NBP między wierszami

 (piątek, 12-03, 8:00)

W najbliższym kwartale ECB zwiększy tempo zakupów obligacji w ramach programu PEPP.
USA: w ubiegłym tygodniu liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych była najniższa od 4 miesięcy.
Koronawirus w Polsce: wczoraj zaraportowano ponad 21 tys. wykrytych nowych przypadków zachorowań na Covid-19.
Kalendarz Eko: produkcja przemysłowa w Eurolandzie, inflacja PPI w USA oraz amerykański indeks nastrojów konsumentów Uniwersytetu Michigan.

Za nami

   ● [ECB]   Wczorajsza sesja rozgrywała się wokół najnowszych decyzji Europejskiego Banku Centralnego. W odpowiedzi na obawy rynku przed dalszym wzrostem kosztu obsługi długu w Eurolandzie Rada Prezesów ustaliła, że przez następny kwartał zakupy obligacji w ramach programu PEPP będą prowadzone w znacznie szybszym tempie. Ta decyzja uspokoiła inwestorów. Pod jej wpływem dochodowość 10-letnich budów spadła do min. -0,359%, co zmniejszyło atrakcyjność euro (EUR/USD min. 1,1928). ● [USD] Jednocześnie za konkurencyjnym dolarem przemawiała najniższa od listopada liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA (712 tys. vs prognoza 725 tys.), która zatrzymała dochodowość amerykańskich dziesięciolatków powyżej 1,5%. Podobny wpływ miało podpisanie przez prezydenta Bidena pakietu gospodarczego wartego 1,9 bln USD.   ● [PLN]   Wobec solidarnego spadku rentowności polskich obligacji 10-letnich (do min. 1,439%) na przegranym polu obok euro znalazł się złoty (max. EUR/PLN 4,5977, USD/PLN 3,8498). Sporym obciążeniem dla polskiego pieniądza był wczorajszy raport Ministerstwa Zdrowia RP, w którym resort poinformował o wykryciu ponad 21 tys. nowych przypadków zachorowań na Covid-19 w naszym kraju (najwięcej od listopada). Złotemu zaszkodził także komunikat NBP, w którym poinformowano, że Bank „rozważa modyfikację sposobu prowadzenia strukturalnych operacji otwartego rynku, w tym poprzez zwiększenie elastyczności i częstotliwości przetargów” (czytaj między wierszami: rozważa zwiększenie skupu obligacji).

Przed nami

Dzisiejszy dzień przyniesie bardzo ważne dane z Eurolandu oraz ze Stanów Zjednoczonych.   ● [EZ]   O godzinie 11:00 Eurostat ogłosi styczniowy wynik produkcji przemysłowej. Analitycy oczekują jej wzrostu z -1,6% (w grudniu) do 0,3% m/m, co może podbudować wspólną walutą (punkt oporu EUR/USD: 1,1990) oraz jej unijnych sąsiadów (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5600, USD/PLN: 3,8100).   ● [USA]   W drugiej części dnia dowiemy się jak w lutym kształtowały się ceny producentów w USA (o g. 14:30) oraz poznamy aktualne nastroje amerykańskich konsumentów (indeks Uniwersytetu Michigan o g. 16:00). Prognozowany wzrost wskaźników PPI oraz UM może zwiększyć zainteresowanie dolarem (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1920), kosztem jego rywali z G10 i z rynków wschodzących (punkty oporu EUR/PLN: 4,6050, USD/PLN: 3,8500).   ● [GPW]   Gracze z warszawskiej giełdy czekają dodatkowo na publikacje raportów finansowych dwóch spółek z indeksu WIG20: Dino Polska oraz Lotosu.  Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.