Bank Turcji i ECB przesuwają punkt równowagi rynkowej w stronę EM.

(piątek, 14-09, 8:00)

Bank Turcji podwyższył stopy procentowe o 625 pb do 24%.
ECB obniżył swoje oczekiwania dot. wzrostu gospodarczego w EZ.
USA: ceny konsumentów rosną wolniej od prognoz rynkowych.
Liczba wniosków o zasiłek w USA najniższa od blisko 50 lat.
Trump: nie jesteśmy pod żadną presją, aby zawrzeć umowę z Chinami.
Kalendarz Eko: bilans HZ Eurolandu oraz sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa z USA. 
 
Za nami
Czwartkowe wydarzenia na rynkach finansowych rozgrywały się wokół informacji z banków centralnych Turcji i Eurolandu oraz nowych danych makro z USA.   ● [TCMB]   Dużym zaskoczeniem dla inwestorów była decyzja Banku Turcji o podwyżce stopy referencyjnej do 24% (wobec oczekiwanej 22%). Atmosferę wokół tego wydarzenia podgrzał Prezydent Turcji Erdogan, który powiedział, że TCMB jest winny wysokiej inflacji i powinien obniżyć stopy procentowe. Większa od oczekiwań podwyżka stóp nad Bosforem została odebrana przez uczestników rynków finansowych jako przejaw niezależności tureckiego banku centralnego, przez co dodała więcej mocy lirze. Zaraz po ogłoszeniu decyzji TCMB, kurs USD/TRY spadł z 6,3346 (o g. 12:59) do 5,9420 (o g. 13:03) tj. 6,20% (-5,33% przez cały dzień).   ● [ECB]   Rynkowej adrenaliny dostarczył również Europejski Bank Centralny. Na spotkaniu z dziennikarzami, które odbyło się po posiedzeniu ECB prezes Draghi potwierdził środowe doniesienia agencji Bloomberga dotyczące obniżenia prognozy wzrostu gospodarczego w strefie euro. Zaprezentowana projekcja pokazała jednak mniejszy niż się obawiano spadek dynamiki PKB (z 2,1% do 2% w 2018 i z 1,9% do 1,8% w 2019), co pozytywnie wpłynęło na notowania euro.   ● [USA]   Konferencja Draghi'ego zbiegła się w czasie z publikacją niższego od oczekiwań wyniku amerykańskiej inflacji cen konsumentów w sierpniu (0,2 m/m vs prognoza 0,3%), co z kolei negatywnie zadziałało na dolara. W efekcie kurs EUR/USD sforsował bariery 1,1650 i 1,1690, osiągając w najwyższym punkcie pułap 1,1707. Straty "zielonego" wobec wspólnej waluty mogły być jeszcze większe, gdyby nie kolejne pozytywne sygnały z amerykańskiego rynku pracy. Liczba nowych osób ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych spadła w poprzednim tygodniu do najniższego poziomu od blisko 50 lat (204 tys.).   ● [PLN]   Na fali umocnienia euro, swoje notowania poprawił również złoty. Kurs EUR/PLN zdołał zameldować się poniżej granicy 4,3000 (min. 4,2984), natomiast rynek USD/PLN stopniał do min. 3,6725. Na drodze do bardziej spektakularnego odbicia walut EM stanął Donald Trump, który w sceptyczny sposób odniósł się do środowych rewelacji WSJ nt. zaproszenia Chińczyków do negocjacji handlowych przez sekretarza skarbu. Prezydent napisał na Twitterze, że "nie jesteśmy pod żadną presją, aby zawrzeć umowę z Chinami. To oni są pod presją, aby zawrzeć umowę z nami".  
Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   Dziś obok wydarzeń wczorajszej sesji, tematem wiodącym będzie publikacja bardzo ważnych danych z USA nt. sprzedaży detalicznej (o g. 14:30) oraz produkcji przemysłowej (o g. 15:15). Rynek spodziewa się spadku dynamiki sprzedaży z 0,5% do 0,4% oraz przyspieszenia wzrostu produkcji z 0,1% do 0,3%.   ● [Scenariusze]   Jeśli amerykańskie wyniki okażą się gorsze od prognoz mogą zachęcić inwestorów do kontynuacji wyprzedaży dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,1730) i zakupu walut europejskich, w tym złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2900, USD/PLN: 3,6600). Czynnikiem ryzyka dla graczy z rynków EUR i CEE jest publikacja bilansu handlu zagranicznego w strefie euro (o g. 11:00). Ewentualny wzrost nadwyżki w handlu ze Stanami Zjednoczonymi może zmniejszyć wiarę w powodzenie rozmów ws. nowej umowy handlowej USA-EU, co będzie negatywnie rzutować na notowania euro (punkt wsparcie EUR/USD: 1,1600) i złotego (punkty opór EUR/PLN: 4,3200, USD/PLN: 3,7300).


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.
Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.