Szczepienia: Amerykanie dystansują resztę świata

(piątek, 26-03, 8:00)

Kurs EUR/PLN najwyżej od kwietnia 2009, a USD/PLN od 4 listopada 2020.
Koronawirus w Polsce: wczoraj zgłoszono kolejny dobowy rekord nowych, potwierdzonych przypadków zachorowań na Covid-19 (34 151 osób).
USA: w ubiegłym tygodniu liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych była najniższa od 4 miesięcy.
Kalendarz Eko: IFO z Niemiec oraz inflacja PCE core z USA.

Za nami

   ● [PL]   W czwartek kurs EUR/PLN osiągnął najwyższy poziom od kwietnia 2009 (max. 4,6477). Polska waluta pozostawała w odwrocie z powodu obaw, że pogarszająca się sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju opóźni ożywienie gospodarcze nad Wisłą (USD/PLN max. 3,9467). Wczoraj Ministerstwo Zdrowia RP drugi dzień z rzędu podało rekordową ilość wykrytych, nowych korona-zachorowań (34 151 osób), a premier Morawiecki ogłosił kolejne ograniczenia antypandemiczne. Analitycy w większości uważają, że najnowsze blokady wprowadzane w krajach EU tylko pogłębią rozbieżność perspektyw gospodarczych Europy i Stanów Zjednoczonych.   ● [US]   O rosnącej przewadze USA świadczy wczorajszy raport jobless claims, który pokazał, że w ubiegłym tygodniu za oceanem liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek była najniższa od początku pandemii (684 tys. vs prognoza 730 tys.). Dodatkowym źródłem amerykańskiego makro-optymizmu były (lepsze niż zakładano) finalne dane nt. PKB w IV kw. 2020 (4,3% p.a. vs prognoza 4,1% p.a.). Pod wpływem tych publikacji kurs EUR/USD sforsował punkt wsparcia 1,1800 (min. 1,1761 tj. najniżej od listopada 2020). Paliwem dla dolara były też słowa Bidena o tym, że podwoił swój plan 100 mln (do 200 mln) szczepień na pierwsze 100 dni prezydentury, po tym jak pierwotny cel został zrealizowany 42 dni przed terminem.

Przed nami

Koniec tygodnia przyniesie publikacje ważnych danych z Niemiec i USA.   ● [DE]   Już o godzinie 10:00 Instytut Badań nad Gospodarką z Monachium ogłosi swój wskaźnik, który obrazuje aktualne nastroje przedsiębiorców za Odrą. Dobrym prognostykiem dla IFO i walut europejskich (punkt oporu EUR/USD: 1,1800; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,6000, USD/PLN: 3,9000) są ostatnie rekordy indeksów ZEW (max. od IX' 2020) oraz przemysłowego wskaźnika PMI (max. od 1996).   ● [USA]   W drugiej części dnia amerykańska administracja poda wynik indeksu PCE core w lutym, która jest miarą inflacji szczególnie cenioną przez polityków FED. Wzrost cen bazowych powyżej prognozowanych 1,5% r/r zagra na korzyść na dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1760) i przeciw walutom EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,6500, USD/PLN: 3,9500). Spośród pozostałych eko-wiadomości z największej gospodarki świata jeszcze dziś zobaczymy jak kształtowały się wydatki i dochody Amerykanów w lutym oraz poznamy finalną wartość indeksu nastrojów konsumentów Uniwersytetu Michigan w marcu. Niezależnie od napływających danych makro, waluty EU pozostają zakładnikami nowych informacji z frontu epidemiologicznego.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.