NYT: Biden ma nowy plan za 3 bln dolarów

 (wtorek, 23-03, 8:00)

Koronawirus w Polsce: w niedzielę liczba osób hospitalizowanych z powodu COVID-19 wzrosła najbardziej od początku pandemii.
Łon (RPP): Rada powinna dalej prowadzić ekspansywną politykę pieniężną, aby odbicie gospodarcze po pandemii było jak najszybsze i dynamiczne.
USA: w lutym sprzedaż domów na rynku wtórym nadspodziewanie spadła.
Kalendarz Eko: sprzedaż nowych domów w USA oraz wystąpienia 5 polityków FED.

Za nami

   ● [TRY]   Zainteresowanie większości inwestorów skupiało się wczoraj na Turcji. Weekendowa decyzja prezydenta Erdogana o zdymisjonowaniu prezesa banku centralnego Naci'ego Agbala zrodziła obawy przed kolejnym kryzysem walutowym nad Bosforem, uderzając w lirę (USD/TRY: +8,22%) i tamtejszą giełdę (XU100: -9,79%). Rykoszetem dostało się europejskim bankom: hiszpańskiemu BBVA (-7,72%), francuskiemu BNP Paribas (-0,86%) i włoskiemu UniCredit (-1,18%), które są najbardziej zaangażowane w turecki rynek finansowy.   ● [EUR,USD]   Nie ucierpiało euro oraz jego sąsiedzi z CEE. Pomogła im korekta spadkowa rentowności amerykańskich obligacji (np. 10-letnie: min. 1,663%), która zmniejszyła atrakcyjność konkurencyjnego dolara (EUR/USD max. 1,1947). Nastroje wokół zielonej waluty pogorszył także nadspodziewany spadek (m/m) sprzedaży domów na ryku wtórnym za oceanem (6,22 mln w II vs prognoza 6,5 mln, przy wyniku 6,66 mln w I). Straty amerykańskiej waluty ograniczył news New York Times o tym, że prezydent Biden chce przeznaczyć 3 bln USD na wydatki infrastrukturalne. Podobny wpływ miał ostrożnie optymistyczny ton prezesa FED ws. ożywienia ekonomicznego w Stanach.   ● [PLN]   Zyski złotego (min. EUR/PLN 4,5838, USD/PLN 3,8429) ograniczyła wiadomość o najwyższym od początku epidemii dobowym przyroście osób hospitalizowanych z powodu COVID-19 (+1054) w naszym kraju. Dodatkowym obciążeniem dla polskiej waluty były słowa Eryka Łona z RPP o tym, że Rada powinna dalej prowadzić ekspansywną politykę pieniężną, aby odbicie gospodarcze po pandemii było jak najszybsze i dynamiczne.   ● [GBP]   Wśród G10, oprócz dolara, negatywnie wyróżnił się funt (EUR/GBP max. 0,8623, GBP/PLN min. 5,3207), który wystraszył się groźby EU dot. zablokowania eksportu korona-szczepionki firmy AstraZeneca do Wielkiej Brytanii.

Przed nami 

Patrząc na Kalendarz Eko, nie sposób nie dostrzec podobieństwa między dzisiejszą sesją, a wczorajszą.   ● [USA]   O godzinie 15:00 poznamy kolejne dane z amerykańskiego rynku nieruchomości. Tym razem dowiemy się jak w lutym kształtowa się sprzedaż nowych domów za oceanem. W międzyczasie swoje wystąpienia publiczne mają zaplanowane kolejni politycy Banku Rezerwy Federalnej (chronologicznie): prezes oddziału z St. Louis James Bullard, prezes oddziału z Atlanty Raphael Bostic, członek zarządu Lael Brainard oraz wiceprezes John Williams. Dodatkowo warto posłuchać nowych zeznań prezesa FED Jerome Powella oraz sekretarz skarbu Janet Yellen w Kongresie USA, gdzie omówią aktualną kondycję amerykańskiej gospodarki oraz wpływ stymulujących narzędzi użytych w walce z ekonomicznymi skutkami pandemii.   ● [Scenariusze]   Gołębie sygnały od amerykańskich polityków mogą spowodować odwrót dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,1950), zaś sprzedaż domów powyżej prognozowanych 875 tys. doda mu animuszu (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1870). Bez względu na to, w którą stronę podąży zielona waluta, złoty i pozostałe znaki płatnicze z EM, znajdą się na przeciwległym końcu dolarowej huśtawki (punkty oporu EUR/PLN: 4,6300, USD/PLN: 3,9000; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5800, USD/PLN: 3,8400).   ● [Jutro]   Na ekonomicznym horyzoncie widać jutrzejsze publikacje wstępnych wyników indeksów PMI dla sektorów przemysłu i usług krajów Eurolandu i USA.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.