Pacyfiści górą

 (czwartek, 04-03, 8:00)

Bloomberg: ECB nie widzi potrzeby wykonywania drastycznych działań na europejskim rynku długu.
USA: luty przyniósł mniejsze zatrudnienie w sektorze prywatnym (wg ADP).
Koronawirus w Polsce: wczoraj zaraportowano największą od 27 listopada liczbę wykrytych nowych przypadków zachorowań na Covid-19.
Kalendarz Eko: sprzedaż detaliczna z EZ, amerykańskie raporty Challengera i jobless claims, wystąpienie prezesa FED i szczyt OPEC+.


Za nami
   ● [ECB]   Motywem przewodnim wczorajszej sesji walutowej stał się news Bloomberga o tym, że politycy ECB nie widzą potrzeby wykonywania drastycznych działań mających na celu ograniczenie wzrostu rentowności obligacji europejskich. Pod wpływem tych doniesień kurs EUR/USD powrócił powyżej granicy 1,2100 (max. 1,2113). Na korzyść euro inwestorzy odebrali również wiadomość o pierwszym od lipca 2019 braku deflacji w cenach producentów z Eurolandu (PPI: 0% r/r w I vs prognoza -0,2%; poprzednio: -1,1%). Kolejnym powodem do optymizmu wobec wspólnej waluty był niespodziewany wzrost indeksu PMI dla sektora usług strefy euro w lutym (z 45,4 pkt do 45,7 pkt, podczas gdy wstępne dane wskazywały na spadek do 44,7 pkt).   ● [ADP]   Jednocześnie obciążeniem dla konkurencyjnego dolara był dużo mniejszy, niż zakładano wzrost zatrudnienia w sektorze prywatnym w Stanach (ADP: 117 w II tys. vs prognoza 177 tys.) oraz niższy od oczekiwań wynik indeksu ISM dla sektora usług USA (55,3 pkt w II vs prognoza 58,7 pkt). Straty zielonej waluty zredukowała solidna zwyżka rentowności amerykańskich obligacji (np. 10-letnie: max. 1,491%).   ● [PL]   Wyprzedaż długu USA oraz najwyższa od 27 listopada liczba nowych korona-zachorowań w Polsce (15 698 osób) odwróciły inwestorów od złotego (max. EUR/PLN 4,5531, USD/PLN 3,7774). Straty naszej waluty amortyzował mniej pesymistyczny ton komunikatu z zakończonego wczoraj posiedzenia RPP oraz wzrostowa rewizja prognoz NBP dot. PKB i inflacji. Po zaprezentowaniu projekcji rynek (WIBOR3M) znacząco zwiększył wycenę podwyżki stóp procentowych do końca 2022 roku.

Przed nami

Dziś w kalendarzu ekonomicznym na największą uwagę zasługują dane z amerykańskiego rynku pracy oraz publiczne wystąpienie prezesa FED.   ● [Makro]   Przystawką przed jutrzejszymi payrolls'ami będzie ogłoszenie raportu Challengera (informującego m.in. o planowanych zwolnieniach pracowników amerykańskich firm) oraz cotygodniowa liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w Stanach. Gorsze wyniki mogą zachęcić do gry na niski NFP (punkt oporu EUR/USD: 1,2115), co będzie szkodzić dolarowi i sprzyjać jego rywalom z G10 i EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5300, USD/PLN: 3,7450). Zielona waluta mogłaby zyskać (a złoty stracić) gdyby Jerome Powell podtrzymał swoje neutralne stanowisko ws. rosnących rentowności obligacji (punkt wsparcia EUR/USD: 1,2040; punkty oporu EUR/PLN: 4,5550, USD/PLN: 3,8000). Dodatkowym czynnikiem mogącym osłabić PLNa i inne waluty EU jest materializacja prognozy spadku sprzedaży detalicznej w strefie euro.   ● [OPEC]   Inwestorzy czekają także na ustalenia z dzisiejszego spotkania OPEC+. W jego trakcie producenci ropy mają dyskutować nad zwiększeniem wydobycia od kwietnia.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.