Wracają problemy zadłużenia Włoch i inflacji w EZ.

(poniedziałek, 01-10, 8:00)

Reuters: inwestorzy obawiają się, że rząd w Rzymie lekceważy problem zadłużenia Włoch.
Strefa euro: inflacja bazowa rośnie wolniej od oczekiwań.
USA: wskaźnik cen PCE core czwarty miesiąc z rzędu utrzymuje się na poziomie celu FED.
Udany III kwartał w wykonaniu złotego.
USA i Kanada osiągają porozumienie ws. NAFTA.
Kalendarz Eko: wyniki przemysłowych indeksów PMI / ISM z Polski, Niemiec, całego Eurolandu i USA.
 
Za nami
    [Włochy]   W piątek na rynkach finansowych głośnym echem odbijała się jeszcze czwartkowa decyzja włoskiego rządu o ustaleniu przyszłorocznego deficytu finansów publicznych na poziomie 2,4% PKB. Populistyczna koalicja uzgodniła główne założenia budżetu na 2019 rok, a wśród nich trzykrotnie wyższy deficyt niż było to za czasów poprzedniej administracji. Zdaniem agencji Reutersa mimo, że deficyt mieści się w trzyprocentowym limicie UE, to jego wysokość zwiększyła obawy inwestorów, że rząd Giuseppe Conte nie interesuje się problemem zadłużenia kraju, które obok Grecji jest największe w całej Wspólnocie. W opinii wielu analityków w przyszłym miesiącu Komisja Europejska odrzuci propozycję włoskiego budżetu (co może zwiększyć napięcie na linii Bruksela-Rzym), a agencje ratingowe prawdopodobnie obniżą ocenę papierów skarbowych Italii. Ryzyko z tym związane wywołało wyprzedaż włoskich obligacji (10-letnie max. 3,262%%) oraz akcji (FTSE MIB: -3,7%) na Półwyspie Apenińskim. Indeks banków zanotował największą dzienną stratę od 2 lat (-7,3%).   ● [Makro]   Dodatkowym powodem do zmartwień na Starym Kontynencie był większy od oczekiwań miesięczny spadek inflacji CPI we Włoszech (-0,4% m/m vs prognoza -0,2%), który przyczynił się do mniejszej niż zakładano dynamiki inflacji bazowej HICP w strefie euro (0,9% r/r vs prognoza 1%). Wskaźnik ten jest postrzegany jako miernik długoterminowych oczekiwań dot. wzrostu cen w EZ. Jego publikacja zbiła z tropu inwestorów, którzy wcześniej uwierzyli w niedawne słowa prezesa ECB nt. "dynamicznej inflacji". Niepokojące dane Eurostatu oraz rosnąca niepewność polityczna w trzeciej co do wielkości gospodarce strefy euro, uderzyły w notowania wspólnej waluty. W apogeum przeceny euro, jego wartość w stosunku do dolara spadła do 1,1570. Spadkowy trend kursu EUR/USD wsparły dodatkowo pozytywne wyniki amerykańskiej gospodarki. Miara inflacji bazowej, bacznie obserwowana przez FED, już czwarty miesiąc z rzędu utrzymała się na poziomie 2% (czyli dokładnie tyle ile wynosi cel Banku).   ● [PLN]   Negatywne nastroje inwestycyjne w Europie udzieliły się także polskiej walucie (max.: EUR/PLN 4,2881, USD/PLN 3,6992). Warto jednak wspomnieć, że mimo nie najlepszej końcówki tygodnia dla złotego, ma on za sobą bardzo udany kwartał, podczas którego może się pochwalić największym wzrostem wartości wobec dolara spośród walut europejskich. W okresie od 1 lipca do 31 września kurs USD/PLN stopniał prawie 3%. Korzystnie dla polskiej waluty wypadł także bilans rynku EUR/PLN (-2,11%).
Przed nami
   ● [Geopolityka]   W najbliższych dniach oczy wszystkich inwestorów będą skierowane na Birmingham (w Wielkiej Brytanii), gdzie wczoraj rozpoczął się coroczny zjazd Partii Konserwatywnej, który potrwa do środy. Jeszcze niedawno telewizja BBC informowała o spotkaniu, podczas którego ok. 50 Torysów miało omawiać plan odsunięcia od władzy premier Theresy May. Według regulaminu wniosek o wotum zaufania może być zgłoszony przez grupę minimum 15% członków, czyli co najmniej 48.   [Scenariusze UK]   Obawy o realizację czarnego scenariusza (zwiększającego ryzyko twardego Brexitu) będą ciążyć notowaniom funta, euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1570) i walut CEE, w tym złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,3050, USD/PLN: 3,7000). Uspokajające doniesienia ze zjazdu Partii Konserwatywnej będą z pewnością wspierać waluty EU.   ● [Gospodarka]   Jeżeli chodzi o makroekonomię najważniejsze będą dziś publikacje danych dotyczących aktywności w sektorze przemysłu (PMI / ISM) w Niemczech, w całej strefie euro, w USA, a także w Polsce.   [Scenariusze makro]   Ze względu na niedawne rozczarowujące wstępne wyniki z Eurolandu, w przypadku pozytywnej niespodzianki, w kręgu zainteresowania inwestorów ponownie znajdą się wspólna waluta (punkt oporu EUR/USD: 1,1650) oraz złoty (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2600, USD/PLN: 3,6500).   ● [USA-Kanada]   Pozytywnie na wartość bardziej ryzykownych aktywów (w tym PLN) może dodatkowo oddziaływać porozumienie USA i Kanady ws. NAFTA, które dziś w nocy wywindowało notowania kanadyjskiego dolara do najwyższego poziomu od 4 miesięcy (USD/CAD min. 1,2820). Według agencji Reutersa, Ottawa zwiększy amerykańskim rolnikom dostęp do swojego chronionego rynku mlecznego. W zamian Waszyngton zniesie cła na import stali i aluminium oraz nie nałoży ceł na kanadyjskie samochody.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.




Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Rozpędzona gospodarka USA nakręca dolara.

(piątek, 28-09, 8:00)

Włochy: W 2019 deficyt finansów publicznych wyniesie 2,4%.
Strefa euro (EZ): jedenasty z rzędu miesięczny spadek wskaźnika KE dot. nastrojów gospodarczych.
Amerykańska gospodarka urosła w II kwartale najbardziej od 4 lat.
USA: zamówienia na dobra trwałe rosną w najszybszym tempie od lutego.
Niemcy: inflacja CPI najwyższa od 2011.
Kalendarz Eko: inflacja w DE (HICP) i USA (PCE core). 
 
