Zasoby własne złotego

 (środa, 28-04, 8:00)

Conference Board: w kwietniu zaufanie amerykańskich konsumentów jest najwyższe od lutego 2020.
Polska: Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o ratyfikacji umowy o zasobach własnych EU.
Kalendarz Eko: posiedzenie FED oraz wystąpienie prezydenta USA w Kongresie.

Za nami

Wczorajszemu oczekiwaniu na konkluzje kończącego się dziś posiedzenia FED towarzyszył wzrost notowań dolara oraz spadek wyceny złotego (najbardziej prawdopodobne scenariusze rozwoju wypadków po zakończeniu tego spotkania opisaliśmy w części „Przed nami”).   ● [USA]   We wtorek nie lada wsparciem dla zielonej waluty (EUR/USD min. 1,2056) był najwyższy od lutego 2020 wynik amerykańskiego indeksu zaufania konsumentów Conference Board (121,7 pkt vs prognoza 112,1 pkt; poprzednio 109 pkt).   ● [PLN]   Z kolei pozycji złotego (max. EUR/PLN 4,5742, USD/PLN 3,7879) broniło przyjęcie przez krajową Radę Ministrów projektu ustawy o ratyfikacji Umowy o zasobach własnych Unii Europejskiej. Następnie skierowanie go do polskiego parlamentu. Zatwierdzenie decyzji unijnych przywódców przez kraje członkowskie jest konieczne do uruchomienia wypłat z unijnego Funduszu Odbudowy. Agencja S&P Global Ratings prognozuje, że dzięki wpływom z Brukseli tegoroczne tempo wzrostu gospodarczego w Polsce może być wyższe o 0,6-2,0% względem scenariusza bazowego, a w 2022 roku o 1,7-2,1%. Dodatkowe finansowanie może podwyższyć poziom polskiego PKB do 2026 roku łącznie o 3,5-8,2%.

Przed nami

   ● [FED]   Dziś inwestorzy fokusują się na dobiegającym końca posiedzeniu amerykańskiego banku centralnego. Ponieważ większość analityków jest przekonana, że Rezerwa Federalna pozostawi swoje parametry monetarne bez zmian, uwaga rynków finansowych koncentruje się na konferencji prasowej prezesa FED (o g. 20:30). Najprawdopodobniej Powell będzie się musiał zmierzyć z pytaniem, czy poprawiające się warunki gospodarcze uzasadniają rozpoczęcie procesu zaostrzenia polityki pieniężnej w USA i wycofanie z luzowania ilościowego (QE). Ekonomiści w zasadzie są zgodni co do tego, że Bank nie jest jeszcze gotowy na tego rodzaju decyzje. Taki przekaz będzie szkodził dolarowi (punkt oporu EUR/USD: 1,2115) oraz sprzyjał jego rywalom z G10 i rynków wschodzących (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5400, USD/PLN: 3,7500). Jakiekolwiek jastrzębie wskazówki od przewodniczącego FOMC będą zaskoczeniem i odskocznią dla zielonej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,2050), która zdystansuje konkurentów. Wśród nich z pewnością znalazłby się złoty (punkty oporu EUR/PLN: 4,5800, USD/PLN: 3,8000).   ● [Biden]   Drugim ważnym wydarzeniem, na które czekają jeszcze inwestorzy w najbliższych godzinach, jest nocne (o g. 3:00) wystąpienie prezydenta USA przed Kongresem. W jego trakcie Biden może przedstawić więcej szczegółów swojego planu dot. podniesienia podatków. W ubiegłym tygodniu pojawiły się przecieki o możliwym podwojeniu podatku od zysków kapitałowych dla osób zarabiających ponad milion USD rocznie.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.