NBP z tyłu, a PLN do tyłu

 (poniedziałek, 22-03, 8:00)

 FED nie przedłużył wygasających w marcu, łagodniejszych wymogów kapitałowych dla banków komercyjnych (SLR).
 GUS: polska sprzedaż detaliczna spadła w lutym bardziej, niż oczekiwano.
 Bank centralny Rosji nieoczekiwanie podwyższył stopy procentowe.

Za nami

   ● [FED]   Piątkowa decyzja FED o wygaszeniu ulgi kapitałowej dla banków komercyjnych (SLR) wywołała kolejną wyprzedaż amerykańskiego długu. Po jej ogłoszeniu dochodowość dziesięcioletnich obligacji USA wzrosła do max. 1,746% (tj. najwyżej od stycznia 2020), co podniosło atrakcyjność dolara (EUR/USD min. 1,1870). ● [GUS] Jednocześnie niechęć inwestorów do złotego podtrzymały piątkowe informacje z krajowej gospodarki o nadspodziewanym spadku sprzedaży detalicznej (-2,7% r/r vs prognoza -2,5%) oraz o największym od października 2016 regresie produkcji budowlano-montażowej w lutym (-16,9% r/r vs prognoza -9,5% r/r).   ● [EM]   Polskiej walucie szkodził także wzrost rozbieżności w polityce pieniężnej Narodowego Banku Polskiego i wielu innych banków centralnych krajów rynków wschodzących. Po tym jak w czwartek stopy procentowe podniosły Banki Brazylii oraz Turcji, w piątek na podobny ruch nieoczekiwanie zdecydował się Bank Rosji. Ostatecznie po niewielkiej korekcie rynek PLN zamknął się piątek o g. 21:00 na poziomie EUR/PLN 4,6148, USD/PLN 3,8762.   ● [Giełda]   Na GPW tzw. "dzień trzech wiedźm" zakończył się pokaźnymi spadkami. Główny indeks warszawskiej giełdy WIG20 stopniał o prawie 2%. Czarnym bohaterem piątkowej sesji była Jastrzębska Spółka Węglowa (-5,3%), która dzień wcześniej w wynikach za IV kw. wykazała stratę netto w wysokości 452,6 mln zł.    ● [TRY]   Dziś w nocy spektakularne straty poniosła turecka lira (w kulminacyjnym momencie kurs USD/TRY wzrósł o 14,9%), co było efektem zdymisjonowania prezesa banku centralnego Turcji przez prezydenta Erdogana w weekend. Niepokój udzielił się także innym walutom EM, w tym złotemu (max. EUR/PLN 4,6250, USD/PLN 3,8946).

Przed nami

   ● [Kalendarz Eko]   Początek tygodnia przeniesie dane z USA o sprzedaży domów na rynku wtórnym oraz kilka wystąpień polityków Banku Rezerwy Federalnej. Jako pierwszy głos zabierze przewodniczący FOMC Jerome Powell, a w dalszej kolejności prezesi oddziałów z Richmond (Tom Barkin) i San Francisco (Mary Daly), a potem członek zarządu Randal K. Quarles.   ● [Scenariusze]   Nowe zapewnienia z FED o utrzymaniu akomodacyjnej polityki pieniężnej przez bardzo długi czas mogą zaszkodzić dolarowi, na czym skorzystają jego rywale z G10 (punkt oporu EUR/USD: 1,1940) oraz z rynków wschodzących (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6100, USD/PLN: 3,8600). Szansą dla zielonej waluty będą kolejne dobre wyniki z amerykańskiego sektora nieruchomości, który jest beneficjentem niskich stóp procentowych za oceanem (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1870). W przypadku materializacji pro-dolarowego scenariusza należy się liczyć z osłabieniem złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,6300, USD/PLN: 3,9000).   ● [Kolejne dni]   Najważniejszym wydarzeniem makro rozpoczynającego się tygodnia będzie publikacja wstępnych wyników indeksów PMI dot. Eurolandu i Stanów Zjednoczonych, która odbędzie się w środę. W międzyczasie trzeba obowiązkowo śledzić raporty epidemiologiczne z Europy, w tym z Polski, gdyż od pewnego czasu to właśnie one bardzo negatywnie rzutują na notowania walut spod znaku EU.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.