Niespodzianki PMI i oczekiwania ECB

  (wtorek, 17-12, 8:50)


 Strefa euro: wg PMI w grudniu aktywność w sektorze usług nieoczekiwanie wzrosła.
 Lagarde (ECB): spodziewam się kolejnych obniżek stóp procentowych ECB.
 Cena Bitcoina osiągnęła najwyższy poziom w historii.
 Kalendarz Eko: niemieckie indeksy Ifo i Zew oraz amerykańska sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa.

Za nami
   ● [PMI]   Wczorajsze publikacje wstępnych, grudniowych wskaźników PMI dla krajów Eurolandu i USA pokazały poprawę koniunktury w usługach oraz jej pogorszenie w przemyśle po obu stronach Atlantyku. W związku z tym, że wyższe były wyniki indeksów dla Stanów Zjednoczonych (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko), zwycięsko z wczorajszej sesji wyszedł dolar (EUR/USD min. 1,0474). Mimo umocnienia zielonej waluty, całkiem dobrze radził sobie nasz złoty (EUR/PLN min. 4,2541, USD/PLN min. 4,0410).   ● [ECB]   PLNowi oraz innym walutom Regionu CEE pomogły słowa prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde, że spodziewa się kolejnych obniżek stóp procentowych ECB.   ● [BTC]   Udany początek tygodnia mają za sobą posiadacze Bitcoina. Cena najpopularniejszej krypto-waluty świata wzrosła wczoraj do rekordowych 107 tys. USD po tym, jak prezydent-elekt Donald Trump zasugerował, że planuje utworzyć w USA strategiczne rezerwy Bitcoinów na wzór strategicznych rezerw ropy naftowej.

Przed nami
    ● [USA]   Dziś planowana jest publikacja bardzo ważnych danych z USA o sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w listopadzie. Analitycy spodziewają się ich wzrostu m/m odpowiednio o 0,5% i 0,3%, co (jeśli się spełni) może poprawić pozycję wyjściową dolara, przed jutrzejszą decyzją FOMC ws. stóp procentowych Fed (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0330), kosztem jego rywali z G10 i rynków wschodzących (punkty oporu EUR/PLN: 4,3300, USD/PLN: 4,1000) . W przypadku negatywnej makro-niespodzianki z amerykańskiej gospodarki należy się liczyć z odwrotną reakcją rynku walutowego (punkt oporu EUR/USD: 1,0630; punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 4,0000).   ● [DE]   Oprócz danych ze Stanów Zjednoczonych w dzisiejszym Kalendarzu Eko znajdują się jeszcze niemieckie indeksy Ifo i Zew, które poinformują nas o aktualnie panujących nastrojach wśród przedsiębiorców i inwestorów w Niemczech. Jeśli ich wyniki zaskoczą ekonomistów i inwestorów będą miały duże przełożenie na wartość wspólnej waluty i jej sąsiadów z CEE. 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.