Za nami
   ● [Włochy]   Czwartkowe wydarzenia ekonomiczne w większości układały się niepomyślnie dla walut europejskich. Zaczęło się od doniesień gazety "Corriere della Serra" nt. opóźnienia spotkania włoskiego rządu ws. budżetu. Według agencji Bloomberga, rządząca koalicja domagała się od ministra gospodarki dodatkowych wydatków socjalnych kosztem większego deficytu. Ostatecznie późnym wieczorem ogłoszono, że deficyt finansów publicznych Włoch w 2019 roku wyniesie 2,4%, co oznacza przegraną Giovanni'ego Tria, który dążył do deficytu poniżej 2%. Obawy o włoskie finanse publiczne, europejskie stosunki handlowe z USA oraz skutki kryzysu tureckiego doprowadziły do 11-ego z rzędu miesięcznego spadku wskaźnika Komisji Europejskiej, obrazującego nastroje gospodarcze w strefie euro (z 111,6 pkt w sierpniu do 110,09 we wrześniu). Statystycznie jest to najdłuższa taka seria od 2011 roku. Kolejne niepokojące sygnały nadeszły z Turcji, gdzie ogłoszono największy od 2008 roku spadek zaufania ekonomicznego (z 83,9 pkt w sierpniu do 71 pkt we wrześniu).   ● [EUR/PLN]   Przegranym tych wydarzeń było rzecz jasna euro. Na jego tle złoty wypadł nieco lepiej, dzięki czemu kurs EUR/PLN ustabilizował się blisko dolnej granicy przedziału wahań min. 4,2659 do max. 4,2825.   ● [Dolar]   Słabość walut europejskich obnażył rosnący w siłę dolar, wspierany środową podwyżką stóp FED oraz perspektywą kolejnych (więcej na ten temat w naszym wczorajszym Alercie FX24). Sprzymierzeńcem zielonej waluty były także finalne dane Biura Analiz Gospodarczych USA, które potwierdziły, że gospodarka urosła w II kwartale o 4,2% tj. najbardziej od prawie 4 lat. Powodem do radości za oceanem stał się także największy od lutego wzrost zamówień na dobra trwałego użytku (4,5% m/m). Suma tych czynników spowodowała, że kurs EUR/USD stopniał do poziomu min. 1,1624, natomiast rynek USD/PLN wzbił się do max. pułapu 3,6744. W międzyczasie pozycji walut EU bronił najwyższy od 2011 wynik niemieckiej inflacji cen konsumpcyjnych (2,3% r/r). Według jednego z najbardziej cenionych analityków za Odrą, Holgera Zschäpitza rekordowy CPI jest efektem wzrostu cen ropy, odzieży oraz usług. Niemiecki ekonomista zwrócił też uwagę, że dane potwierdzają sens ostatniej wypowiedzi prezesa ECB nt. "dynamicznej inflacji".
Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   Dziś uwaga inwestorów skupi się na bardzo ważnych danych nt. inflacji w Eurolandzie (HICP) oraz w Stanach Zjednoczonych (PCE core). Wysoka ranga tych publikacji bierze się stąd, że dwuprocentowy wzrost cen jest jednym z głównych celów polityki monetarnej zarówno Europejskiego Banku Centralnego, jak również Banku Rezerwy Federalnej.   ● [Scenariusze]   Wyższy wynik inflacji przechyli rynkową szalę odpowiednio na korzyść euro i CEE (punkt oporu EUR/USD: 1,1760; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2600, USD/PLN: 3,6200) lub na korzyść dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1600; punkty oporu EUR/PLN: 4,3050, USD/PLN: 3,6800).   ● [Inne wydarzenia]   Spośród pozostałych wydarzeń ekonomicznych zaplanowanych na dziś warto pamiętać o publikacjach: brytyjskiego PKB za II kw. oraz amerykańskich indeksów Chicago PMI i Uniwersytetu Michigan. Pod kątem walut rynków wschodzących (w tym PLN), należy także śledzić doniesienia z Waszyngtonu. Według agencji Bloomberga, Amerykanie opublikują dziś tekst umowy NAFTA z Meksykiem. Źródłem potencjalnych napięć w koszyku G10 mogą być spekulacje ws. rozpoczynających się rozmów handlowych pomiędzy USA i Japonią. Wysoki kurs USD/JPY (max. 113,65 tj. najwyżej od XII'2017) odzwierciedla obawy o sytuację japońskich producentów samochodów uzależnionych od ich eksportu.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.




Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Zaskakująca zmiana komunikatu FED zwiększa apetyt na EM i złotego.

(czwartek, 27-09, 8:00)

FED podnosi oprocentowanie dolara i usuwa z komunikatu zapis o nastawieniu na wspieranie gospodarki USA.
Barnier: trwają próby nad opracowaniem porozumienia z poszanowaniem suwerenności UK i zasadami UE.
Kropiwnicki z RPP: pole do podwyżek stóp NBP zostało ograniczone ze względu na wprowadzenie podatku bankowego.
Trump oskarża Chiny o ingerencje w wybory do amerykańskiego Kongresu.
Kalendarz Eko: inflacja HICP z DE, PKB USA oraz wystąpienia prezesów ECB i FED. 
 
