Wysoka sprzedaż prezentów dla złotego

   (poniedziałek, 23-12, 8:50)


 USA: w listopadzie inflacja PCE wzrosła mniej od prognoz.
 Goolsbee (Fed): w przyszłym roku oprocentowanie funduszy federalnych może nadal spadać.
 Polska: w listopadzie dynamika sprzedaży detalicznej nieoczekiwanie wzrosła.
 Kalendarz Eko: amerykański indeks zaufania konsumentów - Conference Board.

Za nami

   ● [PCE]   Piątkowa publikacja wyników amerykańskiego wskaźnika PCE (preferowanego przez Fed miernika inflacji) zwiększyła oczekiwania inwestorów na przyszłoroczne obniżki stóp procentowych w USA. W listopadzie indeks przedstawiający średni wzrost cen konsumpcyjnych podstawowych wydatków osobistych wzrósł z 2,3% do 2,4%, podczas gdy rynek spodziewał się jego skoku do 2,5%.   ● [Fed]   Komentując te dane prezes oddziału Fed w Chicago Austan Goolsbee, powiedział, że jest z nich zadowolony. Jego zdaniem w przyszłym roku oprocentowanie funduszy federalnych może nadal spadać i to mimo ostrożnego stanowiska FOMC na ubiegłotygodniowym posiedzeniu. W efekcie rynek zaczął wyceniać kolejną obniżkę stóp Fed w marcu, a następną w październiku (wcześniej inwestorzy dawali około 50% szans na drugie cięcie do grudnia 2025). Takie myślenie przełożyło się na spadek wyceny dolara (EUR/USD max. 1,0447) i wzrost notowań jego konkurentów z G10 i z EM.   ● [PL]   Atutem złotego (EUR/PLN min. 4,2558, USD/PLN min. 4,0782) stała się wiadomość o niespodziewanym wzroście dynamiki krajowej sprzedaży detalicznej w listopadzie (3,4% r/r vs prognoza 2,1%; poprzednio 2,3%).   ● [Trump]   Zyski PLNa oraz innych walut EU limitował wpis w mediach społecznościowych prezydenta-elekta USA Donalda Trumpa, w którym ostrzegł Unię Europejską, że jej towary eksportowe zostaną obłożone cłami, jeśli państwa członkowskie nie będą kupować więcej amerykańskiej ropy i gazu.

Przed nami
   ● [CB USA]   Przedświąteczny poniedziałek przyniesie ogłoszenie amerykańskiego indeksu zaufania konsumentów – Conference Board. Jego prognozowany wzrost (jeśli się spełni) będzie prezentem gwiazdkowym dla dolara (punkt wsparcia EUR/USD: 1,0330), za który zapłacą jego rywale z G10 i EM (punkty oporu EUR/PLN: 4,3000, USD/PLN: 4,1500). W przypadku spadku wskaźnika CB inwestorzy mogliby otrzymać argument za realizacją pokaźnych zysków wypracowanych przez zieloną walutę w IV kwartale (punkt oporu EUR/USD: 1,0630). Kapitał z jej sprzedaży mógłby przepłynąć w stronę wyżej oprocentowanych walut rynków wschodzących, w tym złotego (punkty wsparcia EUR/PLN: 4,2000, USD/PLN: 4,0000). Analitycy przestrzegają przed charakterystycznym dla świąteczno-noworocznego okresu spadkiem płynności rynku, co może objawiać się rozszerzeniem spreadów i większą podatnością na wahania kursów.  


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.


Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (kontakt@wspolnyrynek.pl) lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).



Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.