Z deszczu pod rynnę

 (wtorek, 30-03, 8:00)

Niemcy: Merkel rozważa wprowadzenie godziny policyjnej w niektórych zachodnich landach.
Kurs EUR/PLN najwyżej od marca 2009 roku.
Margin Call funduszu hedgingowego Archegos Capital Management.
Kalendarz Eko: wskaźnik nastrojów w gospodarce strefy euro, niemiecka inflacja CPI, amerykański indeks zaufania konsumentów oraz wystąpienia 3 polityków FED.

Za nami

Nowy tydzień rozpoczął się na rynku walutowym od osłabienia euro i złotego, a także od umocnienia dolara. ● [EU] Posiadacze walut EU martwili się możliwym zaostrzeniem korona-restrykcji na Starym Kontynencie. W niedzielę Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała, że jest niezadowolona z postępowania niektórych krajów związkowych w walce z pandemią i rozważa wprowadzenie godziny policyjnej w części landów sąsiadujących z Francją. Z kolei władze Paryża zastanawiają się nad wprowadzeniem dodatkowych obostrzeń, gdyż postępująca liczba zachorowań grozi utratą wydolności szpitali. W koszyku CEE znów największe straty poniósł złoty (max. EUR/PLN 4,6807 tj. najwyżej od marca 2009, USD/PLN 3,9745 tj. najwyżej od 10 lipca 2020). Pogrążają go m.in. najgorsza sytuacja epidemiologiczna w Regionie, najbardziej gołębi bank centralny oraz niepewny wynik kwietniowego posiedzenia Sądu Najwyższego RP ws. kredytów frankowych. ● [USD] Jednocześnie bezkonkurencyjny dolar korzystał ze statusu bezpiecznej waluty, gdyż na rynku wzrosły obawy o potencjalne skutki niewypłacalności funduszu hedgingowego Archegos Capital Management, który nie wywiązał się z wezwań do uzupełnienia depozytu zabezpieczającego. Nomura poinformował wczoraj, że szacowane straty na tym kliencie mogą wynieść ok 2 mld USD, przez co akcje banku stopniały ponad 15%. Do wczorajszych sukcesów zielonej waluty (EUR/USD min. 1,1741) znacząco przyczynił się także wzrost rentowności amerykańskich obligacji (10-letnie: max. 1,753%). 

Przed nami

Dziś zobaczymy jak kształtują się nastroje w gospodarce Eurolandu oraz poznamy aktualne nastroje amerykańskich konsumentów. ● [KE] Jako pierwsze światło dzienne ujrzą dane Komisji Europejskiej, która o godzinie 11:00 opublikuje bieżącą wartość indeksów prognozujących kierunek i tempo rozwoju gospodarczego strefy euro. Mimo trzeciej fali wirusa i zaostrzenia korona-blokad w EU analitycy spodziewają się poprawy perspektyw ekonomicznych, co może podbudować euro (punkt oporu EUR/USD: 1,1810) oraz jego sąsiadów z CEE (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6300, USD/PLN: 3,9250).● [CB] Z kolei po południu organizacja badawcza Conference Board przedstawi aktualny poziom indeksu zaufania amerykańskich konsumentów. Jego spodziewana poprawa podtrzyma hegemonię dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1740). W tym scenariuszu należy się liczyć z jeszcze tańszym złotym (punkty oporu EUR/PLN: 4,6800, USD/PLN: 3,9800). ● [Pozostałe wydarzenia] W międzyczasie Destatis poda wrześniowy wynik niemieckiej inflacji CPI, a agencje S&P/Case-Shiller oraz FHFA ogłoszą swoje indeksy cen domów i nieruchomości w USA. Warto także posłuchać dzisiejszych wystąpień publicznych polityków Banku Rezerwy Federalnej: członka zarządu Randala K. Quarlesa, prezesa oddziału FED z Atlanty Raphaela Bostica oraz wiceprzewodniczącego FOMC Johna Williamsa.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.