Złoty płaci za statystykę, a dolary idą na infrastrukturę

 (czwartek, 1-04, 8:00)

Dolar ma za sobą najlepszy miesiąc od lipca 2019.
Biden przedstawił szczegóły wartego 2 bln USD planu gospodarczego.
USA: w marcu zatrudnienie w sektorze prywatnym wzrosło najbardziej od września 2020.
Polska: ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w marcu bardziej od prognoz.
Kalendarz Eko: indeksy PMI, ISM dla przemysłu w EU i USA oraz amerykańskie raporty Challengera i jobless claims.

Za nami

   ● [USD]   Według statystyk dolar ma za sobą najlepszy miesiąc od lipca 2019 roku. W marcu kurs EUR/USD spadł o 2,87%, osiągając wczoraj nad ranem najniższą wartość od 4 listopada 2020 (min. 1,1704). Zielona waluta zyskuje gdyż inwestorzy zakładają, że dzięki potężnym bodźcom fiskalnym i szybkiemu tempu szczepień Stany Zjednoczone znajdą się w awangardzie post-pandemicznego ożywienia. Po tym jak na początku tygodnia prezydent Biden poinformował, że 90% dorosłych Amerykanów będzie kwalifikowało się do szczepień do 19 kwietnia, wczoraj przedstawił szczegóły wartego 2 bln USD planu gospodarczego. W jego ramach proponuje inwestycje o wartości 620 mld USD w starzejącą się infrastrukturę transportową. Naprawione ma być 10 tysięcy mostów i 32 tysiące kilometrów dróg. Finansowanie projektu opiera się na podwyżce stawki podatku od firm z 21% do 28%. To ma, wg Białego Domu, pokryć koszt nowych inwestycji w ciągu 15 lat. Nowym źródłem amerykańskiego makro-optymizmu były wczorajsze wiadomości o największym od września wzroście zatrudnienia w sektorze prywatnym w marcu (ADP: 517 tys. vs prognoza 550 tys.; poprzednio 176 tys.) oraz o najwyższej od lipca 2018 aktywności gospodarczej sektora wytwórczego w rejonie Chicago w tym samym okresie (PMI: 66,3 pkt vs prognoza 60,7 pkt; poprzednio 59,5 pkt).   ● [EU]   Drożejący dolar oraz trzecia fala wirusa w Europie znów podkopały wiarę w euro oraz waluty CEE. W miesięcznym bilansie to złoty został największym przegranym marca (max. EUR/PLN 4,6807, USD/PLN 3,9835), do czego niewątpliwie przyczyniła się najgorsza w Regionie sytuacja epidemiologiczna panująca w Polsce. W środę krajowe Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 2-giej największej ilości nowych korona-zgonów od początku pandemii (653 osób). Straty naszej waluty zmniejszył nieco powrót oczekiwań na podwyżki stóp NBP (łącznie o 0,75% do końca 2022 roku), które podkręcił znacząco wyższy niż zakładano wynik polskiej inflacji CPI w marcu (3,2% r/r vs prognoza 2,9%; poprzednio 2,4%). Po korekcie (spowodowanej realizacją zysków) ostatnia sesja walutowa marca zamknęła się na poziomie: EUR/USD 1,1726, EUR/PLN 4,6339, USD/PLN 3,9516.

Przed nami
   ● 
[PLN]   Dziś otrzymamy wstępną odpowiedź na pytanie jak krajowe firmy radzą sobie z uderzeniem trzeciej fali wirusa. Wskazówek w tej sprawie dostarczy indeks PMI dla polskiego przemysłu. Wskaźnik powstaje w oparciu o miesięczną ankietę przeprowadzoną wśród kadry kierowniczej ponad 300 polskich przedsiębiorstw, w której oceniają oni zmiany zamówień, produkcji, zatrudnienia, prędkości dostaw oraz zapasów. Analitycy mając świeżo w pamięci ubiegłotygodniowe rekordy wstępnych wyników PMI dla Eurolandu są nastawieni optymistycznie i spodziewają się wzrostu indeksu dla Polski z 53,4 pkt w lutym do 55,6 pkt w marcu. Jeśli ta prognoza się sprawdzi będzie to najwyższy wynik od 7 lat. Takie wydarzenie mogłoby poprawić nadszarpnięty wizerunek naszej waluty (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6200, USD/PLN: 3,9300). W przypadku negatywnej niespodzianki od IHS Markit będzie duża szansa, że zobaczymy jeszcze tańszego złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,6800, USD/PLN: 3,9850).   ● [EUR/USD]   W dalszej części dnia poznamy wartości indeksów PMI, ISM dla przemysłu Hiszpanii, Włoch, Francji (finalny), Niemiec (finalny), całego Eurolandu (finalny) i Stanów Zjednoczonych (PMI – finalny). Próbując ustalić pozycję dolara warto skupić się na amerykańskich raportach Challengera i jobless claims. Z pierwszego dowiemy się o planowanych zwolnieniach pracowników firm z USA, a z drugiego ile osób w poprzednim tygodniu złożyło po raz pierwszy wniosek o zasiłek dla bezrobotnych za oceanem. Dobre wyniki w obu przypadkach będą zachętą do obstawienia zielonej waluty przed jutrzejszą publikacją raportu Departamentu Pracy USA (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1700) i odwrotnie (punkt oporu EUR/USD: 1,1775). 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.