Skutki uboczne otwarcia gospodarki wg Powella

 (piątek, 05-03, 8:00)

Prezes FED: ponowne otwarcie gospodarki może spowodować tymczasowy wzrost inflacji.
Euroland: w styczniu sprzedaż detaliczna spadła dużo bardziej od prognoz.
Knot z ECB: rosnące rentowności europejskich obligacji odzwierciedlają optymizm ws. perspektyw gospodarczych.
Kraje OPEC+ zgodziły się utrzymać produkcje ropy na dotychczasowym poziomie.
Kalendarz Eko: wystąpienie prezesa NBP, amerykański raport Departamentu Pracy (w tym NFP i stopa bezrobocia) oraz bilans handlu zagranicznego USA.

Za nami
   ● 
[Powell]   W czwartek dyrygentem wydarzeń na rynkach finansowych stał się prezes FED. Podczas webinarium zorganizowanego przez "Wall Street Journal" Jerome Powell powiedział, że ponowne otwarcie amerykańskiej gospodarki może spowodować tymczasowy wzrost inflacji. Ponadto odrzucił obawy, że niedawny wzrost rentowności obligacji stanowi kłopot dla Rezerwy Federalnej (gdyż inwestorzy podnoszą koszt kredytów, który Bank chce utrzymać na niskim poziomie). Przewodniczący FOMC przyznał co prawda, że ubiegłotygodniowa wyprzedaż długu zwróciła jego uwagę, ale ... nie spowodowała wzrostu długoterminowych stóp na tyle, żeby FED był zmuszony do zdecydowanej interwencji. Pod wpływem jego wypowiedzi dochodowość 10-letnich papierów skarbowych USA wzrosła do max. 1,582%, co podkręciło notowania dolara (EUR/USD min. 1,1949). Dodatkowym wsparciem makro dla zielonej waluty stała się niższa od oczekiwań liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych za oceanem (745 tys. vs prognoza 775 tys.).   ● [EU]   Jednocześnie kulą u nogi dla opozycyjnej wspólnej waluty i jej sąsiadów z CEE (max. EUR/PLN 4,5693, USD/PLN 3,8217) był dużo głębszy, niż zakładano spadek sprzedaży detalicznej w Eurolandzie (-6,4% r/r w I vs prognoza -1,2%). Pozycji euro bronił głos Klaasa Knota z ECB o tym, że rosnące rentowności europejskich obligacji odzwierciedlają optymizm ws. perspektyw gospodarczych.   ● [OPEC]   Z kolei straty złotego (i pozostałych walut EM) ograniczył ponad 5% wzrost cen ropy wywołany decyzją OPEC+ o utrzymaniu produkcji na dotychczasowym poziomie (podczas gdy większość analityków spodziewała się obniżenia limitów).

Przed nami
   ● 
[Raport DP]   Przysłowiowym gwoździem programu dzisiejszej sesji jest publikacja raportu Departamentu Pracy USA (o g. 14:30). Największe zainteresowanie budzą jak zazwyczaj dane nt. zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym. Analitycy spodziewają się, że amerykańska gospodarka stworzyła w lutym 182 tys. nowych miejsc pracy. Jeśli ta prognoza się sprawdzi będzie to największy wzrost od listopada 2020. Taki mini-rekord może zwiększyć nadzieje na przyśpieszenie odbudowy amerykańskiego rynku pracy, co podniosłoby jeszcze wartość dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1940) obniżając zarazem wycenę złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,5700, USD/PLN: 3,8300). W przypadku kolejnego, rozczarowującego wyniku NFP zielona waluta znajdzie się w odwrocie (punkt oporu EUR/USD: 1,2000). Można zakładać, że część uwolnionego w ten sposób kapitału trafi na rynek PLN (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5300, USD/PLN: 3,7450). Wśród pozostałych wiadomości zawartych w raporcie DP warto zwrócić uwagę na stopę bezrobocia oraz średnią płacę godzinową. Równocześnie Departament Handlu USA poda styczniowy bilans handlu zagranicznego.   ● [RPP]   W międzyczasie polecamy przysłuchiwać się konferencji prasowej prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego, poświęconej ocenie bieżącej sytuacji ekonomicznej w Polsce (początek o g. 14:00). Jego słowa pozwolą ocenić szanse na podwyżki stóp procentowych banku centralnego do końca 2022 roku, którą coraz śmielej zaczął ostatnio wyceniać rynek międzybankowy. Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.