Za nami
   ● [FED]   Pierwszoplanowym wydarzeniem środy i całego tygodnia była decyzja Federalnego Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku o podniesieniu stopy funduszy federalnych o kolejne 25 punktów bazowych (do przedziału 2,00% -2,25%). Ósma od końca 2015 roku podwyżka stóp FED była oczekiwana i zdyskontowana, dlatego zainteresowanie inwestorów skupiało się na wskazówkach dotyczących ew. podniesienia oprocentowania dolara w grudniu i w 2019 roku. Z ujawnionej wczoraj projekcji stóp FED uwzględniającej opinie wszystkich 16 członków FOMC wynika, że 12 z nich spodziewa się jeszcze jednej podwyżki do końca roku. Ponadto osoby zasiadające w Komitecie oczekują, jak dotychczas, średnio trzech podwyżek do końca przyszłego roku. Niespodzianką okazał się jednak komunikat Banku, w którym usunięto dotychczasowy zapis dotyczący nastawienia polityki monetarnej na wspieranie gospodarki amerykańskiej. Wg analityków wspomniana zmiana może oznaczać, że w pewnym momencie FED wstrzyma dalsze podwyżki, aby ocenić jak znosi je gospodarka, zagrożona negatywnymi skutkami eskalacji wojny handlowej. Pierwszą reakcją inwestorów na komunikat FED był spadek wyceny dolara (EUR/USD max. 1,1798). W sukurs zielonej walucie przyszedł prezes FED Jerome Powell, który na konferencji prasowej, towarzyszącej posiedzeniu powiedział dziennikarzom, że "odstąpienie od akomodacyjnej polityki nie oznacza żadnej zmiany ścieżki podwyżek stóp", co wsparło dolara powodując spadek kursu EUR/USD do min. 1,1691.   ● [CEE, złoty, funt]   Jednak fakt, że decyzja i projekcje FOMC zostały wcześniej w znacznej mierze zdyskontowane, sprzyjał lokowaniu kapitału poza USA np. w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Atrakcyjność aktywów CEE zwiększyła spodziewana decyzja Narodowego Banku Czech o podwyżce stóp procentowych o 25 pb (do 1,50%). Do inwestowania na peryferiach Eurolandu zachęcała także obiecująca wypowiedź Michela Barniera. Unijny negocjator warunków Brexitu powiedział, że trwają próby nad opracowaniem porozumienia z poszanowaniem suwerenności Wielkiej Brytanii i zasadami UE, regulującymi zasady wspólnego rynku. Obudzone na nowo nadzieje na łagodny przebieg rozwodu Londynu z Brukselą pomogły funtowi (GBP/USD max. 1,3191). Wśród wygranych był także nasz złoty (min.: EUR/PLN 4,2684, USD/PLN 3,6212) wspierany utrzymującym się zainteresowaniem akcjami polskich spółek w związku z ich włączeniem do indeksu rynków rozwiniętych FTSE Russell (WIG: +0,58% do 59450,56 pkt; WIG20: +0,62% do 2304,45 pkt; mWIG40: +0,85% do 4193,50 pkt).   ● [RPP]   Zyski naszej waluty byłyby zapewne większe, gdyby nie ostrożna wypowiedź Jerzego Kropiwnickiego z Rady Polityki Pieniężnej. Polityk w wywiadzie dla PAP powiedział: „zgodnie z obliczeniami Kamila Zubelewicza [RPP], które są dla mnie przekonujące, pole do podwyżek stóp NBP zostało ograniczone ze względu na wprowadzenie podatku bankowego."   ● [Juan]   Apetyt na juana i aktywa EM zmniejszyło wczorajsze oskarżenie przez Trumpa Chin o ingerencje w wybory do amerykańskiego Kongresu. Słowa amerykańskiego prezydenta zwiększyły obawy o pogorszenie stosunków dyplomatycznych pomiędzy Waszyngtonem a Pekinem, co podbiło kurs USD/CNH do max. 6,8830.
Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   Dziś inwestorzy nie będą narzekać na brak emocji. Rynkowej adrenaliny dostarczą wstępne wyniki inflacji HICP w Niemczech (o g. 14:00), finalne dane nt. PKB USA w II kw. (o g. 14:30) oraz kolejne wystąpienia prezesów ECB (o g. 15:30) i FED (o g. 22:30). Oczekiwany przez rynek scenariusz zakłada przyśpieszenie dynamiki wzrostu cen za Odrą do 2%, wzrost gospodarczy w Stanach na poziomie 4,2% oraz podtrzymanie ostatnich jastrzębich opinii przez Draghi'ego i Powella.   ● [Scenariusze EUR/USD]   Zwycięzcę dzisiejszej sesji na rynku bazowym EUR/USD wskażą lepsze wyniki makro oraz bardziej optymistyczny bankier (punkt wsparcia: 1,1690, punkt oporu: 1,1800).   ● [Scenariusze PLN]   Jeżeli chodzi o złotego to pro-eurowy przebieg zdarzeń będzie mu sprzyjał (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2600, USD/PLN: 3,6200). W przypadku wygranej dolara waluty rynków wschodzących, w tym PLN znajdą się pod presją (punkty oporu EUR/PLN: 4,3050, USD/PLN: 3,6800).   ● [Włochy]   W międzyczasie warto nasłuchiwać wiadomości z Rzymu, gdzie włoski rząd opublikuje zaktualizowany trzyletni Program Stabilności, który będzie zawierał propozycje budżetu na 2019 rok.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.




Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Inwestorzy dyskontują szybszą podwyżkę stóp ECB.

(środa, 26-09, 8:00)

Trump: nie będę dłużej tolerował nadużyć w handlu międzynarodowym.
Argentyna: prezes banku centralnego rezygnuje ze stanowiska.
Bloomberg: FED będzie podwyższał stopy procentowe co kwartał począwszy od dziś do czerwca 2019.
USA: najwyższy od 18 lat wynik indeksu zaufania konsumentów Conference Board.
Kalendarz Eko: decyzja FED ws. stóp procentowych. 
 
Za nami
We wtorek aktywność na rynkach finansowych spadła, gdyż inwestorzy rozpoczęli odliczanie do ogłoszenia dzisiejszej decyzji Banku Rezerwy Federalnej (więcej na ten temat w części Przed nami).   ● [EUR/USD]   W oczekiwaniu na te wydarzenie kurs EUR/USD powoli dryfował w górę, gdyż rynek dyskontował na korzyść euro poniedziałkową wypowiedź prezesa ECB nt. "relatywnie dynamicznej inflacji". Choć główny ekonomista ECB (Peter Praet) powiedział wczoraj, że "w komentarzach Draghi'ego nie ma nic nowego", innego zdania byli gracze z rynku terminowego, którzy przesunęli swoje oczekiwania ws. pierwszej podwyżki stóp w Eurolandzie z października 2019 na wrzesień 2019.   ● [Akcje]   Dodatkowo na wartość wspólnej waluty pozytywnie oddziaływał wysoki popyt na europejskie akcje, napędzany przez rosnące ceny ropy (Brent: +0,28% do 72,28 USD/bbl; Crude: +0,91% do 81,26 USD/bbl) i optymizm w sprawie przestrzegania przez włoski rząd unijnych zasad budżetowych. Według analityków banku Goldman Sachs w 2019 roku deficyt finansów publicznych Włoch wyniesie poniżej 2,0% PKB wobec trzyprocentowego limitu obowiązującego w UE. W efekcie główny indeks giełdy w Mediolanie FTSE MIB zajął wczoraj fotel europejskiego lidera. Pozytywne emocje udzieliły się inwestorom z warszawskiej giełdy (WIG20: +0,42% do 2290,19 pkt).   ● [PLN]   Dobrze radził sobie również złoty (min.: EUR/PLN 4,2851, USD/PLN 3,6367) wspierany informacją o najniższej od 28 lat stopie bezrobocia w naszym kraju (5,9%). Zyski polskiej waluty mogły być większe, gdyby nie wypowiedź przedstawiciela USA ds. handlu Roberta Lighthizera, który zakomunikował, że Amerykanie przygotowują się do nowej umowy NAFTA bez Kanady, na co negatywnie zareagował kanadyjski dolar (USD/CAD min. 1,2937). Prezydent Trump podkreślił podczas wczorajszego zgromadzenia ONZ, że "nie będzie tolerował dłużej nadużyć w handlu".   ● [ARS]   Negatywne dla rynków wschodzących wiadomości nadeszły także z Buenos Aires, gdzie zaledwie po trzech miesiącach urzędowania Luis Caputo ustąpił ze stanowiska prezesa Banku Argentyny. Pod wpływem tej informacji argentyńskie peso straciło w stosunku do dolara ponad 4%.   ● [Obligacje]   Do większych inwestycji w aktywa EM zniechęcały również rosnące rentowności amerykańskich obligacji (np. 10-letnie max. 3,113%), nakręcane oczekiwaniami ws. utrzymania szybkiej ścieżki podwyżek stóp za oceanem. Według najnowszej ankiety Bloomberga FED będzie podwyższał stopy procentowe co kwartał, począwszy od dziś do czerwca 2019. Dochodowość papierów skarbowych USA rosła także dzięki publikacji najwyższego od 18 lat wyniku amerykańskiego indeksu zaufania konsumentów Conference Board (138,4 pkt).
Przed nami
   ● [FED]   Ekonomicznym hitem dnia i całego tygodnia będzie wieczorna decyzja Federalnego Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC) ws. polityki pieniężnej USA. Aktualne ceny kontraktów terminowych wskazują z 95% prawdopodobieństwem, że FOMC podniesie dziś po raz trzeci w tym roku oprocentowanie funduszy federalnych. Pomijając tę dość oczywistą decyzję (już zdyskontowaną przez inwestorów), największe zainteresowanie budzi projekcja stóp FED przygotowana na podstawie anonimowych opinii członków Komitetu, która może potwierdzić podwyżkę w grudniu (aktualnie rynek daje jej 78,6% szans).   ● [Scenariusze]   Co ważne, dziś po raz pierwszy Bank Rezerwy Federalnej opublikuje prognozę oprocentowania funduszy federalnych w 2021 roku. Analitycy banku Nomura spodziewają się, że mediana oczekiwań członków FOMC wyniesie 3,375%, co może zachęcić do większych zakupów dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1730), kosztem walut EM i PLN (punkty oporu EUR/PLN: 4,3200, USD/PLN: 3,6800). Nieco bardziej ostrożni w swoich opiniach są ekonomiści szwajcarskiego UBS, którzy uważają, że część polityków FED może niepokoić wypłaszczenie krzywej rentowności i mogą oni opowiadać się za bardziej zachowawczymi działaniami. W tej sytuacji docelowy długoterminowy poziom stóp procentowych za oceanem może ulec obniżeniu. Realizacja ostrożnego scenariusza może zachęcać rynkowych optymistów do zamknięcia części długich pozycji dolarowych (punkt oporu EUR/USD: 1,1730) i ulokowania kapitału na rynkach wschodzących, w tym w Polsce (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2800, USD/PLN: 3,6300).

