dla eksportu. W ocenie holenderskiego ING, amerykański prezydent swoimi sugestiami wysłał jasny sygnał, że Waszyngton chce słabego dolara (aby pozostać bardziej konkurencyjnym). Nota bene Trump zarzuca to samo swoim konkurentom z Chin i Unii Europejskiej.   ● [Dolar]   Namacalnym skutkiem wypowiedzi prezydenta USA była czwarta z rzędu spadkowa sesja zielonej waluty (EUR/USD max. 1,1601). Jej straty amortyzowała najnowsza ankieta agencji Bloomberga, która pokazała że ekonomiści oczekują w tym roku największego wzrostu gospodarki USA od 2005. Optymizm w tej sprawie wywindował indeksy giełdowe na Wall Street (DJI: +0,25% do 25822,29 pkt; NASDAQ: +0,49% do 7859,17 pkt). Wskaźnik S&P 500 ustanowił wczoraj kolejny rekord wszech czasów (max. 2873,23 pkt).   ● [Złoty]   Rosnąca globalna niechęć do dolara, wysoki popyt na akcje oraz zwyżkująca już czwartą sesję ropa (Brent: +0,58% do 72,63 USD/bbl; Crude: +0,64% do 65,84 USD/bbl), sprzyjały walutom rynków wschodzących. Wśród wygranych tej sytuacji był również złoty (min.: EUR/PLN 4,2834, USD/PLN 3,6931). Ten optymizm udzielił się inwestorom na warszawskiej giełdzie (WIG20: +2,01% do 2281,02 pkt). Wśród polskich blue chipów najlepiej radziły sobie PGE (+3,6%) oraz KGHM (+3,5%).   [Brexit]   Do zakupów europejskich aktywów zachęcała dodatkowo wypowiedź głównego negocjatora Brexitu z ramienia UK Dominica Raaba. Brytyjczyk jest przekonany, że jego kraj może w październiku osiągnąć porozumienie dot. warunków rozwodu z UE. Naturalnym beneficjentem tych słów był brytyjski funt (GBP/USD max. 1,2922). Przed nami
   ● [Wydarzenie dnia]   Wydarzeniem numer jeden dzisiejszej sesji będzie publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia Banku Rezerwy Federalnej (o g. 20:00). Dokument ten będzie z pewnością analizowany przez inwestorów pod kątem tempa zacieśniania amerykańskiej polityki monetarnej w drugiej połowie roku. Aktualnie rynek terminowy oczekuje, że Bank po raz trzeci w 2018 podniesie oprocentowanie dolara we wrześniu (93,6% szans), ale wciąż istnieją wątpliwości ws. czwartej podwyżki (w grze jest grudzień 60,6% szans), które spotęgowały ostatnie wypowiedzi Trumpa. Na przykład UBS uważa, że podczas grudniowego posiedzenia, FED powstrzyma się od podwyżki, co będzie związane z pogorszeniem danych z amerykańskiej gospodarki.   [Scenariusze]   Ewentualne umocnienie przekonania, co do jastrzębiego scenariusza dla stóp funduszy federalnych będzie premiować zieloną walutę (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1480) kosztem EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,3200, USD/PLN: 3,7500) i na odwrót (punkt oporu EUR/USD: 1,1600; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2800, USD/PLN: 3,6900).  ● [Inne wydarzenia]   Zanim dojdzie do ujawnienia protokołu FED, warto także mieć na uwadze ogłoszenie wyników polskiej sprzedaży detalicznej (o g. 10:00), a także publikacje danych o sprzedaży domów na rynku wtórnym w USA (o g. 16:00) i cotygodniowego raportu agencji EIA nt. zmiany zapasów paliw w USA (o g. 16:30). Radary należy nastawić również na Waszyngton, gdzie do stołu negocjacyjnego w sprawach handlowych wracają urzędnicy średniego szczebla z USA i Chin.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.




Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.