Umiarkowanie proaktywny złoty

  (wtorek, 10-12, 8:50)


 Chiny zapowiedziały „bardziej proaktywne” środki fiskalne i „umiarkowanie” luźniejszą politykę monetarną w 2025.
 Strefa euro: wg Sentix w grudniu nastroje inwestorów są najgorsze od listopada 2023.
 Litwiniuk (RPP): warunki do obniżenia stóp procentowych NBP pojawią się w lipcu 2025.

Za nami
Nowy tydzień na rynku walutowym rozpoczął się dla złotego obiecująco (EUR/PLN min. 4,2552, USD/PLN min. 4,0186).   ● [ChRL]   Naszą walutę pozytywnie nastroiły informacje z Chin, czyli z drugiej największej gospodarki świata. Władze Państwa Środka zapowiedziały „bardziej proaktywne” środki fiskalne i „umiarkowanie” luźniejszą politykę monetarną PBoC w przyszłym roku, by pobudzić konsumpcję za Wielkim Murem.   ● [Sentix]   Zyski PLNa oraz innych walut EU limitowała wiadomość o najgorszych od listopada 2023, nastrojach inwestorów w strefie euro. Wobec ostatnich zawirowań politycznych w Niemczech oraz we Francji (dwóch największych gospodarkach bloku) indeks Sentix stopniał z -12,8 pkt w listopadzie do -17,5 pkt w grudniu, podczas gdy analitycy spodziewali się marginalnego spadku do -13,5 pkt.   ● [RPP]   Lokalnie złotemu ciążyła opinia Przemysław Litwiniuka z RPP, wg której warunki do obniżenia stóp NBP pojawią się w lipcu 2025 . Jego ocena kontrastowała z ubiegłotygodniową wypowiedzią przewodniczącego Rady Adama Glapińskiego o przesunięciu cięć na 2026 rok.

Przed nami
    ● [Scenariusze na dziś]   Pusty Kalendarz Eko w dniu dzisiejszym powoduje, że inwestorzy skupiają już całą swoją uwagę na jutrzejszej publikacji arcyważnych danych o amerykańskiej inflacji CPI. Pozycjonowanie pod jej spadek w listopadzie i pod kolejną obniżkę stóp Fed w grudniu (decyzja 18-12), wpłynie negatywnie na dolara (punkt oporu EUR/USD: 1,0630) oraz pozytywnie na jego rywali z G10 i EM (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 4,0000). Z kolei gra na dalszy wzrost dynamiki cen konsumpcyjnych w USA i tym samym na pauzę w luzowaniu amerykańskiej polityki pieniężnej, zapewni zielonej walucie lepszą pozycję startową przed ogłoszeniem wyników (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0330), w stosunku do jego konkurentów (punkty oporu EUR/PLN: 4,3300, USD/PLN: 4,1000). 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.