Trump podbija stawkę w rozgrywce z Chinami. Premier May w opałach.

(wtorek, 18-09, 8:00)

Brexit: Wg. The Times, Barnier pracuje nad planem zminimalizowania fizycznych kontroli na irlandzkiej granicy.
Rentowność amerykańskich obligacji 10-letnich najwyższa od maja br.
Trump ogłosił wprowadzenie 10% na chińskie towary o wartości 200 mld USD.
Global Times : Chiny nie będą skupione tylko na defensywie.
Kalendarz Eko: wystąpienie prezesa ECB oraz amerykański indeks NAHB. 
Za nami
Po udanej dla dolara końcówce ubiegłego tygodnia, poniedziałek przyniósł korektę wzrostową walut europejskich.   ● [Brexit]   Do odbudowy długich pozycji na rynkach GBP (max. 1,3164 USD), EUR i CEE (w tym PLN) zachęcały rewelacje „The Times” nt. Brexitu. Gazeta poinformowała, że Michel Barnier (unijny negocjator warunków rozwodu z UK) pracuje nad planem zminimalizowania fizycznej kontroli na irlandzkiej granicy poprzez śledzenie towarów za pomocą kodów kreskowych na kontenerach wysyłkowych.   ● [Makro]   Nastroje inwestycyjne wokół euro poprawiły także dane Eurostatu, które pokazały w sierpniu wzrost inflacji HICP w strefie euro do 2% r/r (tj. zgodny z celem ECB). Informacje pozytywne dla euro i złotego kontrastowały z wiadomościami zza oceanu o gorszych od oczekiwań warunkach gospodarczych w stanie Nowy Jork, obrazowanych przez indeks NY Empire State (19 pkt vs prognoza 23 pkt).   ● [FX]   W efekcie rynek EUR/USD powrócił powyżej granicy 1,1700 (max. 1,1712), a kursy EUR/PLN i USD/PLN spadły odpowiednio do min. poziomu 4,2954 i 3,6682. Skalę umocnienia złotego oraz innych walut CEE i EM ograniczyły: rosnące rentowności amerykańskich obligacji (10-letnie max. 3,018% tj. najwyżej od maja) oraz oczekiwanie na ogłoszenie przez Trumpa nowych ceł na chińskie produkty, co nastąpiło po zamknięciu sesji na Wall Street.   ● [Trump vs Chiny]   Zgodnie z przeciekami, o których pisaliśmy w naszym wczorajszym Alercie FX24, prezydent USA zapowiedział wprowadzenie 10-procentowej taryfy na towary z Chin, których zeszłoroczny import wyniósł około 200 miliardów dolarów. Nowe cła będą obowiązywały od 24 września br., mogą jednak wzrosnąć do 25% wraz z początkiem nowego roku. Trump ostrzegł także, "że jeśli Chiny podejmą działania odwetowe wobec amerykańskich rolników lub przemysłu, to natychmiast przystąpi do fazy trzeciej, która oznacza wprowadzenie ceł na import kolejnych produktów z Państwa Środka o wartości 267 miliardów dolarów. Według popularnego chińskiego tabloidu Global Times, Pekin nie będzie skupiony tylko na defensywie, co pokrywa się z opiniami wielu analityków i obserwatorów chińskiej sceny politycznej.   ● [Lira]   Wśród EM znów negatywnie wyróżniła się turecka lira (USD/TRY: +2,61%), której nie pomógł nawet bardzo dobry wynik produkcji przemysłowej w sierpniu nad Bosforem (5,6% r/r vs prognoza 1,8%). Inwestorzy źle odebrali wypowiedź prezydenta Erdogana, który powiedział, że tureckie władze powinny przeanalizować rolę członków głównej opozycyjnej Republikańskiej Partii Ludowej (CHP) w radzie nadzorczej banku Isbank.
Przed nami
Wobec braku publikacji ważnych danych makro na pierwszym planie pozostaje geopolityka. Jedynym wartym odnotowania wydarzeniem w dzisiejszym kalendarzu ekonomicznym (obok wystąpień polityków ECB) jest publikacja indeksu NAHB (o g. 16:00), który odzwierciedla nastroje na rynku nieruchomości w USA.   ● [Geopolityka]   Oprócz ewentualnej odpowiedzi handlowej Pekinu na wczorajsze decyzje Białego Domu, inwestorzy będą śledzić doniesienia z Pjongjangu (spotkanie prezydentów obu Korei), Nowego Jorku (początek szczytu NATO z udziałem prezydenta Trumpa) oraz Londynu. Przed spotkaniem Theresy May z przywódcami UE zaplanowanym na ten tydzień, brytyjska premier musi zmierzyć się z problemami wewnątrz własnej partii. Przedstawiciele eurosceptycznej frakcji w Partii Konserwatywnej sprzeciwiają się ustaleniom w kwestii irlandzkiej granicy. Ich zdaniem Irlandia Północna znajdzie się częściowo pod jurysdykcją unijną, co podważa integralność terytorialną państwa. Eurosceptycy grożą, że doprowadzą do upadku rządu, czego prawdopodobną konsekwencją będzie wyjście Wielkiej Brytanii z UE bez umowy, gdyż na jej zawarcie zabraknie czasu.   ● [Scenariusze]   Realizacja takiego scenariusza z pewnością uderzyłaby w funta, euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1615) oraz waluty regionu CEE, w tym złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,3200, USD/PLN: 3,7200). Według Theresy May jedynym sposobem, aby nie doszło do przywrócenia fizycznej granicy między wchodzącą w skład Zjednoczonego Królestwa Irlandią Północną a Irlandią jest "bezproblemowy przepływ towarów" między nimi - bez ceł i kontroli. Jeśli rozgrywka brytyjskiej premier zakończy się sukcesem będzie sprzyjać walutom europejskim (punkt oporu EUR/USD: 1,1730; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2900, USD/PLN: 3,6600).


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.
Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.