Gra w przesuwanego

 (piątek, 6-12, 8:50)


 Glapiński (NBP): dyskusja o obniżkach stóp NBP może się rozpocząć dopiero w październiku przyszłego roku.
 USA: w poprzednim tygodniu liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych nieoczekiwanie wzrosła.

 Kalendarz Eko: amerykański raport Departamentu Pracy. 

Za nami
  ● [RPP]   W czwartek prezes polskiego banku centralnego ostudził oczekiwania rynku na przyszłoroczne obniżki stóp NBP. Adam Glapiński powiedział, że dyskusja o luzowaniu krajowej polityki pieniężnej może się rozpocząć dopiero w październiku przyszłego roku, a same cięcia zostaną przesunięte na 2026 rok. Pod wpływem tych słów kurs EUR/PLN stopniał do min. 4,2578, a rynek USD/PLN zanurkował do min. 4,0232.   ● [USD]   Jednocześnie obciążeniem dla dolara stały się raporty raporty Challengera i jobless claims. Pierwszy pokazał, że w listopadzie amerykańskie firmy planowały zwolnić o 27% pracowników więcej, niż w tym samym miesiącu rok wcześniej, a drugi, że w poprzednim tygodniu liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych za oceanem nieoczekiwanie wzrosła (224 tys. vs prognoza 215 tys.; poprzednio 215 tys.). Makroekonomicznym pocieszeniem dla dolara stała się wiadomość o mniejszym, niż zakładano deficycie handlowym Stanów Zjednoczonych w październiku (-73,8 mld vs prognoza -75,1 mld USD; poprzednio -83,8 mld USD).

Przed nami
   
 ● [Raport DP]   Dziś inwestorzy z całego świata fokusują się na publikacji amerykańskiego raportu Departamentu Pracy, zawierającego informacje nt. zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym, stopy bezrobocia oraz wynagrodzeń.   ● [Scenariusze]   Gorsze od prognoz wyniki zwiększą oczekiwania, że amerykański bank centralny dokona kolejnej obniżki stóp Fed w grudniu, co byłoby szkodliwe dla dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,0600) oraz korzystne dla jego rywali z G10 i EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 4,0000). Za to lepsze dane mogą skłonić FOMC do wstrzymania cyklu luzowania amerykańskiej polityki pieniężnej, co z kolei byłoby pozytywne dla zielonej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0300) i zarazem negatywne dla złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,3300, USD/PLN: 4,1000).   

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.    

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.