Bliżej krawędzi

 (piątek, 19-03, 8:00)

Kurs EUR/PLN osiągnął najwyższy poziom od października 2020, a GBP/PLN od czerwca 2016.
GUS: polska produkcja przemysłowa wzrosła w lutym mniej, niż oczekiwano.
USA: w marcu aktywność w regionie środkowo-atlantyckim jest najwyższa od 1973.
Kalendarz Eko: krajowa sprzedaż detaliczna oraz decyzja Fitch ws. ratingu Polski.

Za nami

   ● [PLN]   Podczas wczorajszej sesji kurs EUR/PLN osiągnął najwyższy poziom od października 2020 i do pandemicznego szczytu brakuje mu już tylko niecałe 2 grosze (max. 4,6287). Anty-złotówkowe nastroje wzmocnił niższy od oczekiwań wynik polskiej produkcji przemysłowej w lutym (2,7% r/r vs prognoza 3,9%). Kolejnym zmartwieniem dla PLNa był wczorajszy raport Ministerstwa Zdrowia RP, w którym resort zaraportował 2-gą największą ilość wykrytych nowych korona-zachorowań od początku pandemii (27 278 osób). Dodatkowym obciążeniem dla naszej waluty i jej kuzynów spod znaku EM był najgłębszy od września spadek ceny ropy (Brent: -6,94%, Crude: -7,12%), związany z obawami o krótkoterminowy popyt na ten surowiec.   ● [USD]   Pieniądzom z rynków wschodzących zaszkodziły także dalej rosnące rentowności amerykańskich obligacji (10-letnie max. 1,749%), które faworyzowały konkurencyjnego dolara (USD/PLN max. 3,8850). Kurs EUR/USD zbliżył się do granicy 1,1900 (min. 1,1902) po wiadomości o najwyższej od kwietnia 1973 aktywności produkcyjnej w regionie środkowo-atlantyckim USA (indeks FED z Filadelfii: 51,8 pkt w III vs prognoza 23 pkt), co sygnalizuje przyspieszenie ożywienia za oceanem. Zakres umocnienia zielonej waluty limitował niespodziewany tygodniowy wzrost nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w Stanach (770 tys. vs prognoza 700 tys.; poprzednio 725 tys.). Z kolei straty walut EU ograniczył komunikat Europejskiej Agencji Leków, w którym poinformowano, że korona-szczepionka firmy AstraZeneca jest "bezpieczna i skuteczna".

Przed nami

   ● [PLN]   Dzisiejszy dzień przyniesie kolejne ważne informacje z polskiej gospodarki. Tym razem Główny Urząd Statystyczny opublikuje dane o sprzedaży detalicznej w lutym. Analitycy spodziewają się piątego miesiąca spadku z rzędu, co może zmartwić złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,6300, USD/PLN: 3,8900). W przypadku pozytywnej niespodzianki nasza waluta może odrobić część strat poniesionych w tym tygodniu (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5900, USD/PLN: 3,8300). Na agendzie PLNa jest dziś jeszcze decyzja Fitch ws. oceny wiarygodności kredytowej Polski. W ostatnią środę agencja podwyższyła swoją prognozę dot. PKB Polski na 2021 z 3,3% do 4,1% oraz obniżyła na 2022 z 5,1% do 4,7%, co może sugerować utrzymanie ratingu i jego perspektyw bez zmian (tj. A – z perspektywą stabilną).   ● [USA-ChRL]   Złoty oraz inne waluty rynków wschodzących czekają także na wiadomości z Alaski, gdzie odbywa się pierwszy od czasu zmiany warty w Białym Domu szczyt wysokich rangą urzędników USA i ChRL. Pierwsze informacje nie napawają optymizmem, gdyż Amerykanie chcą rozmawiać o sytuacji w Xinjiangu, Hongkongu i na Tajwanie, zaś Chińczycy sprzeciwiają się zagranicznej ingerencji w ich wewnętrzne sprawy.   ● [EUR/USD]   Wobec braku publikacji makro z Eurolandu oraz ze Stanów Zjednoczonych, kierunek wędrówki dla popularnego eurodolara może zasugerować rynek obligacji. Dalszy wzrost krzywej rentowności amerykańskich papierów skarbowych na długim końcu będzie premiował dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1900), ale zatrzymać go może ewentualna realizacja zysków (punkt oporu EUR/USD: 1,1950).Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.