Decyzje PBoC zmniejszają presję na USD oraz rynki akcji i surowców. Utrzymuje się wysoka zmienność PLN i walut EM. Dziś zamówienia w USA i wystąpienie Dudley'a z FED.

(środa, 26-08, 08:20)

Rynki w Europie
(25-08-2015)
We wtorek Państwo Środka znów było w centrum wydarzeń na rynkach finansowych głównie za sprawą decyzji Ludowego Banku Chin (PBoC), który po zamknięciu rynków w Azji obniżył swoją roczną stawkę referencyjną o 25 punktów bazowych do 4,6% oraz zmniejszył stopę rezerw obowiązkowych od depozytów bankowych o 1,75% do 18% (zwiększając w ten sposób pulę środków wykorzystywanych przez banki do finansowania gospodarki). Większość analityków jest zdania, że posunięcie chińskiego banku centralnego było spóźnione, gdyż wprowadzone wcześniej mogło zapobiec panicznej wyprzedaży chińskich akcji w ostatnich dniach. Tylko w poniedziałek i we wtorek główny indeks giełdy w Szanghaju (SHC - Shanghai Composite) stracił odpowiednio 8,49% oraz 7,63% spadając do najniższego poziomu od grudnia 2014. Decyzja PBoC natychmiast zmniejszyła presję na dolara oraz rynki akcji i surowców przemysłowych (czytaj więcej na ten temat w części Rynki w USA). Jej ogłoszenie spowodowało gwałtowny spadek kursu EUR/USD poniżej granicy 1,1500 i przesunięcie zainteresowania inwestorów na amerykańskie fundamenty ekonomiczne. Popyt na dolara wzrósł jeszcze bardziej po publikacji indeksu zaufania konsumentów amerykańskich (Conference Board), który w sierpniu okazał się znacznie lepszy od oczekiwań. Choć pozostałe dane z gospodarki Stanów Zjednoczonych były co najwyżej mieszane (szczegóły w naszym kalendarzu ekonomicznym) wartość wspólnej waluty w stosunku do dolara spadła w najniższym punkcie sesji do poziomu 1,1397. Korekta na rynkach globalnych zmniejszyła ryzyko inwestycyjne na czym zyskała większość walut rynków wschodzących. Jednym z wyjątków był brazylijski real, który w związku z lokalnym kryzysem politycznym stracił ponad 1,5% swojej wartości wobec dolara, spadając do poziomu 3,6072, najniższego od 12,5 roku. O godzinie 17:00 rynek walutowy w Londynie zamknął się na poziomie EUR/USD 1,1410 (-1,38 % od 8:00), GBP/USD 1,5697 (-0,44 % od 8:00), USD/JPY 119,90 (+0,78 % od 8:00). Inwestorzy przewidują, że wysokie wahania kursów walut utrzymają się w najbliższych tygodniach. Implikowana zmienność uwzględniana w wycenie opcji walutowych EUR/USD jest najwyższa od dwóch lat. Spóźniona decyzja Ludowego Banku Chin znacząco wsparła europejskie rynki kapitałowe. Niemal wszystkie najważniejsze indeksy akcji na Starym Kontynencie zamknęły wczorajszą sesję na dużym plusie (DAX: +4,97 %; CAC40: +4,14 %; FTSE100: +3,09 %). Po serii spadków po raz pierwszy wzrosła wycena większości spółek z sektora energetycznego i wydobywczego (np. BHP Billiton: +5,5%; Antofagasta: +8,9%). Spadek ryzyka inwestycyjnego spowodował przecenę na europejskim rynku długu. W związku z tym wzrosły rentowności niemal wszystkich papierów skarbowych w UE. Wyjątkiem była Grecja, która skorzystała na rosnącym apetycie na ryzyko. We wtorek rentowność dziesięcioletnich obligacji greckich spadła o 32,1 pb z 9,951 % do 9,630 %, natomiast rentowność ich niemieckich odpowiedników wzrosła o 14 pb z 0,592 % do 0,732 %.

Rynek EUR/USD ...
Rynek PLN ...
Rynki w USA ...
Rynki w Azji ...
Kalendarz ekonomiczny ...
Komentarze i prognozy ... 
Punkty wsparcia i oporu …


Więcej bieżących informacji w ramach bezpłatnej usługi Monitoring FX.

Zamów darmową subskrypcję Bloga FX (e-mail) i/lub Alertów FX (sms) przez email (
kontakt@wspolnyrynek.pl)
lub Infolinię WR (+48 22 790 79 00).

Aby na bieżąco wiedzieć, co dzieje się na rynkach walutowych, na jakie wydarzenia i dane oczekuje rynek oraz jak mogą one wpłynąć na kursy walut zostań aktywnym Uczestnikiem Wspólnego Rynku i korzystaj z bezpłatnej usługi Monitoring FX. Nasi eksperci stale monitorują sytuację na rynkach walutowych, tak aby znaleźć najlepszy dla Twojej firmy moment i kurs transakcji.

Życzymy udanych transakcji,
Zespół Wspólnego Rynku.

Nasz Blog FX ma wyłącznie charakter informacyjny. Informacje w nim przedstawione nie mają charakteru porad inwestycyjnych ani doradztwa. Nasz Blog FX nie stanowi oferty zawarcia transakcji kupna lub sprzedaży jakiegokolwiek instrumentu finansowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.