Dolar idzie za ciosem

 (poniedziałek, 08-02, 8:00)

Rynek pracy w USA: w lutym zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrosło znacznie bardziej, niż zakładano, a stopa bezrobocia niespodziewanie spadła.
Prezes NBP: prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w obecnej kadencji RPP jest zerowe.
Ceny ropy osiągnęły najwyższy poziom od maja 2019.
Kalendarz Eko: indeks nastrojów inwestorów ze strefy euro (Sentix).

Za nami

   ● [Raport DP]   W piątek nie opadły jeszcze emocje po czwartkowym wystąpieniu prezesa FED, a już nowe wzbudził raport Departamentu Pracy USA. W lutym zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrosło znacznie bardziej, niż wskazywały na to uśrednione prognozy (379 tys. wobec oczekiwanych 182 tys.). Ponadto znacząco w górę zrewidowano wynik NFP osiągnięty w styczniu (+67 tys.). Dodatkowym źródłem optymizmu ws. sytuacji na rynku pracy w Stanach była wiadomość o niespodziewanym spadku stopy bezrobocia (z 6,3% w I do 6,2% w II). Po ogłoszeniu tych danych rentowność 10-letnich obligacji wzrosła powyżej granicy 1,6% (max. 1,613%), co zwiększyło atrakcyjność dolara (EUR/USD min. 1,1882 tj. najniżej od listopada 2020). Jego zakupy były w dużej mierze finansowane ze sprzedaży walut rynków wschodzących, wliczając złotego (max. EUR/PLN 4,5995, USD/PLN 3,8624).   ● [RPP]   Naszą walutę pogrążył komentarz prezesa NBP o tym, że prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w obecnej kadencji RPP jest zerowe. Glapiński zapewnił też, że Bank będzie kontynuował zakupy obligacji w najbliższych latach.   ● [Ropa]   Straty PLNa i innych walut EM mogły być jeszcze większe gdyby nie dalsza zwyżka cen ropy, które osiągnęły najwyższy poziom od maja 2019. Gracze z rynku naftowego dyskontowali zarówno czwartkową decyzję OPEC o utrzymaniu dotychczasowych limitów wydobycia jak również piątkowe dobre dane z rynku pracy USA. Dziś rano wartość baryłki ropy Brent przekroczyła granicę 70 USD w reakcji na wczorajszy atak dronów i pocisków rakietowych na saudyjską rafinerię w Ras Tanura, dokonany przez jemeńskich rebeliantów z ruchu Huti.

Przed nami

   ● [Sentix]   Dziś dowiemy się jakie nastroje panują wśród inwestorów w strefie euro. Źródłem informacji w tej sprawie będzie indeks Sentix. Prognozowany powrót wskaźnika na dodatnie terytorium pomoże odzyskać siły euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1950) oraz jego peryferyjnym sąsiadom (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5600, USD/PLN: 3,8200). W przypadku ujemnego wyniku waluty EU mogą pogłębić straty z zeszłego tygodnia (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1880; punkty oporu EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 3,8700).   ● [Eko tydzień]   Wśród najważniejszych wydarzeń ekonomicznych, przypadających w dalszej części tygodnia znajdą się ogłoszenie danych dot. amerykańskiej inflacji CPI i PPI w lutym oraz posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego. W międzyczasie trzeba obowiązkową śledzić rozwój sytuacji na rynku obligacji. Rentowności amerykańskich papierów dłużnych mogą jeszcze wzrosnąć gdyż w sobotę Senat USA przegłosował pakiet fiskalny Bidena w wysokości 1,9 bln USD. Projektem ustawy zajmie się teraz kontrolowana przez Demokratów Izba Reprezentantów. Ponadto nie można zapominać o koronawirusie. Dalszy wzrost dynamiki nowych zachorowań w Polsce może zwiększyć obawy przed spowolnieniem odbicia gospodarczego nad Wisłą, co mogłoby wywołać kolejną falę wyprzedaży złotego.

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.