W punkcie zwrotnym

 (wtorek, 13-04, 8:00)

Strefa euro: w lutym sprzedaż detaliczna wzrosła najbardziej od sierpnia ubiegłego roku.
Powell (FED): amerykańska gospodarka znajduje się w "punkcie zwrotnym”.
Bullard (FED): jeszcze nie jest czas aby rozmawiać o ograniczeniu programu skupu aktywów.
Kalendarz Eko: niemiecki indeks ZEW, bilans płatniczy PL, inflacja CPI USA oraz wystąpienia 6 polityków FED.

Za nami

Nowy tydzień zaczął się tak, jak się zakończył poprzedni, czyli po myśli złotego.   ● [EZ]   Dobry klimat wokół naszej waluty (min. EUR/PLN 4,5203, USD/PLN 3,7940) podtrzymała wiadomość o największym od sierpnia i nadspodziewanym wzroście sprzedaży detalicznej w strefie euro w lutym (3,0% m/m vs prognoza 1,5%; poprzednio: -5,2%). Obok PLNa, naturalnym wygranym tej sytuacji było euro. Pod wpływem danych Eurostatu kurs EUR/USD powrócił powyżej granicy 1,1900 (max. 1,1919).   ● [USA]   Jednocześnie obciążeniem dla konkurencyjnego dolara stało się zobowiązanie prezesa FED do utrzymania łagodnej polityki pieniężnej w USA. Jerome Powell w opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla CBS "60 minut" powiedział, że jest „wysoce nieprawdopodobne” aby FED podniósł stopy procentowe w tym roku. Przewodniczący FOMC wskazał, że amerykańska gospodarka znajduje się w "punkcie zwrotnym" z silniejszym wzrostem i zatrudnieniem dzięki prowadzonej akcji szczepień na Covid-19 i potężnemu wsparciu ze strony polityki monetarnej. W podobnym gołębim tonie zabrzmiał prezes oddziału FED z St. Louis James Bullard, który powiedział, że jeszcze nie jest czas aby rozmawiać o ograniczeniu [amerykańskiego] programu skupu aktywów.   [GBP]   Jednak wśród walut G10 najlepiej radził sobie funt (GBP/USD max. 1,3777, EUR/GBP min. 0,8640), który zyskiwał na fali rozpoczętego wczoraj kolejnego etapu otwarcia brytyjskiej gospodarki.   [Korekta]   Zyski złotego i pozostałych walut europejskich zmniejszył poranny wzrost rentowności amerykańskiego długu (np. 10-letnie obligacje: max. 1,698%), który rośnie przed publikacją popołudniowych danych o inflacji cen konsumpcyjnych w USA (czytaj dalej).


Przed nami
   ● 
[CPI USA]   Dziś najważniejsze będą dane o amerykańskiej inflacji CPI (o g. 14:30). Analitycy oczekują wzrostu jej dynamiki z 1,7% r/r w lutym do aż 2,5% w marcu. Jeśli ta prognoza się sprawdzi będzie to największy wzrost cen konsumpcyjnych od stycznia 2020 roku. Taki stan rzeczy może podbić rentowność amerykańskich obligacji, co zwiększy atrakcyjność dolara w oczach inwestorów (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1860), kosztem jego rywali z G10 i EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,5500, USD/PLN: 3,8400). Niższy wynik CPI zadziała odwrotnie na rynek walutowy (punkty oporu EUR/USD: 1,1930; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5200, USD/PLN: 3,7900).   ● [Pozostałe wydarzenia]   Przed rozpoczęciem sesji walutowej za oceanem o pozycji wyjściowej euro i złotego zdecyduje wynik indeksu ZEW, który pokaże aktualne nastroje inwestorów w Niemczech. Lokalnym wyzwaniem dla naszego pieniądza będą dane NBP nt. bilansu płatniczego w lutym. Pod koniec dnia czeka nas maraton wypowiedzi publicznych polityków FED, podczas którego głos zabiorą prezesi oddziałów w Filadelfii (Patrick Harker), Kansas City (Esther George), San Francisco (Mary Daly), Atlanty (Raphael Bostic), Bostonu (Eric Rosengren) oraz w Cleveland (Loretta Mester). Ich wystąpienia mogą stać się okazją do skomentowania najnowszych danych o inflacji. 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.