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.




Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Optymistyczny ECB vs. jastrzębi FED.

(wtorek, 25-09, 8:00)

Draghi: oczekuje dalszego wzrostu inflacji w strefie euro.
Nowotny: ECB powinien rozważyć zaostrzenie swojej polityki monetarnej przed latem 2019.
Ceny ropy Brent najwyższe od listopada 2014.
WSJ: turecki sąd na najbliższej rozprawie może uwolnić amerykańskiego pastora oskarżonego o szpiegostwo.
Kalendarz Eko: wystąpienia polityków ECB oraz amerykański indeks zaufania konsumentów Conference Board.
 
Za nami
[Euro] Ostatni tydzień września rozpoczął się pomyślnie dla inwestorów grających na umocnienie euro. Główną przyczyną wczorajszej zwyżki notowań wspólnej waluty była optymistyczna wypowiedź prezesa Europejskiego Banku Centralnego. Podczas przesłuchania przed Komisją ds. Gospodarczych i Monetarnych Parlamentu Europejskiego, Mario Draghi powiedział, że "w nadchodzących miesiącach oczekuje dalszego wzrostu inflacji bazowej w strefie euro, gdyż zacieśniający się rynek pracy powoduje wzrost dynamiki płac". W podobnym, jastrzębim tonie zabrzmiał wcześniej głos Ewalda Nowotnego, członka Rady Prezesów ECB i prezesa Banku Austrii. Jego zdaniem Europejski Bank Centralny powinien rozważyć zaostrzenie swojej polityki monetarnej przed zapowiadanym przez Draghi'ego terminem połowy przyszłego roku. W ocenie Austriaka, Rada prowadzi politykę "w trybie kryzysowym, podczas gdy Europa znajduje się obecnie w bardzo dobrej sytuacji ekonomicznej”. Tę tezę potwierdził częściowo wczoraj wynik niemieckiego indeksu Instytutu IFO (obrazującego nastroje przedsiębiorców w DE), który wyniósł we wrześniu 103,7 pkt (wobec oczekiwanych 103,2 pkt). Według Financial Times, za naszą zachodnią granicą optymizm ze strony firm budowlanych, handlowych i usługowych przeważa nad pesymizmem w sektorze produkcyjnym i oznakami osłabienia popytu zagranicznego na eksport z Niemiec. Wypowiedzi Nowotnego, Draghi'ego i wynik IFO doprowadziły do wzrostu kursu EUR/USD powyżej granicy 1,1800 (max. 1,1815 tj . najwyżej od 14 czerwca). ● [Złoty, ropa, rubel] Poprawa nastrojów w strefie euro rozprzestrzeniła się na jej peryferia, docierając do Polski (min.: EUR/PLN 4,2930, USD/PLN 3,6401). Dodatkowym paliwem dla złotego oraz innych walut rynków wschodzących były sygnały z nieformalnego szczytu OPEC, który zakończył się w niedzielę w Algierii. Mimo ostatniego wezwania Trumpa do obniżenia cen ropy, Kartel zasugerował, że w najbliższym czasie nie zwiększy produkcji. W efekcie cena ropy Brent, osiągnęła wczoraj najwyższą wartość od listopada 2014 (max. 80,90 USD za baryłkę), czego beneficjentem był rosyjski rubel (USD/RUB: -1,03%). ● [Lira] Największym wygranym w koszyku EM była turecka lira (USD/TRY: -2,39%), która skorzystała na najnowszych doniesieniach Wall Street Journal. Gazeta powołując się na anonimowe źródło w Ankarze podała, że turecki sąd na rozprawie, która odbędzie się 12 października br., może uwolnić amerykańskiego pastora Brunsona (którego zatrzymanie przez Turków pod zarzutem szpiegostwa stało się powodem obecnego kryzysu w relacjach Waszyngtonu z Ankarą). ● [Dolar] Wczorajsze globalne osłabienie dolara okazało się tymczasowe. Wejście w życie nowych podwyższonych ceł na chińskie towary importowane do USA, które rozbudziło wojenne obawy oraz perspektywa ósmej podwyżki stóp FED w środę i widoki na kolejną w grudniu, doprowadziły do wzrostu notowań zielonej waluty (min. EUR/USD: 1,1734). Dodatkowym bodźcem do umocnienia dolara w Japonii (max. USD/JPY: 112,91) stały się głosy niektórych członków zarządu BoJ, ujawnione w protokole z ostatniego posiedzenia banku, nawołujące do oceny negatywnych skutków ultra luźnej polityki monetarnej dla systemu bankowego Kraju Kwitnącej Wiśni.
Przed nami
[Kalendarz Eko] Zgodnie z kalendarzem ekonomicznym na dziś zaplanowano wystąpienia polityków ECB (Praet, Makúch i Coeuré) oraz publikację amerykańskiego indeksu zaufania konsumentów Conference Board. Mimo wysokiej rangi tych wydarzeń ich wpływ na globalny rynek walutowy będzie najprawdopodobniej ograniczony. ● [Scenariusze EUR/USD] Wśród inwestorów dominuje bowiem postawa wyczekiwania na konkluzje z kończącego się jutro posiedzenia Banku Rezerwy Federalnej. Do tego czasu kolejne optymistyczne sygnały z ECB mogłyby jednak przesunąć punkt równowagi rynku EUR/USD nieco bardziej na korzyść euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1815), zaś dobre dane zza oceanu w stronę dolara (punkt wsparcia: 1,1725). ● [Prognoza DB] Zdaniem analityków Deutsche Banku, długofalowo wygranym obecnych napięć globalnych w relacjach handlowych będzie wspólna waluta. Według DB, kurs EUR/USD wzrośnie do poziomu 1,2000, ponieważ „prowadzona przez USA wojna handlowa z Chinami może w końcu przynieść nieproporcjonalne korzyści dla Europy poprzez skierowanie szlaków handlowych na nasz kontynent". ● [Scenariusze PLN] Jeżeli chodzi o złotego, to w chwili obecnej obowiązuje zależność: droższe EUR = silniejszy PLN (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2800, USD/PLN: 3,6400) oraz mocniejszy USD = słabszy PLN (punkty oporu EUR/PLN: 4,3200, USD/PLN: 3,6900).

