FOMC: dolar wyluzowany do 2024

 (czwartek, 15-04, 8:00)

Prezes FED: większość członków FOMC nie widzi [sensu] podwyżek stóp do 2024.
Eurostat: w lutym produkcja przemysłowa Eurolandu spadła znacznie bardziej, niż zakładano.
Wall Street: banki JP Morgan, Goldman Sachs i Wells Fargo ogłosiły lepsze od prognoz wyniki kwartalne.
Kalendarz Eko: inflacja CPI w Polsce oraz seria danych z USA (sprzedaż detaliczna, produkcja przemysłowa, indeksy NY Empire State i Fed z Filadelfii oraz raport jobless claims).

Za nami

W środę złoty powrócił do trendu wzrostowego. Zakupom polskiej waluty sprzyjały dosyć dobre nastroje inwestycyjne na rynkach globalnych, wynikające ze spadku obaw przed dalszym wzrostem inflacji w USA. Ich źródłem były wtorkowe, zbliżone do oczekiwań dane dot. CPI.   ● [FED]   Wiceprzewodniczący FOMC John Williams zapewnił wczoraj, że FED wie jak sobie radzić ze zbyt wysoką inflacją. Natomiast prezes Banku Jerome Powell przyznał, że większość członków Komitetu nie widzi [sensu] podwyżek stóp do 2024 roku. Pod wpływem tych wypowiedzi kurs EUR/USD zbliżył się do granicy 1,2000 (max. 1,1990).   ● [EU]   Zyski wspólnej waluty oraz złotego (min. EUR/PLN 4,5496, USD/PLN 3,7984) ograniczył znacznie większy, niż oczekiwano spadek produkcji przemysłowej w strefie euro w lutym (-1,6% r/r vs prognoza -0,8%; poprzednio 0,1%).   ● [Ropa]   Na rynku walutowym najlepiej radziły sobie petro-waluty (np. korona norweska i rosyjski rubel), które napędziły rosnące ceny ropy (Brent: + 4,57%). Wartość czarnego złota wzrosła po informacji o nadspodziewanym spadku jego zapasów za oceanem w poprzednim tygodniu (-5,89 mln brk vs prognoza -2,1 mln brk).   ● [Giełda]   Na Wall Street indeks Dow Jones Industrial zanotował nowy rekord wszech-czasów po tym, jak banki JP Morgan, Goldman Sachs i Wells Fargo zaraportowały lepsze od prognoz wyniki finansowe za I kw.

Przed nami

   ● [USA]   Dziś w centrum uwagi znajdą się dane o sprzedaży detalicznej w USA, będące miernikiem kondycji amerykańskich konsumentów. Ich wydatki napędzają 2/3 tamtejszej gospodarki. Wg analityków kolejna runda pomocy administracji amerykańskiej, która dotarła do gospodarstw domowych w poprzednim miesiącu, spowodowała, że sprzedaż odbiła w marcu z -3% m/m (w lutym) do +4,7%.   ● [Scenariusze]   Materializacja tej prognozy (lub jeszcze wyższy wynik) przywróci popyt na dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1950) kosztem jego rywali z G10 i EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,5800, USD/PLN: 3,8500). W przypadku negatywnej niespodzianki należy się liczyć z dalszą deprecjacją zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,2000) i aprecjacją konkurentów, w tym złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5400, USD/PLN: 3,7900). Spośród pozostałych wiadomości z największej gospodarki świata dziś poznamy jeszcze kwietniowe wartości indeksów NY Empire State i FED z Filadelfii, cotygodniowy raport jobless claims oraz marcowe dane o produkcji przemysłowej.   ● [PL]   Nie zabraknie także publikacji z krajowego podwórka gospodarczego. O godzinie 10:00 Główny Urząd Statystyczny ogłosi finalny wynik wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w marcu.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.