Przedsiębiorcy liczą na więcej

 (poniedziałek, 26-04, 8:00)

Euroland: łączny indeks PMI dla sektora przemysłu i usług osiągnął w kwietniu najwyższy poziom od 9 miesięcy.
USA: w kwietniu aktywność w sektorach przemysłu i usług nadspodziewanie wzrosła.
Kalendarz Eko: IFO z Niemiec, zamówienia na dobra trwałe w USA oraz amerykański indeks Dallas FED dla przemysłu.

Za nami

   ● [EUR]   Końcówka tygodnia należała do wspólnej waluty. Korzystną dla niej reakcję graczy z rynku walutowego wywołała publikacja indeksów PMI, które zamiast spaść (jak sugerowały na to prognozy) ustanowiły nowe rekordy. Wstępny wynik dla sektora przemysłu Eurolandu osiągnął najwyższy poziom w historii (63,3 pkt wobec oczekiwanych 62 pkt; poprzednio 62,5), a dla usług od 8 miesięcy (50,3 pkt wobec oczekiwanych 49,1 pkt; poprzednio 49,6 pkt). Zdaniem analityków piątkowe dane świadczą o tym, że ożywienie gospodarcze w regionie przyśpiesza.   ● [PLN]   Makro-optymizm wobec ekonomicznych perspektyw strefy euro udzielił się także walutom z sąsiedniego regionu CEE, w tym złotemu (min. EUR/PLN 4,5499, USD/PLN 3,7580).   ● [USD]   Jednocześnie konkurencyjnej zielonej walucie ciążyły spekulacje, że prezes FED Jerome Powell będzie unikał rozmów nt. ograniczenia programu skupu aktywów na rozpoczynającym się dziś, dwudniowym posiedzeniu Banku. Straty dolara (EUR/USD max. 1,2117) i zyski walut EU zamortyzowały wiadomości z USA o nadspodziewanym wzroście aktywności w sektorach przemysłu i usług oraz o najwyższej od sierpnia 2006 sprzedaży nowych domów (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko).   ● [Krypto]   Gorąco było także na rynku kryptowalut. Bitcoin i spółka (m.in. ethereum i dogecoin) znalazły się w odwrocie z powodu obaw, że plan Bidena dot. podniesienia podatków od zysków kapitałowych ograniczy inwestycje w aktywa cyfrowe.

Przed nami

   ● [IFO]   Ostatni tydzień kwietnia rozpocznie się od publikacji ważnych danych z Niemiec. Już o godzinie 10:00 instytut IFO ogłosi swój wskaźnik obrazujący aktualne nastroje przedsiębiorców za Odrą. Ostatnie spadki (m/m) niemieckich indeksów ZEW oraz PMI nie nastrajają pozytywnie posiadaczy euro (punkt wsparcia EUR/USD 1,2100) i walut CEE (punkty oporu EUR/PLN: 4,5650, USD/PLN: 3,8100). Mimo to analitycy spodziewają się lepszego wyniku (97,8 pkt) w stosunku do pomiaru dokonanego w poprzednim miesiącu (96,6 pkt). Jeśli ta prognoza się sprawdzi do waluty EU poprawią swoją pozycję wyjściową w rozpoczynającym się tygodniu (punkt oporu EUR/USD 1,2130, punkty wsparcia EUR/PLN 4,5400, USD/PLN 3,7500).   ● [USA]   Po południu zobaczymy jeszcze jak w marcu kształtowały się zamówienia na dobra trwałe w USA oraz jak w kwietniu radzi sobie sektor przemysłu w Teksasie (i przyległych stanach). Wiedzy w tej drugiej sprawie dostarczy nam wskaźnik przygotowany przez okręgowy oddział Rezerwy Federalnej w Dallas.   ● [Eko-Tydzień]   Jeżeli chodzi o eko-agendę na kolejne dni to już jutro poznamy kwietniową wartość amerykańskiego indeksu zaufania konsumentów - Conference Board, w środę decyzje FED ws. stóp procentowych, w czwartek wstępny wynik PKB USA w I kw. '21, a w piątek PKB Eurolandu. W międzyczasie trzeba obowiązkowo śledzić nowe informacje z frontu epidemiologicznego.   ● [CHF]   Złoty oprócz tego czeka na czwartkowe, bardzo ważne orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej dot. kredytów frankowych. Poruszane przez TSUE zagadnienia będą dotyczyć m.in. rozliczania się banku i klienta w razie unieważnienia umowy.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.