Gdzie dwóch wyluzowanych, tam ...

 (piątek, 09-04, 8:00)

Kurs EUR/PLN najniżej od 3 marca, a USD/PLN od 4 marca.
Koronawirus w Polsce: wczoraj ogłoszono największą od początku pandemii ilość zgonów osób chorych na Covid-19 (954).
USA: w ubiegłym tygodniu liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych niespodziewanie wzrosła.
Kalendarz Eko: inflacja PPI w USA oraz wystąpienie prezesa NBP.
 

Za nami

   ● [PLN]   W czwartek złoty kontynuował swój rajd, dzięki czemu kursy EUR/PLN i USD/PLN osiągnęły najniższy poziom od początku marca. Naszej walucie pomogły publikacje protokołów Rezerwy Federalnej (więcej na ten temat w naszym wczorajszym Alercie FX24) i Europejskiego Banku Centralnego, które potwierdziły kontynuację ultra-luźnej polityki pieniężnej po obu stronach Atlantyku, szkodząc zarówno dolarowi jak i euro.   ● [Euroland, USA]   Z zapisu marcowego spotkania Rady Prezesów ECB wynika wprost, że „akomodacyjne nastawienie w polityce monetarnej pozostaje konieczne”. Z kolei prezes FED Jerome Powell przyznał wczoraj, że polityka amerykańskiego banku centralnego nie zmieni się dopóki nie pojawi się ciąg dobrych danych miesięcznych. Natomiast prezes oddziału z St. Louis James Bullard uważa, że dopóki trwa pandemia FED nie powinien nawet dyskutować o zmianach w swojej polityce. Dodatkowym obciążeniem dla zielonej waluty niespodziewany wzrost liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA (744 tys. vs prognoza 680 tys.), który przesunął punkt równowagi rynku EUR/USD lekko w stronę wspólnej waluty (max. 1,1928).   ● [NBP, MZ]   Jednocześnie na korzyść PLNa zadziałała zmiana w środowym komunikacie RPP, z którego zniknęła ocena silnego złotego jako czynnika ograniczającego ożywienie gospodarcze w naszym kraju. Zyski polskiej waluty mogły być jeszcze większe (min. EUR/PLN 4,5394, USD/PLN 3,8083) gdyby nie Ministerstwo Zdrowia RP, które poinformowało wczoraj o największej ilości nowych zgonów osób zarażonych koronawirusem od początku pandemii (954).

Przed nami

   ● [PPI USA]   Dziś zobaczymy jak w marcu kształtowały się ceny producentów w USA (o g. 14:30). Prognozowany znaczny wzrost ich dynamiki (z 2,8% r/r w II do 3,8%) może zwiększyć presję ws. zaostrzenia federalnej polityki monetarnej, co będzie sprzyjać dolarowi (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1860) i szkodzić jego rywalom z rynków wschodzących (punkty oporu EUR/PLN: 4,5800, USD/PLN: 3,8800). Niższy wyniki wskaźnika PPI przyniesie odwrotny skutek (punkty oporu EUR/USD: 1,1930; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5300, USD/PLN: 3,8000).   ● [NBP]   W dalszej części dnia (tj. o g. 15:00) posłuchamy wystąpienia prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego. W jego wypowiedzi warto zwrócić uwagę na ewentualne wzmianki odnośnie ostatniej aprecjacji złotego i jej skutków oraz na potencjalny udział NBP w przewalutowaniu frankowych kredytów hipotecznych. Mimo dobrej passy źródłem poważnych obaw PLNa pozostaje niezmiennie rozwój epidemii w Polsce.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.