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.




Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Impas ws. Brexitu psuje nastroje na rynkach GBP i PLN.

(poniedziałek, 24-09, 8:00)

May: negocjacje UK z UE ws. warunków Brexitu utknęły w impasie.
Niemcy: aktywność w sektorze przemysłu najmniejsza od sierpnia 2016.
★ Globalny indeks akcji MSCI najwyżej od 13 marca.
★ WSJ: Chiny odmówiły konsultacji handlowych ze Stanami Zjednoczonymi.
★ Kalendarz Eko: niemiecki indeks IFO oraz wystąpienie prezesa ECB.

Za nami
Ubiegły tydzień zakończył się niepomyślnie dla polskiej waluty.   ● [UK-UE]    Główną przyczyną spadku wartości złotego oraz innych walut europejskich były wydarzenia na Downing Street 10 w Londynie. W transmitowanym na żywo przemówieniu, brytyjska premier powiedziała, że negocjacje warunków rozwodu Wielkiej Brytanii z Unią Europejską utknęły w impasie. Theresa May oczekuje od Brukseli alternatywnej propozycji, po tym jak unijni przywódcy odrzucili w czwartek tzw. plan z Chequers (regulujący wzajemną współpracę po opuszczeniu UE przez UK), uznając go za potencjalne zagrożenie dla integralności wspólnego rynku. Dodała, że nie pozwoli na „rozłam kraju" przez nadanie specjalnego statusu Irlandii Północnej.   ● [Funt, euro i złoty]   Czarna wizja twardego Brexitu uderzyła w funta, który zanotował najgorszy dzień od czerwca 2017 (GBP/USD: -1,45%). Rykoszetem oberwało także euro (EUR/USD min. 1,1736), któremu ciążyła dodatkowo informacja o najmniejszym od sierpnia 2016 roku wzroście aktywności w niemieckim przemyśle (53,7 pkt). Nie zachwyciły także analogiczne dane dla całego Eurolandu, gdzie produkcja dotycząca zamówień eksportowych była najniższa od pięciu lat. W tej sytuacji niewielkim pocieszeniem okazały się najwyższy od 3 miesięcy indeks PMI dla sektora usług strefy euro (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko). Negatywne sygnały z UK i DE doprowadziły do wzrostu kursów EUR/PLN i USD/PLN odpowiednio do max. poziomu 4,3106 i 3,6727.   ● [Dolar, akcje]   Kłopoty walut europejskich pomogły dolarowi, choć nie na tyle aby uchronić go przed najgorszym tygodniem od lutego br. Konkurencją dla zielonej waluty był rynek kapitałowy gdzie wysoki popyt na akcje był napędzany rosnącym przekonaniem o odroczonych skutkach wojny handlowej USA-ChRL dla światowej gospodarki oraz oczekiwaniami, że Chiny będą pompować więcej pieniędzy w swoją gospodarkę, aby przetrwać trudny okres. Tę tezę potwierdza najwyższa od 13 marca wartość globalnego wskaźnika akcji MSCI.
Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   Na tle kolejnych dni tygodnia poniedziałek zapowiada się mało atrakcyjnie pod względem rangi wydarzeń ekonomicznych. Co prawda na ten dzień ma zaplanowane swoje wystąpienie prezes ECB, dziś także zostanie opublikowany indeks IFO (obrazujący nastroje przedsiębiorców w Niemczech) jednak szanse na to, że te informacje poruszą rynkami są niewielkie. Bierze się to m.in. z odbicia wyniku IFO w ostatnim miesiącu oraz z oczekiwań na, jak zwykle, ostrożne wystąpienie Mario Draghi'ego.   ● [Wydarzenia tygodnia]   Kluczowymi wydarzeniami rozpoczynającego się tygodnia będą: posiedzenie FED (środa) oraz publikacje wstępnych wyników inflacji HICP z Niemiec (czwartek) i całej strefy euro (piątek).   ● [Scenariusze]   Przekonanie inwestorów o jeszcze 2 podwyżkach stóp funduszy federalnych w tym roku będzie premiować dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1700), kosztem walut rynków wschodzących, w tym złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,3100, USD/PLN: 3,6900). Pozytywne nastawienie do amerykańskiej waluty wciąż sugerują statystyki agencji CFTC, wg. której liczba zakładów na jej umocnienie wzrosła w poprzednim tygodniu do najwyższego poziomu od stycznia 2017 (o 30,765 do 249 375). Z kolei gra na dobre wyniki z EU będzie sprzyjać dalszemu umocnieniu wspólnej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,1790). Zwycięstwo euro w tej rywalizacji poprawi sytuację złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2800, USD/PLN: 3,6400).   ● [USA vs Chiny]   Choć inwestorzy nieco uodpornili się na wieści z linii frontu wojny handlowej Waszyngton-Pekin, w tej sprawie należy zachować daleko posuniętą ostrożność. W sobotę „The Wall Street Journal” poinformował, że Chiny odmówiły konsultacji handlowych ze Stanami Zjednoczonymi po ogłoszeniu przez nie w poprzednim tygodniu, wprowadzenia dodatkowych ceł na chińskie towary. Natomiast bank inwestycyjny Goldman Sachs prognozuje, że docelowo cały import chiński zostanie objęty nowymi cłami amerykańskimi.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.




Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Tusk i Lidington zwiększają apetyt na ryzyko europejskie.

(piątek, 21-09, 8:00)

Wielka Brytania: sprzedaż detaliczna nieoczekiwanie wzrosła w sierpniu.
Zapowiedź dodatkowego szczytu UE w listopadzie zwiększa nadzieje na miękki Brexit.
Kurs EUR/USD najwyżej od 9 lipca br.
Norwegia: pierwsza od 7 lat podwyżka stóp procentowych Norges Banku.
Trump: OPEC musi natychmiast obniżyć ceny ropy.
Kalendarz Eko: sprzedaż detaliczna w Polsce oraz wstępne wyniki indeksów PMI z Francji, Niemiec, Eurolandu i USA. 
 
