Inwestorzy dyskontują szybszą podwyżkę stóp ECB.

(środa, 26-09, 8:00)

Trump: nie będę dłużej tolerował nadużyć w handlu międzynarodowym.
Argentyna: prezes banku centralnego rezygnuje ze stanowiska.
Bloomberg: FED będzie podwyższał stopy procentowe co kwartał począwszy od dziś do czerwca 2019.
USA: najwyższy od 18 lat wynik indeksu zaufania konsumentów Conference Board.
Kalendarz Eko: decyzja FED ws. stóp procentowych. 
 
Za nami
We wtorek aktywność na rynkach finansowych spadła, gdyż inwestorzy rozpoczęli odliczanie do ogłoszenia dzisiejszej decyzji Banku Rezerwy Federalnej (więcej na ten temat w części Przed nami).   ● [EUR/USD]   W oczekiwaniu na te wydarzenie kurs EUR/USD powoli dryfował w górę, gdyż rynek dyskontował na korzyść euro poniedziałkową wypowiedź prezesa ECB nt. "relatywnie dynamicznej inflacji". Choć główny ekonomista ECB (Peter Praet) powiedział wczoraj, że "w komentarzach Draghi'ego nie ma nic nowego", innego zdania byli gracze z rynku terminowego, którzy przesunęli swoje oczekiwania ws. pierwszej podwyżki stóp w Eurolandzie z października 2019 na wrzesień 2019.   ● [Akcje]   Dodatkowo na wartość wspólnej waluty pozytywnie oddziaływał wysoki popyt na europejskie akcje, napędzany przez rosnące ceny ropy (Brent: +0,28% do 72,28 USD/bbl; Crude: +0,91% do 81,26 USD/bbl) i optymizm w sprawie przestrzegania przez włoski rząd unijnych zasad budżetowych. Według analityków banku Goldman Sachs w 2019 roku deficyt finansów publicznych Włoch wyniesie poniżej 2,0% PKB wobec trzyprocentowego limitu obowiązującego w UE. W efekcie główny indeks giełdy w Mediolanie FTSE MIB zajął wczoraj fotel europejskiego lidera. Pozytywne emocje udzieliły się inwestorom z warszawskiej giełdy (WIG20: +0,42% do 2290,19 pkt).   ● [PLN]   Dobrze radził sobie również złoty (min.: EUR/PLN 4,2851, USD/PLN 3,6367) wspierany informacją o najniższej od 28 lat stopie bezrobocia w naszym kraju (5,9%). Zyski polskiej waluty mogły być większe, gdyby nie wypowiedź przedstawiciela USA ds. handlu Roberta Lighthizera, który zakomunikował, że Amerykanie przygotowują się do nowej umowy NAFTA bez Kanady, na co negatywnie zareagował kanadyjski dolar (USD/CAD min. 1,2937). Prezydent Trump podkreślił podczas wczorajszego zgromadzenia ONZ, że "nie będzie tolerował dłużej nadużyć w handlu".   ● [ARS]   Negatywne dla rynków wschodzących wiadomości nadeszły także z Buenos Aires, gdzie zaledwie po trzech miesiącach urzędowania Luis Caputo ustąpił ze stanowiska prezesa Banku Argentyny. Pod wpływem tej informacji argentyńskie peso straciło w stosunku do dolara ponad 4%.   ● [Obligacje]   Do większych inwestycji w aktywa EM zniechęcały również rosnące rentowności amerykańskich obligacji (np. 10-letnie max. 3,113%), nakręcane oczekiwaniami ws. utrzymania szybkiej ścieżki podwyżek stóp za oceanem. Według najnowszej ankiety Bloomberga FED będzie podwyższał stopy procentowe co kwartał, począwszy od dziś do czerwca 2019. Dochodowość papierów skarbowych USA rosła także dzięki publikacji najwyższego od 18 lat wyniku amerykańskiego indeksu zaufania konsumentów Conference Board (138,4 pkt).
Przed nami
   ● [FED]   Ekonomicznym hitem dnia i całego tygodnia będzie wieczorna decyzja Federalnego Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC) ws. polityki pieniężnej USA. Aktualne ceny kontraktów terminowych wskazują z 95% prawdopodobieństwem, że FOMC podniesie dziś po raz trzeci w tym roku oprocentowanie funduszy federalnych. Pomijając tę dość oczywistą decyzję (już zdyskontowaną przez inwestorów), największe zainteresowanie budzi projekcja stóp FED przygotowana na podstawie anonimowych opinii członków Komitetu, która może potwierdzić podwyżkę w grudniu (aktualnie rynek daje jej 78,6% szans).   ● [Scenariusze]   Co ważne, dziś po raz pierwszy Bank Rezerwy Federalnej opublikuje prognozę oprocentowania funduszy federalnych w 2021 roku. Analitycy banku Nomura spodziewają się, że mediana oczekiwań członków FOMC wyniesie 3,375%, co może zachęcić do większych zakupów dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1730), kosztem walut EM i PLN (punkty oporu EUR/PLN: 4,3200, USD/PLN: 3,6800). Nieco bardziej ostrożni w swoich opiniach są ekonomiści szwajcarskiego UBS, którzy uważają, że część polityków FED może niepokoić wypłaszczenie krzywej rentowności i mogą oni opowiadać się za bardziej zachowawczymi działaniami. W tej sytuacji docelowy długoterminowy poziom stóp procentowych za oceanem może ulec obniżeniu. Realizacja ostrożnego scenariusza może zachęcać rynkowych optymistów do zamknięcia części długich pozycji dolarowych (punkt oporu EUR/USD: 1,1730) i ulokowania kapitału na rynkach wschodzących, w tym w Polsce (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2800, USD/PLN: 3,6300).

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.




Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.