Tusk i Lidington zwiększają apetyt na ryzyko europejskie.

(piątek, 21-09, 8:00)

Wielka Brytania: sprzedaż detaliczna nieoczekiwanie wzrosła w sierpniu.
Zapowiedź dodatkowego szczytu UE w listopadzie zwiększa nadzieje na miękki Brexit.
Kurs EUR/USD najwyżej od 9 lipca br.
Norwegia: pierwsza od 7 lat podwyżka stóp procentowych Norges Banku.
Trump: OPEC musi natychmiast obniżyć ceny ropy.
Kalendarz Eko: sprzedaż detaliczna w Polsce oraz wstępne wyniki indeksów PMI z Francji, Niemiec, Eurolandu i USA. 
 
Za nami
   ● [GBP]   Pierwszoplanowym bohaterem wczorajszej sesji na rynku walutowym znów był funt. Po krótkiej przerwie apetyt na szterlinga przywrócił nieoczekiwany wzrost sprzedaży detalicznej na Wyspach w sierpniu (+0,3% m/m vs prognoza -0,2%). Źródłem brytyjskiego optymizmu była także wypowiedź ministra kancelarii premier May, Davida Lidingtona. Ten wpływowy polityk we wczorajszym wywiadzie dla irlandzkiego radia powiedział, że umowa określająca warunki rozwodu z Brukselą jest już uzgodniona w 85-90%. Na wycenę funta pozytywnie oddziaływały także rewelacje Reutersa nt. zorganizowania przez UE specjalnego szczytu w listopadzie ws. Brexitu, co potwierdził później przewodniczący Rady Europy Donald Tusk, choć uzależnił to od przebiegu unijnego spotkania w październiku. Pod wpływem tych czynników wartość szterlinga w relacji do dolara wzrosła wczoraj do najwyższego poziomu od 10 lipca (max. 1,3295).   ● [EUR/USD]   Zwyżkujący kurs GBP/USD pociągnął za sobą rynek EUR/USD, który wzrósł maksymalnie do pułapu 1,1787, nienotowanego od 9 lipca. Po południu straty dolara wobec walut europejskich zmniejszyły: najniższa od listopada 1969 roku liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA (201 tys.) oraz dużo wyższy niż zakładano wynik indeksu FED z Filadelfii (22,9 pkt vs prognoza 17 pkt).   ● [NOK]   Największym przegranym w G10 była korona norweska (EUR/NOK max. 9,6185), której zaszkodziła "ostrożna" podwyżka stóp Norges Banku. Choć zgodnie z oczekiwaniami norweski bank centralny po raz pierwszy od 7 lat podwyższył stopy procentowe (o 25 pb do 0,75%), to nieoczekiwanie obniżył jej długoterminowe prognozy. Skandynawskiej walucie zaszkodziły dodatkowo topniejące ceny ropy (Brent: -0,88% do 78,70 USD/bbl; Crude: -0,64% do 70,32 USD/bbl). Wartość tego surowca spadła po wpisie Donalda Trumpa na Twitterze, w którym wezwał OPEC do natychmiastowego obniżenia cen.   ● [PLN]   Dynamiczna sesja na rynku bazowym EUR/USD odcisnęła znaczący ślad na notowaniach złotego (EUR/PLN max. 4,3015, USD/PLN min. 3,6405).
Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   Ostatnia sesja kalendarzowego lata przyniesie wstępne wyniki indeksów PMI z Francji, Niemiec, całego Eurolandu i USA.   ● [Scenariusze]   Spodziewane jest nieznaczne pogorszenie koniunktury w przemyśle i usługach europejskich (punkty oporu EUR/PLN: 4,3100, USD/PLN: 3,6900) oraz jej poprawa za oceanem (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1670). W przypadku realizacji odwrotnego scenariusza należy być przygotowanym na wzrost wyceny euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1790) oraz walut CEE (w tym PLN), kosztem dolara. Oprócz barier technicznych (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2800, USD/PLN: 3,6400) , na drodze do ew. większego umocnienia złotego może stanąć prognozowany spadek dynamiki polskiej sprzedaży detalicznej w sierpniu. Źródłem niepewności na rynkach wschodzących (w tym w Polsce) jest dodatkowo oczekiwana z zaciekawieniem decyzja Światowej Organizacji Handlu (WTO) dot. ew. nałożenia sankcji na Waszyngton na wniosek Pekinu. Gracze z rynków EM powinni także nastawić radary na sygnały z RPA, gdzie prezydent Ramaphosa zaprezentuje plan stymulacyjny, który ma wyciągnąć południowoafrykańską gospodarkę z recesji.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.




Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.