Słaba waluta obroni?

 (czwartek, 12-12, 8:50)


 USA: w listopadzie inflacja CPI wzrosła zgodnie z oczekiwaniami.
 Kotecki (RPP): w dalszym ciągu widzę marzec jako moment, w którym powinna się rozpocząć dyskusja o obniżce stóp procentowych NBP.
 Reuters: wobec groźby wojny handlowej z USA Pekin rozważa deprecjację juana.
 Kalendarz Eko: decyzja ECB ws. stóp procentowych oraz dane z USA nt. inflacji PPI i nowych wniosków o zasiłek.

Za nami

   ● [CPI USA]   Wczorajsze, zgodne z oczekiwaniami dane o amerykańskiej inflacji CPI postawiły przysłowiową "kropkę nad i" ws. grudniowej obniżki stóp Fed (decyzję poznamy 18 grudnia). W listopadzie ceny konsumpcyjne w USA wzrosły o 0,3% m/m i 2,7% r/r. Wobec braku inflacyjnej niespodzianki prawdopodobieństwo cięcia stóp funduszy federalnych o 25 pb. w przyszłym tygodniu wrosło do 96,7% (z 88,9% jeszcze we wtorek). Konsekwencją tych oczekiwań był wczorajszy spadek wartości dolara (EUR/USD max. 1,0535).   ● [RPP, KPO]   Osłabienia zielonej waluty nie wykorzystał złoty (EUR/PLN max. 4,2724, USD/PLN max. 4,0735), któremu szkodziła wypowiedź Ludwika Koteckiego z RPP, że w dalszym ciągu widzi marzec jako moment, w którym powinna się rozpocząć dyskusja o obniżce stóp procentowych NBP. Na naszą walutę negatywnie oddziaływały również doniesienia RMF FM, że Bruksela wstrzymała Polsce wypłatę 7,3 mld EUR w ramach KPO z powodu nie wywiązania się rządu RP z zobowiązania dot. oskładkowania tzw. umów śmieciowych.   ● [ChRL]   Dodatkowym obciążeniem dla PLNa oraz innych walut rynków wschodzących był tańszy juan. Kurs USD/CNH wzrósł do max. 7,3154 po tym jak agencja Reutersa podała, że wobec groźby wojny handlowej z USA Pekin rozważa deprecjacje chińskiej waluty.

Przed nami
   ● [ECB]   Dziś bezdyskusyjnym tematem numer jeden na rynkach finansowych będzie decyzja Europejskiego Banku Centralnego ws. polityki pieniężnej Eurolandu. Inwestorzy są przekonani, że ECB dokona czwartej w tym roku obniżki stóp procentowych, ale nie są do końca pewni jej skali. Większość spodziewa się standardowego cięcia o 25 pb., zaś część graczy obstawia ruch o 50 pb.   ● [Scenariusze]   Podwójne zagranie będzie szkodzić euro (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0330), a mniejsze przyniesie mu ulgę (punkt oporu EUR/USD: 1,0630). W przypadku złotego i pozostałych walut regionu Europy Środkowo Wschodniej reakcja rynkowa będzie zależała od kombinacji informacji jaki nadejdą z Frankfurtu. PLN powinien skorzystać na 50 punktowym zwiększeniu różnicy stóp ECB i NBP (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2500, USD/PLN: 4,0000). Natomiast na jego niekorzyść zagrałaby znacząca obniżka prognoz Europejskiego Bank Centralny dot. wzrostu gospodarczego Eurolandu, gdyż będzie przemawiać za odpływem kapitału z Europy (punkty oporu EUR/PLN: 4,3300, USD/PLN: 4,1000). 


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.