Rynek stawia na zielone

  (piątek, 23-04, 8:00)

USA: w ubiegłym tygodniu liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych była najniższa od początku pandemii.
GUS: w marcu polska sprzedaż detaliczna wzrosła najbardziej od kwietnia 2011.
Prezes ECB: podczas wczorajszego posiedzenia nie rozmawiano nt. zmniejszenia programu skupu aktywów
Kalendarz Eko: wstępne wyniki indeksów PMI dla Eurolandu i USA oraz sprzedaż nowych domów za oceanem.

Za nami 

   ● [USD]   Wygranym wczorajszego rozdania na rynku walutowym był dolar. Kluczowym atutem zielonej waluty stała się najniższa od początku pandemii liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek w USA (547 tys. vs prognoza 625 tys.). Sprzymierzeńcem dolara został Biden, który zrealizował swój plan wykonania 200 mln szczepień w ciągu pierwszych 100 dni prezydentury.   ● [GBP, EUR]   Największymi przegranymi ostatniej rozgrywki były niewątpliwie waluty europejskie, z funtem na czele (GBP/USD min. 1,3829, EUR/GBP max. 0,8699). Szczęście nie dopisywało także euro. Wspólnej walucie ciążyła wypowiedź prezes ECB Christine Lagarde, która oznajmiła, że podczas wczorajszego posiedzenia nie rozmawiano nt. zmniejszenia programu skupu aktywów.   ● [PLN]   Pozycji złotego broniły wiadomości gospodarcze o najwyższym od 2011 roku skoku krajowej sprzedaży detalicznej w marcu (17,1% r/r vs prognoza 10,9%) oraz o poprawie nastrojów polskich konsumentów w kwietniu. Przegrana walut EU (max. EUR/PLN 4,5699, USD/PLN 3,8051) i zyski dolara (EUR/USD min. 1,1993) mogły być większe, gdyby nie najniższa od sierpnia 2020 roku sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA (6,01 mln w III vs prognoza 6,18 mln).   ● [Giełda]   Zmartwieniem inwestorów z Wall Street były doniesienia Bloomberga o tym, że prezydent USA planuje podnieść podatek od zysków kapitałowych z 20% do 39,6%.

Przed nami

   ● [PMI]   Koniec tygodnia przyniesie publikacje wstępnych wyników indeksów PMI dla przemysłu i usług w Eurolandzie oraz w USA. Analitycy spodziewają się ich spadku w strefie euro oraz wzrostu w Stanach Zjednoczonych (w stosunku do poprzedniego miesiąca). Za takim wariantem przemawiają nierównomierne tempo szczepień w krajach unii monetarnej oraz niedawne otwarcie gospodarki amerykańskiej.   ● [Scenariusze]   Jak się łatwo domyślić materializacja tych prognoz będzie rzutować negatywnie na wycenę walut EU (punkty oporu EUR/PLN: 4,5700, USD/PLN: 3,8100) oraz pozytywnie na dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,1980). Amerykańska waluta liczy także na oczekiwany wzrost sprzedaży nowych domów za oceanem w marcu. Jeśli jednak powtórzy się wczorajszy, dość przewrotny scenariusz to bezpieczny dolar może się osłabić (punkt oporu EUR/USD 1,2085), a „wschodzący” złoty zyskać (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,5400, USD/PLN: 3,7700).   ● [Pandemia]   Niezależnie od publikacji makroekonomicznych, pod baczną obserwacją inwestorów będzie sytuacja epidemiologiczna na świecie. Języczkiem u wagi są teraz Indie, będące obecnie największym ogniskiem koronawirusa.Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.