Chiny wychodzą na prowadzenie

 (poniedziałek, 15-03, 8:00)

PPI USA: w lutym ceny producentów wzrosły najbardziej od października 2018.
Nastroje amerykańskich konsumentów są najlepsze od roku.
Cena Bitcoina przekroczyła granicę 60 tys. USD.
Kalendarz Eko: finalne dane o inflacji w PL, amerykański indeks NY Empire State oraz przemówienie prezydenta USA.

Za nami

   ● [USA]   W piątek wydarzenia na rynkach finansowych znów rozgrywały się pod dyktando rynku obligacji w USA. Po tym jak prezydent Biden podpisał pakiet fiskalny, dochodowość amerykańskich dziesięciolatków przekroczyła poziom 1,6% (max. 1,639%), co zwiększyło atrakcyjność dolara (EUR/USD min. 1,1910). Analitycy uważają, że program Bidena w połączeniu ze stłumionym popytem konsumentów, mogą doprowadzić do skoku inflacji. Jakby na potwierdzenie tej teorii piątkowe dane Departamentu Handlu USA pokazały, że ceny producentów wzrosły w lutym najbardziej od października 2018 (2,8% r/r vs prognoza 1,7%), choć zastój na rynku pracy może utrudnić firmom przenoszenie wyższych kosztów na klientów. Rentowności amerykańskich papierów skarbowych pozostały w trendzie wzrostowym, głownie dzięki coraz lepszym perspektywom ekonomicznym w Stanach Zjednoczonych. Wg indeksu Uniwersytetu Michigan nastroje konsumentów w USA są najlepsze od roku (83 pkt w III vs prognoza 78 pkt, przy poprzednim wyniku 76,8 pkt).   ● [EZ]   Rachunek za umocnienie dolara zapłaciły waluty EU, w tym złoty (max. USD/PLN 3,8554). Pozycji EUR i PLNa broniły lepsze od oczekiwań dane o produkcji przemysłowej w strefie euro (EUR/PLN min. 4,5787 - max. 4,5916).   ● [BTC]   W weekend doszło do bezprecedensowego wydarzenia na rynku kryptowalut. Cena Bitcoina przekroczyła granicę 60 tys. USD.

Przed nami

   ● [ChRL]   Inwestorzy są pod wrażeniem nocnych danych z Chin. Rekordowy wzrost produkcji przemysłowej (35,1 % r/r w I-II vs prognoza 30%) oraz sprzedaży detalicznej na początku roku (33,8% r/r w I-II vs prognoza 32%) dowodzi, że chińska gospodarka lepiej od innych poradziła sobie z wirusem. Taki obraz sytuacji może faworyzować juana oraz jego przyjaciół z EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5600, USD/PLN: 3,8100), kosztem bezpiecznego dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,1990).   ● [USA]   Szansą dla zielonej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1910) byłaby materializacja prognozy zakładającej dalszą poprawę koniunktury gospodarczej w stanie Nowy Jork wg wskaźnika NY Empire State. Nadzieją dla dolara jest także pro-wzrostowy ton przemówienia Bidena, który przedstawi dziś szczegóły dot. wdrożenia swojego korona-planu ratunkowego dla gospodarki. W tym scenariuszu należy się liczyć z osłabieniem złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,6050, USD/PLN: 3,8600).   ● [Eko-Tydzień]   W kolejnych dniach poznamy marcową wartość indeksu ZEW, dane z USA nt. sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w lutym oraz decyzje FED ws. stóp procentowych. Nie zabraknie również ważnych wydarzeń krajowych. W środę GUS poda dane nt. zatrudnienia i wynagrodzeń w lutym oraz dot. aktualnych nastrojów konsumentów. W czwartek dowiemy się jak w lutym kształtowała się krajowa produkcja przemysłowa, a w piątek sprzedaż detaliczna. Złoty pozostaje wrażliwy na wiadomości dot. nowych korona-zachorowań w Polsce. Warto pamiętać że Ministerstwo Zdrowia publikuje codzienne raporty epidemiologiczne o g. 10:30.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.