Produkt bez inwestycji i nie do konsumpcji

(piątek, 29-11, 8:50)


Polska: finalne dane nt. PKB w III kw. pokazały niski wzrost inwestycji i konsumpcji prywatnej.
Schnabel (ECB): obniżki stóp powinny być stopniowe i zmierzać w kierunku neutralnym, a nie akomodacyjnym.
Niemcy: w listopadzie inflacja CPI wzrosła mniej niż prognozowano.
Kalendarz Eko: inflacja w Polsce (CPI) oraz w Eurolandzie (HICP).


Za nami
   ●
[PLN]   Wczorajsza publikacja finalnych danych nt. polskiego PKB w III kw. zdeprymowała złotego. O ile sam wzrost gospodarczy był zgodny z oczekiwaniami (tj. 2,7% r/r), to negatywną niespodzianką okazała się jego struktura. W okresie od lipca do września 2024, inwestycje wzrosły ledwie o 0,1% r/r, a konsumpcja prywatna tylko o 0,3% r/r. Pod wpływem tych informacji kurs EUR/PLN wzrósł do max. poziomu 4,3165, a rynek USD/PLN do max. pułapu 4,0928.   ● [ECB]   Dodatkowym obciążeniem dla PLNa oraz innych walut z regionu CEE stała się opinia członkini zarządu Europejskiego Banku Centralnego Isabel Schnabel, która uważa, że obniżki stóp ECB powinny być stopniowe i zmierzać w kierunku neutralnym, a nie akomodacyjnym.   ● [DE]   Zyski wspólnej waluty wynikające z tej wypowiedzi ograniczyła wiadomość o mniejszym, niż zakładano wzroście inflacji CPI w Niemczech w październiku (2,2% r/r vs prognoza 2,3%; poprzednio 2,0%). Mimo tej niekorzystnej dla euro publikacji, kurs EUR/USD utrzymał się powyżej granicy 1,0500, gdyż podczas nieobecności inwestorów ze Stanów Zjednoczonych (Święto Dziękczynienia) zabrakło chętnych do zakupów dolara.


Przed nami
Finalnym akordem listopada na rynkach finansowych będą publikacje danych o inflacji w Polsce oraz w Eurolandzie.   ●
[PL]   Już o godzinie 10:00 poznamy wstępną wartość krajowego wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w tym miesiącu. Po pięciu miesiącach wzrostu z rzędu, rynek spodziewa się jego spadku, co (jeśli się spełni) może zwiększyć oczekiwania na marcową obniżkę stóp NBP i osłabić złotego (punkty oporu EUR/PLN: 4,3800, USD/PLN: 4,2500). Jeżeli jednak te prognozy się nie sprawdzą, to RPP będzie miała powód, aby odroczyć cięcie, a gracze walutowi otrzymają sygnał do zakupu naszego pieniądza (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 4,0000).  [€Z]   Azymut dzisiejszej sesji na rynku bazowym EUR/USD wskaże październikowy wynik inflacji HICP w strefie euro. Jej oczekiwany wzrost może przekreślić szanse na podwójną obniżkę stóp ECB w grudniu, co byłoby korzystne dla euro (punkt oporu EUR/USD: 1,0600). Z kolei mniej prawdopodobny spadek dynamiki cen konsumpcyjnych w Eurolandzie, utorowałby drogę gołębiom z ECB do przyspieszonego luzowania polityki pieniężnej, a to z kolei byłoby negatywne dla wspólnej waluty (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0300.


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.