Długi cień Rezerwy Federalnej

 (środa, 17-03, 8:00)

ZEW: w marcu oczekiwania niemieckich analityków i inwestorów ws. sytuacji ekonomicznej w Niemczech są największe od września 2020.
USA: w lutym odnotowano nadspodziewany spadek sprzedaży detalicznej oraz nieoczekiwany regres produkcji przemysłowej.
Polska: w styczniu padł rekord nadwyżki na rachunku obrotów bieżących.
Kalendarz Eko: dane z PL nt. zatrudnienia i wynagrodzeń, krajowe wskaźniki BWUK i WWUK oraz posiedzenie FED.

Za nami

   ● [EUR/USD]   Wczorajsza sesja na rynku EUR/USD rozgrywała się na przekór makro-logice. Mimo, że w marcu niemiecki indeks nastojów ekonomicznych (ZEW: 76,6 pkt vs prognoza 73,9; poprzednio 71,2) osiągnął najwyższy poziom od września i drugą najwyższą wartość od 2000 roku, euro zyskało do dolara ledwie 0,2 centa (max. 1,1952). Z kolei po wiadomościach z USA o nadspodziewanym spadku sprzedaży detalicznej (-3% m/m vs prognoza 0,5%) oraz nieoczekiwanym regresie produkcji przemysłowej w lutym (-2,2% m/m vs prognoza 0,3%) zielona waluta zaczęła się umacniać (EUR/USD min. 1,1882). Winą za rozczarowujące wyniki zza oceanu analitycy obarczyli mroźną pogodę oraz przerwę w dostawie rządowego wsparcia.   ● [PLN]   Jednocześnie obciążeniem dla walut EU (w tym dla złotego) była poniedziałkowa decyzja wielu europejskich krajów o zawieszeniu stosowania wakcyny firmy AstraZeneca, co niewątpliwie spowolni proces szczepień w Europie i może opóźnić ożywienie ekonomiczne w regionie. Wg ekonomistów niemieckiego Comerzbanku jeśli stałoby się tak, że Europejska Agencja Leków wycofałaby zgodę na użytkowanie wyżej wspominanego preparatu to moment, w którym Niemcy osiągnęłyby odporność stadną, mógłby opóźnić się nawet o dwa miesiące. Straty naszej waluty (max. EUR/PLN 4,6007, USD/PLN 3,8674) limitowała rekordowa nadwyżka na rachunku bieżącym Polski w styczniu (3258 mln EUR vs prognoza 2600 mln, przy grudniowym wyniku 430 mln).

Przed nami

   ● [FED]   Dziś w centrum uwagi znajdzie się amerykański bank centralny, który wieczorem zakończy swoje posiedzenie poświęcone polityce pieniężnej USA. Podobnie jak to było w przypadku ECB, analitycy zastanawiają się czy FED podejmie jakieś działania aby przeciwdziałać rosnącym rentownościom amerykańskich obligacji, które od jego ostatniego posiedzenia wzrosły ok 60 punktów bazowych. W tym kontekście szczególne zainteresowanie budzi stanowisko FED ws. wygasającego w marcu złagodzenia wymogów wobec banków komercyjnych w zakresie płynności (SLR). Wg wielu analityków to właśnie perspektywa ponownego zaostrzenia regulacji FED była jednym z powodów ostatniej wyprzedaży obligacji.   ● [Scenariusze]   Stąd ew. przedłużenie łagodnego podejścia do SLR'a może przywrócić popyt na amerykański dług, co obniży jego dochodowość. W tym scenariuszu atrakcyjność dolara spadnie (punkt oporu EUR/USD: 1,1960), na czym skorzystają jego rywale z rynków wschodzących (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5700, USD/PLN: 3,8400). Zielona waluta liczy, że nowe projekcje stóp FOMC potwierdzą odległy termin pierwszej podwyżki przed końcem 2023 roku (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1880). Taka percepcja może szkodzić walutom EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,6050, USD/PLN: 3,8700).   ● [PL]   Przed decyzjami FED złoty zdąży jeszcze poznać dane GUS nt. przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzeń w lutym oraz aktualnych nastrojów konsumentów. Lepsze od prognoz wyniki poprawią jego pozycję wyjściową, zaś słabsze ją pogorszą.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.