Za nami
   ● [GBP]   Pierwszoplanowym bohaterem wczorajszej sesji na rynku walutowym znów był funt. Po krótkiej przerwie apetyt na szterlinga przywrócił nieoczekiwany wzrost sprzedaży detalicznej na Wyspach w sierpniu (+0,3% m/m vs prognoza -0,2%). Źródłem brytyjskiego optymizmu była także wypowiedź ministra kancelarii premier May, Davida Lidingtona. Ten wpływowy polityk we wczorajszym wywiadzie dla irlandzkiego radia powiedział, że umowa określająca warunki rozwodu z Brukselą jest już uzgodniona w 85-90%. Na wycenę funta pozytywnie oddziaływały także rewelacje Reutersa nt. zorganizowania przez UE specjalnego szczytu w listopadzie ws. Brexitu, co potwierdził później przewodniczący Rady Europy Donald Tusk, choć uzależnił to od przebiegu unijnego spotkania w październiku. Pod wpływem tych czynników wartość szterlinga w relacji do dolara wzrosła wczoraj do najwyższego poziomu od 10 lipca (max. 1,3295).   ● [EUR/USD]   Zwyżkujący kurs GBP/USD pociągnął za sobą rynek EUR/USD, który wzrósł maksymalnie do pułapu 1,1787, nienotowanego od 9 lipca. Po południu straty dolara wobec walut europejskich zmniejszyły: najniższa od listopada 1969 roku liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA (201 tys.) oraz dużo wyższy niż zakładano wynik indeksu FED z Filadelfii (22,9 pkt vs prognoza 17 pkt).   ● [NOK]   Największym przegranym w G10 była korona norweska (EUR/NOK max. 9,6185), której zaszkodziła "ostrożna" podwyżka stóp Norges Banku. Choć zgodnie z oczekiwaniami norweski bank centralny po raz pierwszy od 7 lat podwyższył stopy procentowe (o 25 pb do 0,75%), to nieoczekiwanie obniżył jej długoterminowe prognozy. Skandynawskiej walucie zaszkodziły dodatkowo topniejące ceny ropy (Brent: -0,88% do 78,70 USD/bbl; Crude: -0,64% do 70,32 USD/bbl). Wartość tego surowca spadła po wpisie Donalda Trumpa na Twitterze, w którym wezwał OPEC do natychmiastowego obniżenia cen.   ● [PLN]   Dynamiczna sesja na rynku bazowym EUR/USD odcisnęła znaczący ślad na notowaniach złotego (EUR/PLN max. 4,3015, USD/PLN min. 3,6405).
Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   Ostatnia sesja kalendarzowego lata przyniesie wstępne wyniki indeksów PMI z Francji, Niemiec, całego Eurolandu i USA.   ● [Scenariusze]   Spodziewane jest nieznaczne pogorszenie koniunktury w przemyśle i usługach europejskich (punkty oporu EUR/PLN: 4,3100, USD/PLN: 3,6900) oraz jej poprawa za oceanem (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1670). W przypadku realizacji odwrotnego scenariusza należy być przygotowanym na wzrost wyceny euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1790) oraz walut CEE (w tym PLN), kosztem dolara. Oprócz barier technicznych (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2800, USD/PLN: 3,6400) , na drodze do ew. większego umocnienia złotego może stanąć prognozowany spadek dynamiki polskiej sprzedaży detalicznej w sierpniu. Źródłem niepewności na rynkach wschodzących (w tym w Polsce) jest dodatkowo oczekiwana z zaciekawieniem decyzja Światowej Organizacji Handlu (WTO) dot. ew. nałożenia sankcji na Waszyngton na wniosek Pekinu. Gracze z rynków EM powinni także nastawić radary na sygnały z RPA, gdzie prezydent Ramaphosa zaprezentuje plan stymulacyjny, który ma wyciągnąć południowoafrykańską gospodarkę z recesji.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.




Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Premier Chin i Moody's stabilizują EM i złotego.

(czwartek, 20-09, 8:00)

BoA: oczekiwania funduszy inwestycyjnych dot. wyników makro z USA są najwyższe od 17 lat.
UK: Ceny konsumpcyjne rosną najszybciej od roku.
The Times: premier May odrzuci propozycję Barniera (UE) dotyczącą irlandzkiej granicy.
Juncker: w dalszym ciągu jest daleko do osiągnięcia porozumienia ws. Brexitu.
Moody's zrewidował w górę swoje prognozy dot. PKB Polski.
Kalendarz Eko: sprzedaż detaliczna z UK i sprzedaż nowych domów na rynku wtórnym w USA. 
 
Za nami
Po ostatniej odsłonie konfliktu handlowego pomiędzy USA a Chinami, w środę uwaga inwestorów przesunęła się na fundamenty gospodarcze USA i spodziewane działania Banku Rezerwy Federalnej. Mimo, że w comiesięcznym badaniu przeprowadzanym przez Bank of America Merrill Lynch, zarządzający funduszami inwestycyjnymi nadal jako największe zagrożenie najczęściej wskazywali globalną wojnę handlową, to ich obawy nieco się zmniejszyły. Ponadto ankieta pokazała najwyższe od 17 lat oczekiwania dotyczące wyników makroekonomicznych w USA. Zdaniem Financial Times, optymistyczne perspektywy dla największej gospodarki świata zwiększyły wiarę inwestorów w szybką ścieżkę podwyżek stóp FED.   [Obligacje, euro, funt]   Podobną diagnozę postawił amerykański rynek obligacji, gdzie rentowność dziesięciolatków wzrosła do max. 3,091%. W ślad za papierami skarbowymi USA, rosła także dochodowość 10-letnich niemieckich bundów, które po raz pierwszy od czerwca przekroczyły poziom 0,5%, co wspierało euro (EUR/USD max. 1,1715). Podobny kierunek obrały brytyjskie gilty (10-letnie max. 1,615%), które napędzał dodatkowo największy od roku wzrost dynamiki inflacji CPI na Wyspach w sierpniu (z 2,5% r/r do 2,7%). Rekordowy wzrost cen w UK podbił rynek GBP/USD powyżej granicy 1,3200 (max. 1,3208), ale skalę tego trendu ograniczyła informacja o najmniejszym od 5 lat wzroście cen domów za kanałem La Manche. Zyski funta (oraz euro) uszczupliły doniesienia „TheTimes”. Gazeta poformowała, że premier May odrzuci „ulepszoną” propozycję Barniera (UE) dotyczącą irlandzkiej granicy. Odnosząc się do tych rewelacji, anonimowe źródło rządowe powiedziało agencji Reutersa, że „nie możemy zaakceptować Irlandii Północnej oddzielonej od terytorium celnego Wielkiej Brytanii". Pesymistyczne sygnały płynęły wczoraj także z obozu UE. Komentując rozwój negocjacji ws. Brexitu, przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker powiedział, że "w dalszym ciągu jest daleko do osiągnięcia porozumienia".   ● [Złoty]   Obawy o sposób rozwodu Londynu z Brukselą oraz jastrzębie nastroje za oceanem pogorszyły sytuację w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i na rynkach wschodzących. Tym emocjom uległ także złoty (max.: EUR/PLN 4,2977, USD/PLN 3,6840), któremu zaszkodził dodatkowo większy od oczekiwań spadek dynamiki polskiej produkcji przemysłowej w sierpniu (5% r/r vs prognoza 5,2%). Po południu straty naszej waluty zredukowała wzrostowa rewizja prognoz PKB Polski dokonana przez agencję Moody's (z 4,3% do 5% w 2018 r. oraz z 4% do 4,2% w 2019).   ● [Forint]   W obozie CEE pozytywnie wyróżniał się węgierski forint (EUR/HUF min. 322,896), który dyskontował informacje z Banku Węgier, sygnalizujące jego odejście od luźnej polityki pieniężnej podczas wtorkowego posiedzenia MNB.   ● [Lira]   Z kolei w koszyku EM jedną z najbardziej rozchwytywanych walut była turecka lira (USD/TRY: -2,05%), która przerwała serię trzech spadkowych sesji z rzędu.   ● [Juan]   Na plusie wczorajszy dzień zakończył także chiński juan (USD/CNH min. 6,8445), któremu pomogła wypowiedź wicepremiera ChRL. Li Keqiang zakomunikował, że Ludowy Bank Chin nie zdewaluuje renminbi w reakcji na ostatnią rundę amerykańskich ceł.
Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   Pod względem kalendarza ekonomicznego dzisiejsza sesja przypomina wczorajszą. Jedynym wyjątkiem jest brak publikacji GUS. O godzinie 10:30 poznamy następne bardzo ważne dane z Wielkiej Brytanii nt. sprzedaży detalicznej w sierpniu. Z kolei po południu ogłoszone zostaną kolejne informacje z gospodarki amerykańskiej. Wśród nich najważniejszy będzie sierpniowy wynik sprzedaży domów na rynku wtórnym, która w lipcu osiągnęła najniższy poziom od ponad dwóch lat.   ● [Scenariusze]   Kolejne rozczarowujące dane mogą zaszkodzić dolarowi (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1650) i na odwrót (punkt oporu EUR/USD: 1,1725). Waluty rynków wschodzących znajdą się na drugim biegunie. Pod kątem CEE (w tym PLN) warto także radary nastawić na Salzburg, gdzie dziś zakończy się nieformalny szczyt UE, którego jednym z głównych tematów jest Brexit. O ile agenda spotkania nie przewiduje wspólnego oświadczenia, to ewentualne nieformalne sygnały, wskazujące na bliskie osiągnięcie porozumienia ws. warunków rozwodu UE z UK, obok funta będą premiować także złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2800, USD/PLN: 3,6600). Jednak biorąc pod uwagę wczorajsze doniesienia prasowe, na ten moment jest to mało prawdopodobny scenariusz (punkty oporu EUR/PLN: 4,3100, USD/PLN: 3,7000).   ● [USA-Kanada]   Na agendę geopolityczną powraca NAFTA w związku z rozpoczynającą się kolejną turą amerykańsko-kanadyjskich rozmów handlowych.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.




Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Złoty polubił Barniera, Trumpa i Arabię Saudyjską.

(środa, 19-09, 8:00)

Reuters: Pekin odpowie USA nałożeniem 5-10% ceł na amerykańskie produkty o wartości 60 mld USD.
Goldman Sachs: celna riposta Pekinu przełoży się na wzrost oczekiwań inflacyjnych w USA.
Bloomberg: Arabia Saudyjska czuje się komfortowo z ceną ropy powyżej 80 USD za baryłkę.
Trump: w pewnym momencie USA mogą zawrzeć umowę handlową z Chinami.
Barnier: EU jest przygotowana na zaadresowanie brytyjskich obaw ws. granicy irlandzkiej.
Kalendarz Eko: polska produkcja przemysłowa, brytyjska inflacja oraz pozwolenia i rozpoczęte budowy domów w USA.
 
Za nami
   ● [USA vs Chiny cd.]   Tematem wiodącym wtorkowej sesji był przybierający na sile konflikt handlowy pomiędzy USA a Chinami. Po tym jak Donald Trump ogłosił w poniedziałek dodatkowe 10-procentowe taryfy na chińskie towary o wartości 200 mld USD, Pekin zapowiedział wczoraj odwet. W komunikacie chińskiego ministerstwa handlu napisano, że: „chroniąc swoje prawa, interesy oraz porządek międzynarodowego wolnego handlu, Chinom nie pozostaje nic innego poza jednoczesną odpowiedzią”. Według Reutersa, Pekin zareaguje nałożeniem 5-10% ceł na amerykańskie produkty na sumę 60 mld USD, które wejdą w życie 24 września br. (podobnie jak taryfy nałożone przez Amerykanów). Oświadczenie chińskiego resortu pojawiło się kilka godzin po tym, jak Trump ostrzegł, że w przypadku odpowiedzi natychmiast przystąpi do fazy trzeciej, która oznacza wprowadzenie ceł na kolejne produkty importowane zza chińskiego muru o wartości 267 mld USD. Realizacja takiego scenariusza będzie oznaczać oclenie całego chińskiego eksportu do USA, co ekonomiści Bloomberga wycenili na 1,5% PKB Państwa Środka. Z kolei zdaniem analityków banku Goldman Sachs, innym bezpośrednim skutkiem chińskiej riposty może być podniesienie cen towarów w sklepach w USA, co może doprowadzić do wzrostu inflacji i oczekiwań ws. szybszej ścieżki podwyżek stóp FED.   [Dolar]   Taka perspektywa podbiła rentowność amerykańskich obligacji 10-letnich do max. 3,059%, a w konsekwencji wsparła dolara. Kurs EUR/USD powrócił poniżej granicy 1,1700 (min. 1,1652), spychany przez doniesienia „La Stampa”. Gazeta poinformowała o tarciach pomiędzy wicepremierem Włoch a ministrem gospodarki tego kraju ws. kształtu budżetu. Dodatkowym argumentem za zakupem zielonej waluty były lepsze od oczekiwań nastroje na amerykańskim rynku nieruchomości wg indeksu NAHB (67 pkt vs prognoza 66 pkt).   ● [EM, ropa]   Wzrost siły dolara nie wykluczył umocnienia walut rynków wschodzących. Wg analityków, niektórzy inwestorzy dyskontowali wprowadzenie wyższych stawek celnych na chińskie towary. Źródłem optymizmu w EM były rosnące ceny ropy (Brent: +1,26% do 79,03 USD/bbl; Crude: +1,32% do 69,59 USD/bbl). Wartość tego surowca wzrosła za sprawą rewelacji agencji Bloomberga, która powołując się na anonimowe źródło poinformowała, że Arabia Saudyjska czuje się komfortowo z cenami ropy powyżej 80 USD za baryłkę.   ● [Trump]   Nastroje w EM poprawiła także wieczorna wypowiedź prezydenta Trumpa, który oznajmił, że" w pewnym momencie Stany Zjednoczone mogą zawrzeć umowę handlową z Chinami". Następnie dodał, "że jego kraj jest zawsze otwarty na rozmowy".   ● [Złoty]   Wśród walut, które pozytywnie zdyskontowały tę informację był również nasz złoty (min.: EUR/PLN 4,2855, USD/PLN 3,6651).  
Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   Inwestorzy otrzymają dziś sporą dawkę ważnych danych z gospodarki polskiej, brytyjskiej i amerykańskiej. Wśród nich znajdą się informacje nt. sierpniowej produkcji przemysłowej w naszym kraju, inflacji na Wyspach, a także pozwoleń i rozpoczętych budów domów w Stanach. Analitycy spodziewają się gorszych danych z PL i UK oraz lepszych z USA.   ● [Scenariusze]   Realizacja tego scenariusza może zachęcać do sprzedaży złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,3100, USD/PLN: 3,7000) i funta oraz zakupu dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1650). Kombinacja dobrych wyników z EU i słabszych zza oceanu zadziała odwrotnie (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2800, USD/PLN: 3,6600; punkt oporu EUR/USD: 1,1725).   ● [Geopolityka]   Do większych inwestycji w naszym regionie oraz na rynkach wschodzących nie zachęca ostatnia eskalacja konfliktu handlowego pomiędzy USA a Chinami. Języczkiem uwagi na mapie inwestorów jest dziś austriacki Salzburg, gdzie rozpoczyna się nieformalny szczyt UE ws. Brexitu. Wczorajsza optymistyczna wypowiedź Michela Barniera, głównego negocjatora warunków Brexitu ze strony Unii Europejskiej, wskazuje na możliwość domknięcia umowy rozwodowej w przyszłym miesiącu. Więcej sygnałów potwierdzających ten scenariusz będzie stymulować wzrost wartości funta i złotego.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.




Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Trump podbija stawkę w rozgrywce z Chinami. Premier May w opałach.

(wtorek, 18-09, 8:00)

Brexit: Wg. The Times, Barnier pracuje nad planem zminimalizowania fizycznych kontroli na irlandzkiej granicy.
Rentowność amerykańskich obligacji 10-letnich najwyższa od maja br.
Trump ogłosił wprowadzenie 10% na chińskie towary o wartości 200 mld USD.
Global Times : Chiny nie będą skupione tylko na defensywie.
Kalendarz Eko: wystąpienie prezesa ECB oraz amerykański indeks NAHB. 
Za nami
Po udanej dla dolara końcówce ubiegłego tygodnia, poniedziałek przyniósł korektę wzrostową walut europejskich.   ● [Brexit]   Do odbudowy długich pozycji na rynkach GBP (max. 1,3164 USD), EUR i CEE (w tym PLN) zachęcały rewelacje „The Times” nt. Brexitu. Gazeta poinformowała, że Michel Barnier (unijny negocjator warunków rozwodu z UK) pracuje nad planem zminimalizowania fizycznej kontroli na irlandzkiej granicy poprzez śledzenie towarów za pomocą kodów kreskowych na kontenerach wysyłkowych.   ● [Makro]   Nastroje inwestycyjne wokół euro poprawiły także dane Eurostatu, które pokazały w sierpniu wzrost inflacji HICP w strefie euro do 2% r/r (tj. zgodny z celem ECB). Informacje pozytywne dla euro i złotego kontrastowały z wiadomościami zza oceanu o gorszych od oczekiwań warunkach gospodarczych w stanie Nowy Jork, obrazowanych przez indeks NY Empire State (19 pkt vs prognoza 23 pkt).   ● [FX]   W efekcie rynek EUR/USD powrócił powyżej granicy 1,1700 (max. 1,1712), a kursy EUR/PLN i USD/PLN spadły odpowiednio do min. poziomu 4,2954 i 3,6682. Skalę umocnienia złotego oraz innych walut CEE i EM ograniczyły: rosnące rentowności amerykańskich obligacji (10-letnie max. 3,018% tj. najwyżej od maja) oraz oczekiwanie na ogłoszenie przez Trumpa nowych ceł na chińskie produkty, co nastąpiło po zamknięciu sesji na Wall Street.   ● [Trump vs Chiny]   Zgodnie z przeciekami, o których pisaliśmy w naszym wczorajszym Alercie FX24, prezydent USA zapowiedział wprowadzenie 10-procentowej taryfy na towary z Chin, których zeszłoroczny import wyniósł około 200 miliardów dolarów. Nowe cła będą obowiązywały od 24 września br., mogą jednak wzrosnąć do 25% wraz z początkiem nowego roku. Trump ostrzegł także, "że jeśli Chiny podejmą działania odwetowe wobec amerykańskich rolników lub przemysłu, to natychmiast przystąpi do fazy trzeciej, która oznacza wprowadzenie ceł na import kolejnych produktów z Państwa Środka o wartości 267 miliardów dolarów. Według popularnego chińskiego tabloidu Global Times, Pekin nie będzie skupiony tylko na defensywie, co pokrywa się z opiniami wielu analityków i obserwatorów chińskiej sceny politycznej.   ● [Lira]   Wśród EM znów negatywnie wyróżniła się turecka lira (USD/TRY: +2,61%), której nie pomógł nawet bardzo dobry wynik produkcji przemysłowej w sierpniu nad Bosforem (5,6% r/r vs prognoza 1,8%). Inwestorzy źle odebrali wypowiedź prezydenta Erdogana, który powiedział, że tureckie władze powinny przeanalizować rolę członków głównej opozycyjnej Republikańskiej Partii Ludowej (CHP) w radzie nadzorczej banku Isbank.
Przed nami
Wobec braku publikacji ważnych danych makro na pierwszym planie pozostaje geopolityka. Jedynym wartym odnotowania wydarzeniem w dzisiejszym kalendarzu ekonomicznym (obok wystąpień polityków ECB) jest publikacja indeksu NAHB (o g. 16:00), który odzwierciedla nastroje na rynku nieruchomości w USA.   ● [Geopolityka]   Oprócz ewentualnej odpowiedzi handlowej Pekinu na wczorajsze decyzje Białego Domu, inwestorzy będą śledzić doniesienia z Pjongjangu (spotkanie prezydentów obu Korei), Nowego Jorku (początek szczytu NATO z udziałem prezydenta Trumpa) oraz Londynu. Przed spotkaniem Theresy May z przywódcami UE zaplanowanym na ten tydzień, brytyjska premier musi zmierzyć się z problemami wewnątrz własnej partii. Przedstawiciele eurosceptycznej frakcji w Partii Konserwatywnej sprzeciwiają się ustaleniom w kwestii irlandzkiej granicy. Ich zdaniem Irlandia Północna znajdzie się częściowo pod jurysdykcją unijną, co podważa integralność terytorialną państwa. Eurosceptycy grożą, że doprowadzą do upadku rządu, czego prawdopodobną konsekwencją będzie wyjście Wielkiej Brytanii z UE bez umowy, gdyż na jej zawarcie zabraknie czasu.   ● [Scenariusze]   Realizacja takiego scenariusza z pewnością uderzyłaby w funta, euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1615) oraz waluty regionu CEE, w tym złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,3200, USD/PLN: 3,7200). Według Theresy May jedynym sposobem, aby nie doszło do przywrócenia fizycznej granicy między wchodzącą w skład Zjednoczonego Królestwa Irlandią Północną a Irlandią jest "bezproblemowy przepływ towarów" między nimi - bez ceł i kontroli. Jeśli rozgrywka brytyjskiej premier zakończy się sukcesem będzie sprzyjać walutom europejskim (punkt oporu EUR/USD: 1,1730; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2900, USD/PLN: 3,6600).


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.




Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.