Rozpędzona gospodarka USA nakręca dolara.

(piątek, 28-09, 8:00)

Włochy: W 2019 deficyt finansów publicznych wyniesie 2,4%.
Strefa euro (EZ): jedenasty z rzędu miesięczny spadek wskaźnika KE dot. nastrojów gospodarczych.
Amerykańska gospodarka urosła w II kwartale najbardziej od 4 lat.
USA: zamówienia na dobra trwałe rosną w najszybszym tempie od lutego.
Niemcy: inflacja CPI najwyższa od 2011.
Kalendarz Eko: inflacja w DE (HICP) i USA (PCE core). 
 
Za nami
   ● [Włochy]   Czwartkowe wydarzenia ekonomiczne w większości układały się niepomyślnie dla walut europejskich. Zaczęło się od doniesień gazety "Corriere della Serra" nt. opóźnienia spotkania włoskiego rządu ws. budżetu. Według agencji Bloomberga, rządząca koalicja domagała się od ministra gospodarki dodatkowych wydatków socjalnych kosztem większego deficytu. Ostatecznie późnym wieczorem ogłoszono, że deficyt finansów publicznych Włoch w 2019 roku wyniesie 2,4%, co oznacza przegraną Giovanni'ego Tria, który dążył do deficytu poniżej 2%. Obawy o włoskie finanse publiczne, europejskie stosunki handlowe z USA oraz skutki kryzysu tureckiego doprowadziły do 11-ego z rzędu miesięcznego spadku wskaźnika Komisji Europejskiej, obrazującego nastroje gospodarcze w strefie euro (z 111,6 pkt w sierpniu do 110,09 we wrześniu). Statystycznie jest to najdłuższa taka seria od 2011 roku. Kolejne niepokojące sygnały nadeszły z Turcji, gdzie ogłoszono największy od 2008 roku spadek zaufania ekonomicznego (z 83,9 pkt w sierpniu do 71 pkt we wrześniu).   ● [EUR/PLN]   Przegranym tych wydarzeń było rzecz jasna euro. Na jego tle złoty wypadł nieco lepiej, dzięki czemu kurs EUR/PLN ustabilizował się blisko dolnej granicy przedziału wahań min. 4,2659 do max. 4,2825.   ● [Dolar]   Słabość walut europejskich obnażył rosnący w siłę dolar, wspierany środową podwyżką stóp FED oraz perspektywą kolejnych (więcej na ten temat w naszym wczorajszym Alercie FX24). Sprzymierzeńcem zielonej waluty były także finalne dane Biura Analiz Gospodarczych USA, które potwierdziły, że gospodarka urosła w II kwartale o 4,2% tj. najbardziej od prawie 4 lat. Powodem do radości za oceanem stał się także największy od lutego wzrost zamówień na dobra trwałego użytku (4,5% m/m). Suma tych czynników spowodowała, że kurs EUR/USD stopniał do poziomu min. 1,1624, natomiast rynek USD/PLN wzbił się do max. pułapu 3,6744. W międzyczasie pozycji walut EU bronił najwyższy od 2011 wynik niemieckiej inflacji cen konsumpcyjnych (2,3% r/r). Według jednego z najbardziej cenionych analityków za Odrą, Holgera Zschäpitza rekordowy CPI jest efektem wzrostu cen ropy, odzieży oraz usług. Niemiecki ekonomista zwrócił też uwagę, że dane potwierdzają sens ostatniej wypowiedzi prezesa ECB nt. "dynamicznej inflacji".
Przed nami
   ● [Kalendarz Eko]   Dziś uwaga inwestorów skupi się na bardzo ważnych danych nt. inflacji w Eurolandzie (HICP) oraz w Stanach Zjednoczonych (PCE core). Wysoka ranga tych publikacji bierze się stąd, że dwuprocentowy wzrost cen jest jednym z głównych celów polityki monetarnej zarówno Europejskiego Banku Centralnego, jak również Banku Rezerwy Federalnej.   ● [Scenariusze]   Wyższy wynik inflacji przechyli rynkową szalę odpowiednio na korzyść euro i CEE (punkt oporu EUR/USD: 1,1760; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2600, USD/PLN: 3,6200) lub na korzyść dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1600; punkty oporu EUR/PLN: 4,3050, USD/PLN: 3,6800).   ● [Inne wydarzenia]   Spośród pozostałych wydarzeń ekonomicznych zaplanowanych na dziś warto pamiętać o publikacjach: brytyjskiego PKB za II kw. oraz amerykańskich indeksów Chicago PMI i Uniwersytetu Michigan. Pod kątem walut rynków wschodzących (w tym PLN), należy także śledzić doniesienia z Waszyngtonu. Według agencji Bloomberga, Amerykanie opublikują dziś tekst umowy NAFTA z Meksykiem. Źródłem potencjalnych napięć w koszyku G10 mogą być spekulacje ws. rozpoczynających się rozmów handlowych pomiędzy USA i Japonią. Wysoki kurs USD/JPY (max. 113,65 tj. najwyżej od XII'2017) odzwierciedla obawy o sytuację japońskich producentów samochodów uzależnionych od ich eksportu.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.
Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.