Szampańskie nastroje na śmiercionośnej trzeciej fali

 (środa, 31-03, 8:00)

Komisja Europejska: nastroje w gospodarce Eurolandu są najlepsze od lutego 2020.
Bank Turcji: nowy prezes obiecał „twardą postawę monetarną”.
USA: w marcu zaufanie konsumentów jest najwyższe od roku.
Kalendarz Eko: inflacja z Polski (CPI) i Eurostatu (HICP), amerykański raport ADP oraz przemówienie Bidena.

Za nami

● [PLN] Po pięciu z rzędu spadkowych sesjach złotego, wczoraj przyszedł czas na korektę. Do realizacji zysków na rynku PLN zachęcała rekordowo niska wycena naszej waluty oraz zbliżający się koniec kwartału, który zwykle sprzyja domykaniu przez inwestorów instytucjonalnych najbardziej intratnych pozycji w celu uzyskania większych premii. Po myśli polskiej waluty (EUR/PLN min. 4,6428) była też wiadomość o najlepszych od początku pandemii nastrojach w gospodarce strefy euro. W marcu indeks Komisji Europejskiej wzrósł wzrósł z 93,4 pkt (w lutym) do 101 pkt (wobec oczekiwanych 95,9 pkt). [TRY] Klimat wokół złotego (oraz innych walut EM) podgrzewała również obietnica „twardej postawy monetarnej” złożona przez nowego prezesa banku centralnego Turcji Sahapa Kavcioglu, która zatrzymała wyprzedaż liry.● [USD] Zakres odbicia kursu USD/PLN (min. 3,9542) limitował jednak utrzymujący się wysoki popyt na dolara (EUR/USD min. 1,1704). Zainteresowanie zieloną walutą stymulował najwyższy od roku wynik indeksu zaufania amerykańskich konsumentów Conference Board w marcu (109,7 pkt vs prognoza 97 pkt; poprzednio 90,4 pkt). W efekcie dziś w nocy rynek USD/PLN pokonał punkt oporu 3,9800 (max. 3,9835).

Przed nami

● [Biden] Oczy inwestorów na wszystkich kontynentach będą dziś zwrócone na Pittsburgh (w stanie Pensylwania, USA) gdzie prezydent Joe Biden ma przedstawić szczegóły swojego planu infrastrukturalnego. Próbując ustalić azymut dla notowań FX warto skupić się na reakcji amerykańskiego rynku obligacji. Im hojniejszy będzie pakiet, tym emisja długu większa, przez co jego rentowność wyższa, a [paradoksalnie] dolar atrakcyjniejszy (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1700) i na odwrót (punkt oporu: 1,1775). Tak czy inaczej złoty oraz pozostałe waluty rynków wschodzących znajdą się na przeciwnym biegunie wobec zielonej waluty (punkty oporu EUR/PLN: 4,6800, USD/PLN: 3,9900; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6400, USD/PLN: 3,9500). ● [Makro] Zanim poznamy nową koncepcję gospodarczą Bidena GUS ogłosi wstępny wynik wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych (o g. 10:00), Eurostat poda szacunkowe dane o inflacji HICP (o g. 11:00), a firma Automatic Data Processing (ADP) poinformuje o zmianie zatrudnienia w amerykańskim sektorze prywatnym w marcu (o g. 14:15). Rynek spodziewa się wzrostów wskaźników CPI (z 2,4% r/r w II do 2,9%) i HICP (z 0,9% r/r w II do 1,3%) oraz ADP na poziomie 550 tys. (wobec 117 tys. w lutym).Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.