Złoty na mieliźnie

(poniedziałek, 29-03, 8:00)

Niemcy: w marcu nastoje przedsiębiorców są najlepsze od prawie 2-ch lat.
Koronawirus w Polsce: w piątek odnotowano kolejny rekord nowych zakażeń Covid-19 (35 143 osób).
Kanał Sueski: blokujący go tankowiec został prawie całkowicie zepchnięty z mielizny.
Kalendarz Eko: amerykański indeks Dallas FED dla przemysłu oraz wystąpienie członka zarządu FED Christophera Wallera.

Za nami

[EUR] Końcówka tygodnia przyniosła wyhamowanie trendu spadkowego euro, wywołanego uderzeniem 3-fali wirusa. Nastroje wokół wspólnej waluty poprawiła wiadomość o najlepszych od czerwca 2019 nastrojach niemieckich przedsiębiorców. W marcu indeks IFO wzrósł z 92,7 pkt (w lutym) do 96,6 pkt, wobec oczekiwanych 93,2 pkt. Prezes Instytutu Clemens Fuest powiedział, że „mimo iż mamy do czynienia z rosnącą liczbą infekcji, niemiecka gospodarka zaczęła wiosnę z wielką pewnością [siebie]”. ● [USD] Jednocześnie dolara zdeprymował (EUR/USD max. 1,1805) niespodziewany spadek amerykańskiego wskaźnika inflacji PCE core w lutym (z 1,5% r/r w I do 1,4%, przy prognozie 1,5%). ● [PLN] Mimo optymistycznych IFOrmacji zza Odry oraz spadku zainteresowania zieloną walutą, złoty pozostał w defensywie (max. EUR/PLN 4,6508, USD/PLN 3,9503). Polskiej walucie ciążył kolejny, smutny rekord nowych zachorowań na Covid-19 w naszym kraju (35 143 osób). ● [KS] Oprócz ekspansji wirusa nad Wisłą, na PLNa i jego ziomków z EM negatywnie oddziaływał przedłużający się kryzys ekonomiczny, spowodowany blokadą kanału Sueskiego, którym transportowanych jest ok 15% towarów światowego handlu. Dopiero dzisiaj nad ranem agencja transportowa Inchcape Shipping poinformowała, że blokujący go tankowiec został prawie całkowicie zepchnięty z mielizny.

Przed nami

[Eko-tydzień] W Wielkim Tygodniu na czoło wysuwają się informacje z gospodarki amerykańskiej. Już dziś dowiemy się jak we wrześniu zmieniła się aktywność produkcyjna w Teksasie i w dwóch przyległych stanach USA (tj. w jedenastym okręgu Federalnej Rezerwy). Wiedzy w tej sprawie dostarczy nam wskaźnik oddziału FED z Dallas. Jutro poznamy również aktualny poziom zaufania amerykańskich konsumentów. W kolejnych dniach czekają nas jeszcze publikacje raportu ADP oraz indeksów ISM. Finalnym akordem tygodnia będzie piątkowy raport Departamentu Pracy. ● [Scenariusze] W przypadku dobrych eko-wyników dolar może znów odskoczyć swoim europejskim rywalom (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1760; punkty oporu EUR/PLN: 4,6500, USD/PLN: 3,9500), zaś w razie makro-zawodu dystans między nimi się zmniejszy (punkt oporu EUR/USD: 1,1810; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 3,9000). W najbliższych dniach nie zabraknie również ważnych publikacji z Polski. W środę GUS ogłosi wstępną wartość wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w marcu, w czwartek firma IHS Markit poda wynik indeksu PMI dla polskiego sektora przemysłu w analogicznym okresie. Waluty EU, a w szczególności złoty, pozostają też wyczulone na nowe wiadomości z europejskiego frontu epidemiologicznego


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.