Déjà vu złotego

 (wtorek, 09-02, 8:00)

Łon (RPP): do końca kadencji obecnej Rady nie będzie potrzeby podwyżek stóp NBP.
Kurs EUR/PLN najwyżej od 31 grudnia, a USD/PLN od 4 listopada. 
Sentix: w marcu nastroje inwestorów w strefie euro poprawiły się bardziej, niż zakładano.
Kalendarz Eko: finalne dane nt. PKB Eurolandu w IV kw. 2020, głosowanie w Izbie Reprezentantów nad pakietem fiskalnym Bidena oraz inflacja w Chinach.

Za nami

Nowy tydzień rozpoczął się na rynku walutowym tak, jak zakończył się poprzedni, czyli od umocnienia dolara oraz osłabienia euro i złotego.   ● [USD]   Zielona waluta wciąż przyciągała inwestorów relatywnie wysoką stopą zwrotu oferowaną przez amerykańskie obligacje. Dochodowość 10-letnich papierów skarbowych USA utrzymywała się wczoraj w okolicy 1,6%, po tym jak Senat przegłosował w weekend pakiet fiskalny Bidena. Zniżce kursu EUR/USD (min. 1,1836) sprzyjała opinia amerykańskiej sekretarz handlu USA Giny Raimondo, która uważa, że silny dolar jest „dobry dla Ameryki”.   ● [EUR]   Jednocześnie konkurencyjnej wspólnej walucie zaszkodził nieoczekiwany spadek produkcji przemysłowej w Niemczech (-2,5% m/m w I vs prognoza 0,2%; poprzednio 1,9%).   ● [PLN]   Natomiast złotemu ciążył kolejny głos z RPP, ucinający spekulacje nt. możliwości podniesienia jego oprocentowania (EUR/PLN max. 4,6040 tj. najwyżej od 31 grudnia, USD/PLN max. 3,8853 tj. najwyżej od 4 listopada). Piątkową opinię Adama Glapińskiego podzielił wczoraj Eryk Łon, który powiedział, że do końca kadencji obecnej Rady nie będzie potrzeby podwyżek stóp NBP. Straty euro i walut CEE zamortyzowała nieco wiadomość o nadspodziewanej poprawie nastrojów inwestorów w strefie euro (Sentix: 5 pkt w III vs prognoza 1,9 pkt; przy poprzednim wyniku -0,2 pkt).

Przed nami

   ● [EZ]   W dzisiejszym kalendarzu makroekonomicznym znajdują się jedynie finalne dane nt. PKB Eurolandu za IV kwartał 2020. Rynek spodziewa się jego spadku o -0,6% w ujęciu kwartalnym i -5% w ujęciu rocznym. Niespodzianka in plus podreperuje konto euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1885) i walut CEE (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5800, USD/PLN: 3,8400) , zaś głębszy regres zwiększy ich debet (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1830; punkty oporu EUR/PLN: 4,6050, USD/PLN: 3,8900).   ● [USA]   Po południu warto nasłuchiwać wiadomości z Waszyngtonu. W Izbie Reprezentantów odbędzie się głosowanie nad proponowanym przez Bidena pakietem fiskalnym o wartości 1,9 bln USD. W przypadku zdobycia poparcia większości członków Izby (Demokraci mają w niej większość) ustawa trafi do podpisu na biurko prezydenta. Projekt przewiduje m.in. kolejną transzę bezpośrednich transferów pieniężnych dla dorosłych Amerykanów w wysokości 1400 USD, a także dodatkowe środki z budżetu na finansowanie kampanii szczepień, lekarstw i usług medycznych związanych z pandemią.   ● [Chiny]   Na horyzoncie widać już nocne publikacje danych z Chin dot. inflacji CPI i PPI.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.