Rajd świętego złotego

  (piątek, 20-12, 8:50)


 Putin (RUS): jestem gotów na kompromis z Trumpem ws. zakończenia wojny w Ukrainie.
 Polska: w listopadzie produkcja przemysłowa nadspodziewanie spadła.
 Bank Anglii utrzymał stopy procentowe BoE bez zmian.
 Kalendarz Eko: sprzedaż detaliczna w Polsce oraz inflacja PCE core w USA.

Za nami
W czwartek złoty wznowił swój rajd Świętego Mikołaja.   ● [RUS]   Kurs EUR/PLN stopniał do min. 4,2478 po tym, jak prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że jest gotów na kompromis z Donaldem Trumpem w sprawie zakończenia wojny w Ukrainie. Przekazał też, że rosyjskie wojsko zmierza w kierunku osiągnięcia swoich głównych celów na polu bitwy.   ● [PLN]   Zyski naszej waluty limitowała wiadomość o nadspodziewanym spadku polskiej produkcji przemysłowej w listopadzie (-1,5% r/r vs prognoza -0,2%; poprzednio: 4,6%).   ● [USA]   Makroekonomicznym wyzwaniem dla konkurencyjnego dolara (USD/PLN min. 4,0820) stała się informacja o niespodziewanym spadku aktywności produkcyjnej w regionie środkowo-atlantyckim USA , w grudniu. Indeks Fed z Filadelfii zanurkował z -5,5 pkt w listopadzie do -16,4 pkt (co jest najniższą wartością od kwietnia 2023), podczas gdy rynek spodziewał się jego odbicia do 2,3 pkt. Przed większą korektą zieloną walutę wybroniły lepsze od prognoz dane z USA nt. wzrostu gospodarczego w III kw. oraz nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (szczegóły w naszym Kalendarzu Eko)

Przed nami
   
 ● [USA]   Piątek przyniesie ogłoszenie arcyważnych danych o amerykańskiej inflacji PCE core, która jest ważną miarą zmian cen konsumpcyjnych, istotnie wpływającą na monetarne decyzje polityków Banku Rezerwy Federalnej. Prognozowany wzrost tego wskaźnika w listopadzie, będzie argumentem dla Fed za zmniejszeniem tempa obniżek stóp funduszy federalnych, a dla inwestorów za zakupem dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0330) kosztem jego rywali z G10 i EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 4,1500). Natomiast spadek indeksu PCE, zwiększyłby szanse na dodatkowe cięcia stóp w przyszłym roku, co byłoby negatywne dla zielonej waluty (punkt oporu EUR/USD: 1,0630), a jednocześnie pozytywne dla jej konkurentów (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2000, USD/PLN: 4,0000).   ● [PL]   O pozycji wyjściowej złotego przed tym wydarzeniem, zdecyduje wynik polskiej sprzedaży detalicznej w listopadzie. Rynek oczekuje spadku jej dynamiki, co (jeśli się zmaterializuje) może osłabić naszą walutę.   ● [Aktualne ceny ropy]   Brent 72,53 USD/bbl, Crude 69,06 USD/bbl. 

Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.


Życzymy udanych transakcji, Zespół Wspólnego Rynku.


Nasze Alerty FX i Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasze Alerty FX i Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.    

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.