NFP oraz czarne chmury nad Trumpem i Japonią podgrzewają atmosferę wokół dolara.

(piątek, 07-09, 8:00)

Niemcy: szósty w tym roku miesięczny spadek zamówień w przemyśle.
FT: inwestorzy pozytywnie zareagowali na wybór Dincbasa na wiceministra finansów Turcji.
USA: liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych najniżej od 1969 roku.
Wzrosły obawy o niezależność Banku Rosji.
CNBC: Trump może obrać Japonię jako następny cel w wojnie handlowej.
Kalendarz Eko: finalny PKB Eurolandu w II kw. i sierpniowy raport Departamentu Pracy USA.
 
Za nami
Czwartkowa sesja przyniosła poprawę nastrojów wokół polskiej waluty, choć jeszcze rano, niewiele wskazywało na taki scenariusz.   ● [Niemcy]   Po ogłoszeniu przez niemieckie ministerstwo gospodarki, informacji o niespodziewanym spadku zamówień w przemyśle w lipcu (-0,9% m/m vs prognoza 1,8%), kurs EUR/PLN wzrósł gwałtownie i zatrzymał się dopiero na granicy 4,3400. Według agencji Bloomberga, szósty miesięczny spadek niemieckich zamówień w tym roku świadczy o tym, że napięcia w globalnym handlu coraz bardziej negatywnie wpływają na kondycję największej gospodarki europejskiej. Dodatkowy niepokój wywołała wypowiedź rzecznika chińskiego ministerstwa handlu Gao Fenga, który powiedział, że „jeśli Waszyngton, wprowadzi jakiekolwiek nowe środki taryfowe, Pekin będzie zmuszony do wprowadzenia koniecznych środków odwetowych".  ● [Turcja]   Impulsem do realizacji części zysków na rynkach EM (w tym PLN) były wiadomości z Turcji, gdzie prezydent Erdogan mianował dwóch nowych wiceministrów finansów: Nureddina Nebati i Osmana Dincbasa. Zdaniem analityków Financial Times, inwestorzy szczególnie pozytywnie zareagowali na wybór Dincbasa, który swoją karierę zawodową zaczął w Ernst & Young, po czym zasiadał w zarządach dużych korporacji międzynarodowych.   ● [USA]   Walutom rynków wschodzących pomogła także słabość dolara (EUR/USD max. 1,1655). Na jego wycenę negatywnie oddziaływały: niższy od oczekiwań wzrost zatrudnienia w amerykańskim sektorze prywatnym wg ADP (163 tys. vs prognoza 190 tys.) oraz większy niż zakładano spadek zamówień w przemyśle USA (-0,8% m/m vs prognoza -0,7%).   ● [Rynek PLN]   W najniższym punkcie wczorajszej sesji kurs EUR/PLN osiągnął poziom 4,3119, a USD/PLN 3,7010.   ● [USA cd.]   Zyski złotego i straty dolara zmniejszył pobity wczoraj, niedawny rekord wniosków o zasiłek dla bezrobotnych za oceanem, których liczba w ubiegłym tygodniu spadła do 209 tys. i była najniższa od grudnia 1969 roku. Podobny skutek odniosła publikacja wyższego od oczekiwań indeksu ISM dla amerykańskiego sektora usług (58,5 pkt vs prognoza 56,8 pkt).   ● [Rosja]   Na drodze do większego umocnienia walut z koszyka EM stanęła także wyprzedaż rosyjskiego rubla (USD/RUB max. 69,4812 tj. najwyżej od kwietnia), któremu zaszkodziła wypowiedź premiera Rosji. Dmitrij Miedwiediew oznajmił, że "stopy procentowe [w Rosji] są dość wysokie", czym zwiększył obawy o niezależność rosyjskiego banku centralnego. Dodatkowym obciążeniem dla waluty Rosji była perspektywa kolejnej rundy brytyjskich sankcji na Moskwę. Ich prawdopodobieństwo wzrosło po środowym oskarżeniu przez rząd w Londynie dwóch Rosjan o próbę zabójstwa Siergieja Skripala i jego córki.   ● [Trump]   Nastroje w EM pogorszyły także doniesienia CNBC. Według telewizji, prezydent Trump zasugerował dziennikarzom z Wall Street Journal, że może obrać Japonię jako następny cel w wojnie handlowej. Przed nami
   ● [Wydarzenie dnia]   Dziś przysłowiowym gwoździem programu jest publikacja sierpniowego raportu Departamentu Pracy USA (o g. 14:30), zawierającego m.in. informacje nt. zmian zatrudnienia w sektorze pozarolniczym (NFP). Według ankiety Reuters'a mediana oczekiwań rynkowych w tej sprawie wynosi 190 tys.   ● [Scenariusze]   Wyższy NFP może postawić przysłowiową "kropkę nad i" ws. wrześniowej podwyżki FED oraz zwiększyć oczekiwania na kolejny taki ruch w grudniu br. Rzecz jasna ten scenariusz będzie przemawiać za dolarem (punkt wsparcia: 1,1530), którego ew. zakupy mogą być finansowane ze sprzedaży walut EM, w tym złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,3400, USD/PLN: 3,7500). Największą zmienność na FX wywołałby rozczarowujący wynik NFP (< 100 tys.), który postawiłby pod znakiem zapytania podwyżkę stóp funduszy federalnych w tym miesiącu. Taki rozwój wypadków mógłby wywołać wyprzedaż zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,1660) i falę powrotu kapitału na rynki wschodzące, w tym do Polski (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 3,7000).   ● [Pozostałe wydarzenia]   Wśród pozostałych wydarzeń zaplanowanych na dziś na uwagę zasługuje także: finalny wynik PKB strefy euro w II kwartale (o g. 11:00) oraz wystąpienia polityków FED (w tym z prawem głosu w FOMC w 2018: Loretty Mester).   ● [Ryzyko]   Inwestorzy powinni być przygotowani na kolejne zawirowania polityczne w USA. Ich źródłem mogą być m.in. anonimowe wyznania wysokiego urzędnika Białego Domu, torpedującego decyzje prezydenta opublikowane przez New York Times oraz zapowiedź przez Trumpa ofensywy w polityce handlowej USA wobec Japonii.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX i/lub Alertów FX przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00). Możesz je otrzymywać emailem lub SMSem.

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.




Nasze Alerty FX i Blog FX mają wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nich przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowią oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.